22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-04 15:06:08

Avrupa’dan 46 mutasyonlu IHU varyantı! IHU varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Aşılara dirençli mi?

Avrupa’dan 46 mutasyonlu IHU varyantı alarmı verildi! Omicron varyantının etkileri henüz sürerken, Fransa’da tespit edilen IHU varyantı, endişelerin bir kat daha artmasına neden oldu. 46 mutasyon geçirmiş bir tür olan IHU varyantının nasıl ortaya çıktığını, bulaşma hızını ve belirtilerini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yaparak, “IHU varyantı nedir?”, “IHU belirtileri nelerdir?”, “IHU varyantı aşılara karşı dirençli midir?” sorularına cevap aramaya başladı.

Avrupa’dan 46 mutasyonlu IHU varyantı! IHU varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Aşılara dirençli mi?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yaklaşık iki buçuk yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, uğradığı mutasyonlar sonucunda birbirinden farklı varyantlarla etkisini sürdürmeye devam ediyor. Son olarak ortaya çıkan ve geliştirilen aşılara karşı dirençli olduğu söylenen Omicron varyantının ardından şimdi de Fransa’da ortaya çıkan IHU varyantı, yeni bir paniğe neden oldu. 46 kez mutasyona uğradığı bildirilen ‘B.1.1640.2.’ olarak da bilinen IHU varyantının belirtileri, bulaşma hızı ve aşılara karşı dirençli olup olmadığı merak ediliyor. Peki IHU varyantı nedir, belirtileri nelerdir? IHU varyantı aşılara karşı dirençli mi? Tüm detaylar haberimizde…

IHU NEDİR?

İlk olarak 10 Aralık 2021 tarihinde Méditerranée Infection University Hospital Institute (IHU) kurumunda görev alan bilim insanları tarafından, Alpes-de-Haute bölgesinde bulunan hastalar üzerinde tespit edildi. Marsilya bölgesi yakınlarında da benzer kombinasyonlarda varyantın tespit edildiği 12 vaka kaydı bulunmaktadır. Varyantı ilk tespit eden departmanın başında bulunan Philippe Calson, varyanta ‘IHU’ adını vermiştir.

IHU VARYANTININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Indeks vaka olarak da tanımlanan ilk IHU vakası, aşıları tam olan bir erkek üzerinde tespit edildi. 2021 yılının Kasım ayında Kamerun’dan dönen hastanın Koronavirüs testi dönüşünden 3 gün sonra pozitif olduğu bildirildi. Hastanın varyantı orta şiddette solunum sıkıntısı yaşayarak geçirdiği belirtildi.

IHU VARYANTI AŞILARA KARŞI DİRENÇLİ Mİ?

İlk vakanın tespit edildiği hasta üzerinde yapılan test sonuçlarında IHU varyantının 46 mutasyonundan N501Y ve E484K mutasyonlarına rastlandı. Daha önce Alfa varyantında tespit edilmiş olan N501Y mutasyonunun bulaşıcılığı arttırdığı bildirildi. Ayrıca E484K mutasyonunun da aşıya karşı daha dirençli olduğu biliniyor.

IHU VARYANTI HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

IHU varyantının, şuan için sadece Fransa sınırları içinde rastlanıldığı belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) listesinde henüz bulunmayan IHU varyantının sadece 12 vakada teyit edilmiş olması nedeniyle bilim insanları, konuyla ilgili hemen karar verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Varyant şuan için sadece Fransa’da görülmüş olsa da bulaş hızı ve direnci, ilerleyen günlerde varyantın daha yaygın bir boyuta geçebileceğinin de sinyalini veriyor.

Etiketler