2021-06-19 14:50:18

Uzmanından kahvaltıda yumurta yiyenlere 'çay' uyarısı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Veysel Ciğerli, kahvaltıda yumurta yiyenlerin yanında çay içmesini zararlı bulduğunu söyledi.

Uzmanından kahvaltıda yumurta yiyenlere 'çay' uyarısı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hem yemekler esnasında hem de yemeğin hemen ardından içilen çayın zararlı olduğuna dair görüşler kafaları karıştırırken Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Veysel Ciğerli, konuya ilişkin açıklama yaptı. Kahvaltıda yumurta varsa çay olmaması gerektiğini söyleyen uzman, bir örnekle şu açıklamayı yaptı:

"Meyveler sağlıklı besinler olarak değerlendirilse de birçok meyvenin aynı anda tüketilmesi kişiye hiçbir yarar sağlamayabilir. Hayvansal protein de hataların sık yapıldığı besin grupları içindedir. Bu sebeple, et, balık, tavuk ile süt, süt ürünleri ve yumurtayı ayrı tüketmeniz gereklidir. Soğan ile sarımsağı birlikte tüketmekten de kaçınılması öneriliyor.''

''Bu ikilinin fazla tüketilmesi, ciltte lekelere, baş dönmesine ve midede hazımsızlığa yol açabiliyor.Çay ve kahvenin yemeklerle birlikte içilmesi ise alınan demir miktarını düşürüyor. Uzmanlar buradan yola çıkarak, bu içecekleri yemekten en az 45 dakika sonra içmeniz gerektiğini belirtiyor." 

''ZEHİRLENME RİSKİ VAR''

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, demir içeriği ve vücutta emilimi açısından zengin bir hayvansal besin olarak değerlendirildiğini belirten Ciğerli, sözlerine şöyle devam etti:

 "Kahvaltıda tüketilen yumurta ile birlikte çay içilmesi ise yanlış bulunuyor. Bunun sebebi çayın içerisinde bulunan 'tanen' adlı maddenin demir emilimini azaltması olduğu belirtiliyor. Bu sebeple sağlık açısından yumurta çay ikilisinin bir arada tüketilmemesi öneriliyor. İki asidik besinin bir arada tüketilmesi, zehirlenme riskinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Yemeklerin yanında aynı anda tüketilen yoğurt ve turp, midede yanma ve ekşimeye yol açıyor. Bu durum beslenme ve sindirim açısından sorun anlamına geldiği için ayrı ayrı tüketilmeleri, vücudun yapısı açısından daha doğru bulunuyor. Yoğurtlu yemeklerin yanında sirke gibi ekşi gıdaların tüketilmesi de önerilmiyor.''

 

 

Etiketler