Tarih : 14.06.2021 - 13:15 Yorum : 0

Koronavirüsü atlatan kişiler kan verebilir

Koronavirüs döneminde kan bağışlarında düşüş yaşanınca hastalar için kan bulma sorunu ortaya çıktı. Ancak uzmanlar koronavirüsü atlatan ya da Kovid-19 aşısı yaptıran kişilerin gönül rahatlığıyla kan verebileceklerini belirtti.

Koronavirüsü atlatan kişiler kan verebilir

Koronavirüs salgını, kan bağışlarını da olumsuz etkiledi. Pandemi döneminde kan bağışı yapanların sayısı azalınca hastalar kan bulma konusunda zaman zaman sıkıntı yaşadı. Bu dönemde kan bağışıyla ilgili yaşanan tartışmalara uzmanlar son noktayı koydu.

Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen, Kovid-19 aşısı olanlara kan bağışlama çağrısı yaptı. Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Kemik İliği Nakli Merkezi Uzmanı Bülent Antmen, yaklaşık 16 aydır devam eden pandeminin başından beri kan bulma sıkıntısı çekildiğini söyleyip, "Bu sorun halen devam ediyor. Son 3 ayda Ramazan’ın da araya girmesiyle sıkıntımız daha da arttı. 17 günlük kapanma döneminde tüm Türkiye’de, bölgemizde ve kendi hastanemizde kan bağışçı sayısının azalması nedeniyle hastalarımız bazı sıkıntılar çekti” dedi.

Kan bağışı konusunda toplumsal farkındalığın artması gerektiğini vurgulayan Bülent Antmen, konuyla ilgili teşviklerin önemine değinip “Yardımsever ve duyarlı bir toplumuz. Bu nedenle kan bağışı oranımız yüksek. Ancak pandemi nedeniyle virüs bulaşma endişesi, pek çok bağışçının kafasında soru işareti oluşmasına neden oldu. Bu soru işaretlerinin giderilmesi, toplumun aydınlatılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"KORONAVİRÜS GEÇİRENLER KAN VEREBİLİR"

Kan bağışında bulunmanın insanlık görevi olduğunu dile getiren Antmen, koronavirüse yakalanan kişilerin kan verip veremeyeceği konusu hakkında şöyle konuştu:

“Korona virüs geçiren kişiler, hocam ben kan verebilir miyim’ diye soruyor. Elbette verebilirler. Korona virüs hastalığı geçirenler, korona virüs teması veya şüphesi olanlar, PCR testi yaptırdıktan sonra kan bağışçısı olabilirler. Ancak bu kişilerin bir kez PCR testinin negatif olması yeterli olmuyor. Hastalık geçirenlerin, temas ya da temas şüphesi olanların ardışık olarak 28 gün arayla, iki kez Covid-19 testlerinin negatif olması şartı gerekiyor. PCR testleri negatif çıkanlar, kan bağışçısı olabilirler. Korona virüs aşısı olanlar da bağışçı olabilir. Ülkemizde Korona virüs aşısı olanların sayısı hızla artıyor. Aşı olanlar da hiç çekinmeden, korkmadan büyük bir istekle kan vermeli. Verilen her kan bir hastanın sağlığına kavuşmasını sağlar, hayat kurtarır."

"KAN VERMEMEK İÇİN HİÇBİR SEBEP YOK"

Koronavirüs vakaları düştüğünde kan bağışı konusunda sıkıntı kalmayacağını belirten Bülent Antmen, “Adana’da korona virüs ile ilgili sayılar son derece azaldı. Kan vermemek için, bağışçı olmamak için hiçbir sebep yok. Herkese Kızılay Kan Merkezleri’ne gidin ve bağışçı olun demek istiyorum. Sadece taze kan değil bütün kan ürünlerinden vermeliler. Kan bağışı için gidildiğinde verecekleri 1 tüp fazla kan ile kök hücre bağışçısı da olabilirler. Kök hücre, kemik iliği kanseri olan hastalarının hayata tutunması için gerekiyor. Kök hücre bağışı ile bir kişinin hayatını kurtarabilirler" yorumunda bulundu.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık’tan kan bağışı çağrısı Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık’tan kan bağışı çağrısı Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, korona virüs vakalarının yeniden artış göstermesiyle birlikte immün plazma stoğunun eridiğini ifade ederek vatandaşları kan bağışlamaya davet etti.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber