Tgrt Haber
13˚
09-11-2023 17:35 | Güncelleme : 09-11-2023 17:35

Kış aylarında tüketilen bol C vitaminli meyveler nelerdir? C vitamini olan kış meyveleri…

C vitamini insan vücudunun, kan damarları, kıkırdakları, kasları ve kemikleri gerekli bir vitamin türüdür. Özellikle kışın hastalıklara karşı korunmak ve doktora gitmek istemeyen kişiler, c vitamini bakımından zengin olan meyveleri tüketmeyi tercih etmektedirler. Kış meyvesi ve son derece lezzetli, sulu sulu pek çok meyve vardır. Sindirimden, kan basıncına kadar kış meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Peki “Kış aylarında tüketilen bol C vitaminli meyveler nelerdir? En fazla C vitamini hangi meyvede var?” İşte detaylar!

Kış aylarında tüketilen bol C vitaminli meyveler nelerdir?  C vitamini olan kış meyveleri…

C vitamini, dokuların oluşturulmasının yanı sıra vücudunun çeşitli yaralanmalardan sonra iyileşme sürecinin kısalmasını sağlar. Bağışıklık sistemi kış ayına girer girmez düşen kişiler c vitamini depolarını en kısa sürede doldurmalıdır. Bunu da size aşağıda listesini vereceğimiz meyveler ile yapabilirsiniz. İşte c vitamini bakımından zengin olan kış meyveleri…

KIŞ AYLARINDA TÜKETİLEN BOL C VİTAMİNLİ MEYVELER NELERDİR?

Kış aylarında c vitamini açısından zengin meyveler tüketmek son derece önemlidir. Ancak hangi meyvelerin kış meyvesi olduğu çoğu zaman karıştırılabiliyor. İşte kışın tüketilmesi gereken aynı zamanda c vitamini deposu olan o meyveler….

İlk sırada armut geliyor. Armut, zengin karoten içeriği nedeniyle sarı ve yeşil renge sahiptir. A, B1,B2,B3,B6 ve C vitamini bakımından da zengindir. Kabuklu olarak tüketilmesi, bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Kabızlık çeken kişiler de armut tüketilebilirler. Aynı zamanda armut kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı atarak böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

İkinci sırada ayva gelmektedir. Sarı rengi ile gönüllere taht kuran tatlısı da yapılan ayva hoş kokulu bir meyvedir. Aynı zamanda ayva A ve B vitaminleri, yüksek miktarda potasyum ile tanin ve kireçli tuzlar içerir. İnsanı dinç tutar. İshal halinde de ayvanın çekirdekleri kaynatılıp suyu içilebiliyor. Bunların yanında bronşit, müzmin öksürük ve verem tedavisinde de tercih edilir.

Çok sevilen diğer bir meyve elma. Kırmızı ve yeşil rengi ile elma A ve C vitamini içerir. Ek olarak da çözünen ve çözünmeyen lifler içermesinden dolayı hem ishal hem de kabızlık tedavisinde kullanılır. Elma kolon kanserlerinden korunmak içinde sıklıkla tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir; sindirimi kolay hale getirir. Elma kolesterole de iyi gelir. Kan basıncını da düşürdüğü tespit edilmiştir.

Kış aylarında tüketilen bol C vitaminli meyveler nelerdir?  C vitamini olan kış meyveleri…

Diğer bir meyve ise Greyfurttur. Bu meyve C Vitamini açısından zengin olan greyfurt bağışıklık sistemi için faydalıdır. Ama ilaç kullanıyor ise dikkatli dikkatli olunması gerekir.

Sonraki meyve de Kividir. C vitamini deposu olan kivi enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek için yararlıdır.

Mandalina da zengin C vitamini içeriği ile özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı savunma mekanizmamızı güçlendirir. Yüksek orandaki potasyum içeriği ile de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Kışın belki de en çok sevilen meyvesi nardır. Bu meyve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sıklıkla tüketilmesi gerekir. Folik asit, A ve C vitaminleri içerir. Ayrıca selenyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri çok fazla içermesinden dolayı halsizlik durumlarında da kullanılabilir.

Son sırada tabi ki kışın olmazsa olmazı portakal gelmektedir. Portakal, C vitamini ve folik asit kaynağı olan portakal bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve kansızlığa da iyi gelir.

Kaynak : TGRT HABER
Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.