24˚
İstanbul
24˚
şiddetli yağmur
Nem %57
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-08 14:18:08

İki virüs birlikte yayılacak: Grip aşınızı olun

Kış ayları yaklaşırken uzmanlar grip aşısı yaptırmayı tavsiye ediyor. İngiltere’deki uzmanlar bu yıl grip ve koronavirusün birlikte yayılacağı ilk yıl olduğuna vurgu yaptı.

İki virüs birlikte yayılacak: Grip aşınızı olun
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kış ayları yaklaşırken İngiltere’deki kamu sağlığı görevlileri grip aşısı yaptırmayı tavsiye ediyor.

İKİ VİRÜS BİRLİKTE YAYILACAK

Uzmanlar bu kışın grip ve koronavirüs hastalığına yol açan SARS-COV-2 virüsünün birlikte yayılacağı ilk kış olacağını vurguluyor ve bu durumun endişe verici olduğunu söylüyor. Aynı anda iki virüse maruz kalanların ölüm riskinin, sadece Covid-19'a yakalanan bir kişiye kıyasla iki katı olduğunu açıklandı. İngiltere'de Sağlık Bakanlığı risk grubunda olan kişilere ücretsiz aşı sunacağını açıkladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçtiğimiz iki yılda grip salgını neredeyse hiç ortaya çıkmadı. Türkiye’de koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken, sonbahar ve kış mevsimi öncesi grip vakalarının da artışa geçmesi pek çok kişide tedirginliğe yol açıyor. Gribe yakalanmak istemeyen kişilerin bir kısmı çareyi aşı olmakta görüyor. Ancak aşı için belli bir ücret talep ediliyor. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) kritik bir duyuru geldi. SGK, belirli şartlara uyan vatandaşlara grip aşısının ücretsiz olarak verileceğini açıkladı. Söz konusu açıklamada, Eylül-Şubat ayları arasındaki dönemi kapsayacak şekilde yılda bir defa grip aşısı bedellerinin kurum tarafından karşılanacağının altı çizildi.

GRİP AŞISI ÜCRETİ NE KADAR?

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Covid-19 salgını nedeniyle daha önemli hale gelen grip aşısının eczanelere geldiğini söyledi. SGK’nın ödemediği aşının fiyatı ise 85,12 TL olduğu öğrenildi.

GRİP AŞISI KİMLERE ÜCRETSİZ YAPILACAK?

''Grip aşısı kimlere ücretsiz olacak?'' sorusu grip aşısı olmak isteyenlerin aklında belirdi. İşte grip aşısını ücretsiz olabilenler:
- 65 yaş ve üzeri huzur evlerinde kalanlar,
- Belirli kronik rahatsızlığı olanlar,
- İmmunsüpresif tedavi görenler.
Belirlenen gruptakiler doktoruna reçetesini yazdırıp, eczaneden aşısını ücretsiz olarak temin edebilir. Bu kişilerin aşı ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır.

 

Etiketler