Tgrt Haber
11˚

İlk doğum kaç yaşında yapılmalıdır? Doğum için en uygun yaş aralığı…

21 Ekim 2023 10:37 - Güncelleme : 21 Ekim 2023 10:38
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Doğum için en uygun yaş aralığı kadınların dönem dönem sorduğu sorulardan biridir. Belli bir yaşı geçen ve çocuk sahibi olamamış kadınlar, çocuk için şanslarının hala olup olmadığını araştırmaktadır. “İlk doğum kaç yaşında yapılmalıdır? Doğum için en uygun yaş aralığı nedir?” bu soruları soran kadınlar için uzmanlar doğum için uygun olan yaş aralığını açıklamaktadır. İşte Doğum için en uygun yaş aralığına dair merak edilenler!

İlk doğum kaç yaşında yapılmalıdır? Doğum için en uygun yaş aralığı…
Hamile Kalma Yaşı, Doğum Için En Uygun Yaş, Doğum, Ilk Doğum

Evliliklerinin bir döneminden sonra çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, bu kararı verirken göz önünde bulundurmaları gereken bazı önemli kriterler vardır. Bu kriterler yerine getirildiği zaman ise sağlıklı birer anne baba adayı olma yolunda önemli bir adım atarlar. Peki “İlk doğum kaç yaşında yapılmalıdır? Doğum için en ideal yaş hangisidir?” İşte detaylar…

İLK DOĞUM KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR?

Kadınlarda doğurganlık yaşı, 21 ve 30 yaş arasında olduğu açıklanmaktadır. Bu yaş aralığı doğurganlıkların en yüksek olduğu zaman dilimleridir. Bundan dolayı kolay bir şekilde hamile kalınır. Ama 35 yaşından sonra hamile kalabilme olasılığı, yumurta olgunlaşma sürecinin bozulmasından dolayı azalır. 40 yaşından sonra da bu azalma oranı giderek artar ve 20 ile 30 yaş arasında olan bir anne adayı, 30 ile 34 yaş aralığında hamile kalamama sorunu ortaya çıkabilir. Bu oran 35 ile 40 yaş arasında olan her 5 kadından bir tanesi hamile kalamama sorunu baş gösterebilir.

İlk doğum kaç yaşında yapılmalıdır? Doğum için en uygun yaş aralığı…

HAMİLE KALMA YAŞI KAÇ OLMALIDIR?

Kadınlar adet dönemlerine girdiklerinde ergenlik döneminden menopoza girene kadar hamile kalabilirler. Ortalama bir kadının doğurganlık yaşı 12 ile 51 yaş arasındadır. Yaş ilerledikçe de doğurganlık oranı azalır ve gebe şansı azalır. Bu şekilde hamilelik komplikasyonları için daha büyük riskler meydana gelebilir. Uzmanlar, hamile kalmak için en uygun yaşın 20’li yaşların sonu ile 30’lu yaşların başı arasında olduğu belirtiyor. Bu yaş aralığında olan kadın ve çocuk için en iyi sonuç alınır. Diğer yandan hamile kalma kararını etkileyen en önemli faktörlerden biri de yaştır.

DOĞUM İÇİN EN UYGUN YAŞ ARALIĞI NEDİR?

20’li yaşlar, kadınlar için en doğurgan zamanları olurken hamile kalmak için de en iyi dönemdir. En fazla sayıda kaliteli yumurtalara sahip olunmasının dışında hamilelik riskinin de en düşük olduğu zamanlardır. Doğurganlık, 32 yaşta ise kademeli olarak azalır ve 35 yaşından sonra bu düşüş daha da artar. Kadınlardaki yumurta sayısı zaman geçtikçe yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu yumurtalar başlarda 2 milyona yakınken, 37 yaşında ise 25 bine kadar düşer. Öte yandan 35 yaşına kadar 3 aylık denemeden sonra hamile kalma olasılığı yaklaşık yüzde 12’dir. 35 yaşından sonra ise, düşük yapma ve genetik anormallikler riski baş gösterir. Hamilelikte ya da doğum sırasında daha çok komplikasyon ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hem ek tarama hem de testler önerilir.

Bir kadının 40’lı yaşlarında hamile kalma olasılığı azalmaktadır. 40 yaşında, 3 aylık denemenin ardından hamile kalma olasılığı yüzde 7 civarında olmaktadır. Nedeni ise zamanla yumurtaların miktarı ve kalitesi düşmeye başlar ve daha yaşlı yumurtalarda daha çok kromozom sorunu ortaya çıkar. Ancak 40 yaşında doğurganlık her zaman kötü sonuçlar vermez. 40’lı yaşlarındaki kadınların çoğu, sağlıklı bir hamilelik de geçirebilir ve bebek sahibi olabilir. Ancak bu süreçte bazı riskler artar. İşte bahsedilen bu riskler sırasıyla şu şekildedir;

  • Erken doğum
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Sezeryan ameliyatı
  • Ölü doğum
  • Doğum kusurları

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.