Tgrt Haber
09 Şubat 2024 00:28 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 00:42

Güzelleşmek isterken canınızdan olmayın! Merdiven altı işletmelere yeni düzenleme

Ruhsatsız ilaçlar can sağlığıyla oynuyor. Merdiven altı estetik işlemler, ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan yeni teklifle merdiven altı işletmelerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Güzelleşmek isterken canınızdan olmayın! Merdiven altı işletmelere yeni düzenleme
Estetik, Sağlık

Tıp alanında lisansı olmayan kişiler, sahte sertifikalarla merdiven altı güzellik merkezlerinde estetik uygulamalar gerçekleştiriyor. Yasal olmayan bu medikal estetik işlemler ise insan vücudunda geri dönülemez sonuçlar doğurabiliyor.

Güzelleşmek isterken canınızdan olmayın! Merdiven altı işletmelere yeni düzenleme - 1. Resim

UZMANLAR UYARIYOR

Merdiven altı güzellik merkezlerinde gerçekleştirilen estetik işlemleri, vücuda enjekte edilen ruhsatsız ilaçlar, internetten satın alınan dolgu malzemeleri konusunda uzmanlar uyarıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Şanlı, derinin önemine değinerek, “Doğru kişilere uzmanlığını almış kişilere yaptırmak gerekiyor. Bir doktor bunun yıllarca eğitimini alıyor. Deri canlı bir organ. Deriye verilen bu maddeler dolaşıma da katılabiliyorlar hastanın ölümüne bile neden olabiliyorlar” dedi.

Güzelleşmek isterken canınızdan olmayın! Merdiven altı işletmelere yeni düzenleme - 2. Resim

Prof. Dr. Hatice Şanlı, “Bu ürünlerin ruhsatlı olması çok önemli. İnternetten ürünler sipariş edip kendi kendilerine enjekte ediyorlar. Bu işlemler sonrası birçok yan etki görülüyor. Denetim çok önemli. Her duyduklarına her gördüklerine inanmamalılar.” şeklinde konuştu.

3 YILA KADAR HAPİS GELİYOR

Merdiven altı işletmelerin önüne geçilmesi için yeni düzenlemeye gidiliyor. AK Parti'nin TBMM'ye sunduğu teklife göre izinsiz faaliyet gösteren işletme sahiplerine 3 yıla kadar hapis ve aylık brüt hizmet gelirinin yarısı kadar ceza kesilecek.

Güzelleşmek isterken canınızdan olmayın! Merdiven altı işletmelere yeni düzenleme - 3. Resim

Üstelik sadece kişinin kendini uzman ellere emanet etmesiyle de bitmiyor; işlemlerde kullanılacak ürünlerin içeriği ve güvenilirliği de insan sağlığında büyük önem taşıyor. Örneğin, internetten alınan botoks, dolgu ürünleri kalıcı hasarları beraberinde getirebiliyor.

Bir vatanda internetten bu ürünleri almadığını söyledi. Vatandaş, “İnternetten almıyorum kozmetik ürünlerini. Görerek dokunarak bilgi edinerek alıyorum daha doğru oluyor” diye konuştu.

Bir başka vatandaş ise “Genelde eczaneden almaya çalışıyorum. Kaliteli ürünleri kullanmayı tercih ediyorum” dedi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...