23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %46
Rüzgar 4.66 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/18˚
Cumartesi
26˚/17˚
Pazar
25˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-12-29 21:49:20

Kısıtlamalar geri gelecek mi? Bilim Kurulu sonrası net cevap

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan bilim kurulu sonrası yazılı açıklama geldi. Bilim Kurulu toplantısında artan vaka sayısındaki Omicron varyantının bulaşıcılığına dikkat çekilirken sosyal medyada dolaşan "kısıtlama" iddialarına ise net cevap geldi.

Kısıtlamalar geri gelecek mi? Bilim Kurulu sonrası net cevap
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan bilim kurulu sonrası yazılı açıklama geldi. Bilim Kurulu toplantısında artan vaka sayısındaki Omicron varyantının bulaşıcılığına dikkat çekilirken hastanelerde yatış oranında ise artış olmadığı belirtildi. Sosyal medyada dolaşan "kısıtlama" iddialarına net cevap verilen açıklamada kişisel tedbir ve maske çağrısı ise yinelendi.

Bilim Kurulu sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bilim Kurulumuz, salgının seyri, Omicron varyantının etkisi, aşılama programı ve Turkovac aşısının kullanıma alınması gündemi ile toplandı. Toplantımızda değerlendirilen konuları maddeler halinde özetlemek gerekirse;

1. Son haftada günlük vaka sayılarında artış belirginleşmiştir. Vaka sayılarındaki artışın temel sebebi kapalı ortamlarda geçiren sürenin artması ve Omicron varyantının hızla bulaşıyor olmasıdır. Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır. Benzer şekilde son dönemde hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir.

2. Omicron varyantının hızlı bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır. Daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin önemi son derece artmıştır. Maske kullanımı hastalığın kişiye bulaşmasını değil hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellemeye yaramaktadır. Maske kullanmak karşımızdaki kişiyi korumak için büyük bir sorumluluktur.

3. Kapalı ortamlarda geçirilen süreyi mümkün olan en kısa süre olarak tutmalı, kesinlikle maske kullanımından taviz verilmemelidir.

4. Aşılama programımız sayesinde toplumumuzda önemli ölçüde aşılanma sağlanmıştır. Yeni durum için aşıların hatırlatma dozunun önemi son derece artmıştır. Tüm vatandaşlarımızı vakit geçirmeden hatırlatma dozlarını olmaya ısrarla davet ediyoruz.

5. Yerli aşımız Turkovac yarından itibaren şehir hastanelerimizden başlayarak uygulanacaktır. Hatırlatma dozunu yerli aşımızla yaptırmak mümkün. Önceki aşılarınızın türü ne olursa olsun hatırlatma dozunuzu Turkovac ile olabilirsiniz.

Etiketler