Tarih : 20.06.2021 - 09:54 Yorum : 0

Korona geçirenler ne zaman aşı olmalı? Korona olanlar kaç doz aşı olacak?

Koronavirüse yakalananlar, aşı olup olmayacaklarını merak ediyor. Salgına yakalanan kişiler, kaç doz aşı olacaklarını da araştırıyor. Aşılama süreci tüm hızıyla devam ederken konuya ilişkin olarak uzmanlardan koronavirüs olanların ikinci doz aşı tarihi ile ilgili açıklamalar geldi. Peki, korona geçirenler ne zaman aşı olmalı? Korona olanlar kaç doz aşı olacak? Korona olanlar aşı randevusu alabilir mi? Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı mı?

Korona geçirenler ne zaman aşı olmalı? Korona olanlar kaç doz aşı olacak?

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere salgına yakalanan kişiler, bir süre sonra aşı olabilecek. Koronavirüs test sonucu pozitif çıkıp karantinaya giren kişiler, bu süreçte veya karantinanın sonunda aşı randevusu alıp alamayacağını merak ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada işçilerin ve SGK’ya kayıtlı tüm vatandaşların koronavirüs aşı randevusu alabileceğini duyurmuştu. Her geçen gün aşı gruplarına bir yenisi eklenirken akıllara gelen sorulardan bir tanesi de geçmişte koronavirüs geçirenlerin aşı randevusu alıp alamayacağı oldu.

KORONA GEÇİRENLER NE ZAMAN AŞI OLMALI?

Sağlık Bakalığı’nın resmi internet sitesinde verilen bilgilere göre koronavirüs geçiren kişilerin bir süre sonra aşı olmasında sorun olmadığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin soruya şu şekilde cevapladı;

"COVID-19 geçirmiş kişilerde koruyuculuk bir müddet daha devam etmektedir. COVID-19 geçirmiş sağlık çalışanlarına, virüse maruz kalma oranı en yüksek grup oldukları için hastalığı geçirdikten 1 ay sonra; COVID-19 geçirmiş diğer risk gruplarına ise hastalığı geçirdikten 6 ay sonra aşı uygulanabilecektir."

KORONA OLANLAR KAÇ DOZ AŞI OLACAK?

Prof. Dr. Şahin, bugüne kadar aşıyı 30’dan fazla varyantlara deneylediklerini belirtti. Ayrıca Şahin, "Bizim aşımız en çok mutasyonlara karşı güzel etki gösteriyor. Bu hafta içinde Hindistan mutasyonunu da deneyden geçirdik ve Hindistan varyantına karşı da bizim aşımız yüzde 25-30 aralığında etki gösteriyor. Bu etki yüzde 70-75 oranında enfeksiyon korumasını bekliyoruz. Gelecek haftalarda daha çok bilgi edineceğiz. Enfeksiyonu geçirmiş olan kişilerde, bizim gördüğümüze göre ilk dozdan yüksek antikor oluyor. Bu yüksek antikorlar sanki 2 aşı yapılmış kişiler gibi aynı oranda antikor oluyor. Onun için hastalığı geçirmiş olan kişiler için 1 doz yeterli olabilir. Üçüncü doz, en erken 6 ay sonra. Mutasyonlarla ilgili bir sorun görmüyoruz. Ama mühim olan vatandaşların zamanında aşı olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şahin, Türkiye’de hem aşı üretmek hem de ar-ge yapmak istediklerini söyledi. Şahin, "Biz Türkiye’ye aşıyı zamanında getirmek için gece gündüz çalışacağız. Türkiye’deki aşı kampanyasının çok çok uzman şekilde yapıldığını öğrendim. Bizim uzmanlar sizin ekibinizle beraber çalışmalarında mükemmel bir çalışma olduğunu anlattı bana. Ben de Türk olarak çok mutlu oldum bundan, böyle güzel profesyonel bir çalışma olduğu için" ifadelerini kullandı.

30 YAŞ ÜSTÜ AŞILAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli gelişmeleri sosyal medya hesabından duyurmaya devam ediyor. Bakan Koca, dün aşı randevularında yaş sınırının 30’a indiğini duyurdu. Dün paylaşımda bulunan Bakan Koca, 30 yaş üstü her yaştan gençlerin yarından itibaren yani bugünle beraber randevu alabileceklerini açıkladı. Ayrıca Bakan Koca, yaşlılara yönelik uyarıda bulunarak “Aşıyı erteleyen büyükler de gençlerin arasına karışabilirler” ifadelerini kullandı.

SGK aşı randevusu alma: SGK’lı aşı randevusu nasıl alır? SGK aşı randevusu alma Koronavirüs aşı çalışmalarında vites yükseltildi. Ülkemizde son 24 saatte 842 bin 494 kişiye aşı yapılarak rekor kırıldı. Her geçen gün aşı çalışmalarında yeni bir gruba geçiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden işçi ve memurların aşı olabilmesi için randevu almaları gerektiğini duyurdu. SGK’lı vatandaşlar, “aşı randevusu alma işlemi, SGK’lılar aşı randevusu nasıl alır? gibi soruların cevaplarını arıyor.

Aşı randevusu alma işlemleri: Kovid-19 aşı randevusu nasıl alınır? Aşı randevusu alma işlemleri Koronavirüsle mücadele kapsamında en büyük silah aşı. Her geçen gün aşı programına yeni grupların dahil edilmesiyle vatandaşlar, “Aşı randevusu nasıl alınır, aşı randevu ekranı nasıl açılır?” gibi soruların cevaplarını arıyor. Aşı randevusu alma işlemlerinin tüm detaylarını derledik.

Covid aşısı: MHRS ve e-nabız üzerinden randevu nasıl alınır, kimler aşı olabilir? MHRS, e-Nabız, SMS yoluyla aşı randevu nasıl alınır Günlük aşı dozunda her geçen gün rekor kırılıyor. İşçi ve SGK kayıtlı tüm vatandaşlara MHRS ve e-nabız üzerinden aşı randevusu açılmasıyla vatandaşlar, aşı randevu işlemlerini araştırıyor. Peki, MHRS ve e-nabız üzerinden randevu nasıl alınır, SMS yoluyla Covid aşı randevusu nasıl alınır? İşçi ve SGK kayıtlı memurlar aşı randevusu nasıl alıyor? 30 yaş üstü ne zaman aşılanacak?

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber