30˚
İstanbul
30˚
orta şiddetli yağmur
Nem %47
Rüzgar 9.28 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
27˚/19˚
Perşembe
25˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-16 13:00:45

İmplantta 'made in Germany' oyunu... Kanser bile yapıyor

Türkiye’de kanserojen ucuz hammadde ile üretilen diş implantlarının Almanya’ya gönderilip paketlendikten sonra yeniden ülkemize ithal edilerek fiyattan satıldığı ortaya çıktı.

İmplantta 'made in Germany' oyunu... Kanser bile yapıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'de üretilen implantların Almanya'ya gönderilip, paketlendikten sonra ithal edildiği ortaya çıktı. Üstelik ucuz hammeddeden üretilen implantların kansere neden olduğu belirlendi. 

Türkiye Gazetesi’nden Kaan Zenginli’ye konuşan diş hekimi Fatih Pakyürek, “Almanya” damgalı sahte implantlarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.  

Fatih Pakyürek, sahte ya da kalitesiz implant ile orijinalini birbirinden ayırt etmenin neredeyse imkansız olduğunu belirterek “Kutusu, bandrolü ve hatta görünümü dahi aynı. Bu sebeple burada kritik konu fatura... Yalnızca diş hekimi değil, hasta da yaptırdığı implantın faturasını mutlaka sormalı” dedi. 

'TİTANYUM VAR MI?' DİYE MUTLAKA SORUN

Diş hekimi Fatih Pakyürek, hastaların implantın içerisinde titanyum olup olmadığını sorması gerektiğini söyledi. Çünkü implantlar için büyük önem taşıyan titanyumun yerine sahte ürünlerde farklı maddelerin kullanıldığını belirtti. 

Pakyürek, “Çeşitli ham maddeler kullanarak CNC (torna) tezgâhlarında bile implant üretiyorlar ya da yurt dışında fason çalışan şirketlere ürettirerek piyasaya sürüyorlar. Son ürün olarak ürettirilen implantların ağırlıklı pazarı Orta Doğu ve Uzak Doğu olarak öne çıkıyor.” şeklinde konuştu. 

Diş hekimi Fatih Pakyürek, piyasa değerinin altındaki implantların kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Pakyürek, “Türkiye’de bu ürünün satışını yapan bazı şirketler var. Üretimi burada yapıyor. Ucuz ham madde kullanıyor fakat Almanya’da bir şirketi var. Paketleme kısmını orada yaptığı için "Made in Germany" etiketiyle satıyor. Hâlbuki ürünün ham maddesi Uzak Doğu veya Orta Doğu’dan getiriliyor. Kalitesiz ürün ama Almanya’daki şirket üzerinden paketlenerek satıldığı için Alman malı gibi gösteriliyor. Fiyatları da ona göre yüksek oluyor.” dedi. 

SAHTE İMPLANTLAR KANSERE YOL AÇIYOR

Fatih Pakyürek, sahte damgalı ürünlerin kanser tehlikesi saçtığını vurgulayarak, “Nihayetinde et ve kemikle direkt olarak temas ediyor. İçeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz bir ürün sizi kanser edebilir. Sektörümüzde sahte implant sebebiyle problem yaşayan çok fazla hasta olduğunu görüyoruz.” dedi. 

Pakyürek, Sağlık Bakanlığının sahte ürünlere yönelik denetimlerini artırdığını da söyledi. Faturaların artık kontrol edildiğini ve bu tür ürünlerin piyasada azaldığını belirterek sözlerini noktaladı.

Etiketler