2022-06-14 10:34:06 | Son Güncelleme : 2022-06-14 11:07:05

Hava ya da su kirliliği bebek cinsiyetinde etkili! Hatta yoksulluk suç oranı işsizlik bile

Amerikalı ve İsveçli bilim insanlarının son araştırmasından ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Araştırmaya göre, havadaki ya da sudaki kirlilik yenidoğan bebeklerin cinsiyeti üzerinde etkili olabiliyor. 

Hava ya da su kirliliği bebek cinsiyetinde etkili! Hatta yoksulluk suç oranı işsizlik bile
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Chicago Üniversitesi ve Stockholm'de bulunan Karolinska Enstitüsü'nün son araştırmasından çıkan sonuç duyanları bir hayli şaşırttı. ABD'li ve İsveçli bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, kirlilik bebeklerin cinsiyetleri üzerinde etkili olabiliyor. Araştırmada, kirliliğe maruz kalmanın ABD ve İsveç'te milyonlarca ebeveynden doğan bebeklerin cinsiyet oranını değiştirmiş olabileceğini ortaya koydu.

Çalışmanın bulgularında, cıva, krom ve alüminyum kirliliğinin daha fazla erkek bebek doğmasıyla ilişkili olduğu, kurşun kirliliğinin ise kız bebek sayısını artırdığı vurgulandı. Araştırmacılar, ABD nüfusunun yarısı olan 150 milyon ve İsveç nüfusunun tamamı olan 9 milyon kişi incelenirken, birbiriyle bağlantılı 100'den fazla olası faktör de keşfedildi.

SUÇ ORANI, HAVA SICAKLIĞI, YOKSULLUK BİLE ETKİLİ

Çalışmanın bulgularında cıva kirliliği ve endüstriyel tesislere yakınlık gibi bebeğin cinsiyeti üzerinde en önemli etkiye sahip olan faktörlerin, cinsiyet oranını yüzde üçe kadar değiştirdiği aktarıldı. Bilim insanları bu durumu 1 milyonluk bir nüfusta, bir cinsiyetin diğerinden 60 bin daha fazla olabileceği anlamına geldiğini söyledi. Araştırmaya göre, bebeklerin cinsiyetlerinde, ebeveynlerin stres düzeyleri, bölgedeki yoksulluk, suç oranı, işsizlik ve hava sıcaklıkları da etkili olabiliyor.

PLOS Biyoloji dergisinde yayımlanan çalışmada, sekiz yıldan uzun bir süre Kuzey Amerika nüfusu ve 30 yılı aşkın bir süre İsveç halkı incelenirken, verilerin son derece kapsamlı olduğu bildirildi. Bebeklerin doğumdaki cinsiyet oranı (SRB), embriyoların tam olarak gebe kalma sırasında belirleniyor.

Bununla birlikte bilim insanları, hormonal faktörlerin hamilelik sırasında farklı koşullarda her iki cinsiyetten daha fazla embriyoyu sonlandırabileceği ve bu durum cinsiyet oranlarını etkileyebiliyor. Söz konusu araştırmada ise hem hava hem de su kaynaklı kirleticilerin de SRB'yi etkilediğini gösterdi.

BEBEK CİNSİYETLERİNDE SU KİRLETİCİLERİ ÖNEMLİ FAKTÖR

Hava kirleticilerinden demir, kurşun, cıva, karbonmonoksit, alüminyum ve poliklorlu bifeniller bebek cinsiyetlerini etkilerken, su kirleticilerinden ise krom ve arseniğin önemli rol oynadığı vurgulandı.

Araştırma ile ilgili konuşan Chicago Üniversitesi'nde baş araştırmacı Andrey Rzhetsky, "Cinsiyet oranı ve doğumla ilgili pek çok efsane var, ancak araştırmaya başladığınızda, gerçek veriler üzerinde test edilen her şeyin nispeten küçük örnekler üzerinde yapıldığı ve bazı ifadelerin hiçbir şekilde gözlemlere dayanmadığı ortaya çıkıyor” dedi.