Tarih : 09.06.2021 - 06:56 Yorum : 0

Koronavirüs şekeri tetikliyor

Hastanelerdeki gözlemler, Kovid-19 hastalarında kan şekerinin yükseldiğini gösteriyor. Bu sebeple uzmanlar salgına yakalanan kişilerin şeker ölçümlerini yaptırmasını tavsiye etti.

Koronavirüs şekeri tetikliyor

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken bilim adamları hastalığın etkilerini de araştırmaya devam ediyor. Akciğer kalp gibi organların yanı sıra pankreası da hedef alan virüsün, pankreasa direkt yada bağışıklık sistemine zarar vererek saldırdığı düşünülüyor. Koronavirüse yakalanan kişide pankreas bezinin çalışması yavaşlarken bu durum bazı sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Ayrıca Kovid-19'un insülin üreten hücrelre zarar verdiği ve bunun sonucunda şeker hastalığına sebep olduğuna ilişkin bulgular artıyor. Hastanelerdeki gözlemler, Kovid-19 hastalarında kan şekerinin yükseldiğini gösteriyor. Bu sebeple uzmanlar Kovid-19'u atlatan kişilerin kan şekeri ölçümlerinin kontrol edilmesini tavsiye ediyor. 

RİSK 4 KAT ARTIYOR

Dünyada da bu konuda çalışmalar devam ediyor. Hastalığı atlattıktan sonra kan şekeri problemi yaşayan ve yaşamayan kişilerden bilgiler alınarak veri tabanı oluşturuluyor. Şeker hastalığının kalıcı hale gelip gelmediği üzerine de araştırmalar yürütülüyor. Bazı kişilerde hastalıktan sonra şeker seviyesi normale dönerken bazılarında ise kalıcı hale geliyor. Devam eden diyabet problemlerinin ise daha çok genetik yatkınlığı bulunanlarda olduğu belirtiliyor. 

Öte yandan, diyabet hastalarının bu dönemde çok daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü şeker hastalığı Kovid-192dan ölme riskini 3-4 kat artırıyor. Diyabet hastaları diğer kişilere nazaran hastalığı daha ağır geçiriyor. Yoğun bakımda kalış süreleri ve ölüm oranları da artış gösteriyor. Uzmanlar, bu kişilere tedavilerin hekim kontrolünde düzenlenmesi gerektiği ve tedavi prosedürlerinin ihmal edilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Dünyayı sarsacak iddia: Kovid-19 laboratuvarda üretildi Dünyayı sarsacak iddia: Kovid-19 laboratuvarda üretildi Çin'de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınıyla ilgili sarsıcı bir iddia ortaya atıldı. İngiliz ve Norveçli iki bilim insanı, virüsün Çin'deki bir laboratuvarda üretildiğini öne sürdü.

 

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber