2022-07-06 15:27:09 | Son Güncelleme : 2022-07-06 17:43:04

Kurban eti dolapta kaç gün bekler? Dolapta bekleyen kurban eti bozulur mu, kaç gün saklanır?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban kesiminin inceliklerine ve dikkat edilmesi gereken noktalara dair merak edilenler gündemdeki yerini aldı. Kurban kesmek isteyenler "Kurban eti dolapta kaç gün bekler? Dolapta bekleyen kurban eti bozulur mu, kaç gün saklanır?" sorularını araştırmaya başladı bile. Kurban etinin kesildikten sonra saklanması ve dolapta muhafaza edilmesine dair hususlar büyük bir önem teşkil etmektedir. Biz de sizler için kurban kesiminin en önemli aşaması olan kurban etinin dolapta muhafaza edilmesine dair detayları araştırdık. İşte tüm püf noktalarıyla kurban etinin bekleme süresine dair bilgiler...

Kurban eti dolapta kaç gün bekler? Dolapta bekleyen kurban eti bozulur mu, kaç gün saklanır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kurban Bayramı telaşı günler öncesinden başlamışken, kurban kesecekler şimdiden kurban eti kesimi ve saklanmasının püf noktalarını araştırıyor. Kurban etinin en önemli aşaması olan etin dinlendirilmesiyken uykun koşullarda saklanması etin sağlıklı ve lezzetli olması açısından büyük önem arz ediyor. Kurban kesecek vatandaşlar tarafından "Kurban eti dolapta kaç gün bekler? Dolapta bekleyen kurban eti bozulur mu, kaç gün saklanır?" sorularının araştırmaları ise hız kazanmış durumda. Siz de kurban kesecekseniz eğer sizler için araştırdığımız püf noktaları mutlaka not edin. Zira taze et bakteri üretimi için oldukça uygun alanlardır. Yoğun bir et kesimi telaşı içerisine girip sağlığınızdan olmayın. İşte kurban eti kesimi ve saklanmasına dair bilinmesi gereken tüm detaylar heberimizde... 

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

Kurban eti saklama yöntemleri tahmin edildiğinden çok daha fazla önem taşımaktadır. Et saklama yöntemlerinin doğru bir şekilde yapılması uzun süre muhafaza edilmesi ve sağlıklı olması açısından oldukça önemli olmakla birlikte lezzetli olmasının da ilk adımıdır.

Et kesiminin tamamlanmasının ardından saklama koşullarına özen göstermek gerekiyor. Buzdolabında uzun süre saklamak istenilen etlerin kesimden önce dikkat edilmesi gerek en önemli nokta oluşan bakterileri önlemek. Etin parçalanması ve kıyılması sırasında yüzeyden iç kısımlara geçen bakteri, yeterli ısı işleminin yapılmadığı durumlarda canlılığını sürdürerek halk sağlığı açısından önemli bir risk oluşturuyor. Etin kesim sonrası bakteri ile enfekte olmasına karşı koruyucu önlem olarak, etin kesim sonrası hızla 7 derecenin altında soğutulması gerekiyor.

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli olan etin düzgün koşullarda kesilmesi ve saklanması sanıldığından çok daha fazla önem taşımaktadır. Buzdolabının buzluk kısmında saklamak istediğiniz etleri kullanacağınız boyutlarda kesilmesi hem kolaylık sağlayacak hem de etin fazla kalan kısımların bozulmasını önleyecektir. Et buzluktan çıkıp çözdürüldükten sonra asla geri dondurulmamalıdır. Aksi takdirde bakteri üretecek ve bu da insan sağlığını ciddi şekilde bozacaktır. Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine konulmalı veya yağlı kağıda sarılmalı.

KURBAN ETİ DOLAPTA KAÇ GÜN BEKLER? 

Kırmızı et ortalama 4°C’lik bir buzdolabında 5 güne kadar muhafaza edilebilir. Ancak uzmanlar etin bozulmaması, tazeliğini koruyabilmesi için tek pişirimlik porsiyonlara bölüştürüldükten sonra poşetlenip derin dondurucuya atılması gerektiğini belirtiyor.

Etler buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalı. Buzdolabında saklayacağınız kurban eti;

  • Buzdolabında birkaç hafta,
  • -4 derece sıcaklığa sahip bir buzluk içerisinde 4 ila 6 ay
  • -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir.

Eti kullanmak istediğinizde ise donmuş buzları nasıl çözdürdüğünüzde önemli bir nokta. Etlerin oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesinin sağlanması gereklidir.

Kurban etleri nasıl kullanılmak isteniyorsa derin dondurucuda öyle saklanmalı. Kıyma, kuşbaşı veya bonfile olarak poşetlere konulmalı. Buzdolabı poşeti kullanılacaksa, hava almadığından emin olun. Gerekli görülürse iki adet poşet kullanın. Hava almamasını garantilemek için kilitli poşetler daha iyi bir seçim olabilir. Poşet tamamen doldurulursa, etin her tarafı eşit donmaz. Dolayısıyla poşetler orta boyutlarda doldurulmalı, ağız kısmında boşluk bırakılmalıdır. Bu şekilde buzlukta 1 yıl kadar bozulmadan muhafaza edilebilir.

ET KESİLDİKTEN KAÇ SAAT SONRA DOLABA KONULUR?

Kurban eti en az 4-5 saaten uygun 1 gün güneş almayan açık havada, serin bir yerde bozulmadan bekleyebilir. Ardından buzdolabına kaldırmak gerekir. Kesilen eti dinlendirdikten sonra dolaba koymak daha doğru olacaktır.

KURBAN ETİ DERİN DONDURUCUDA NE KADAR BEKLER?

Etler dondurucunun en soğuk bölmesine yerleştirilmeli. Derin dondurucuda saklama süreleri hakkında da bilgi veren yetkililer

  • Koyun parça etlerinin 4-8 ay, kıymasının ise 1-3 ay;
  • Dana parça etlerinin 6-10 ay, kıymasının 1-3 ay;
  • Sığır parça etleri 8-12 ay, kıymasının 1-3 ay bekletilmeli.

 

KIRMIZI ET KAÇ AY BUZLUKTA SAKLANABİLİR?

Derin dondurucuda kırmızı et 6-12 ay süreyle tazeliğini koruyor.

  • Köfte: 6 ay
  • Pirzola: 1 yıl
  • Karaciğer, böbrek: 4 ay
  • Biftek: 8 ay

 

KURBAN ETİ DIŞARIDA NE KADAR BEKLER?

Uzman kasaplar, eti buzdolabına koymadan önce en az 5, en fazla 12 saat havalandırılması gerektiğini belirtiyor.

ET BİR GÜNDE BOZULUR MU?

Et hava aldığı ve serin bir yerde bekletildiği sürece 24 saat içinde bozulmaz. Havasız kalan ve havalandırılmayan et bozulur.  Havalandırırken de et belli aralıklarla tersyüz edilmeli ve bu şekilde tüm parçaların havalanması sağlanmalı. Zira kesim sonrası taze ette görülen ilk değişim ölüm sertliğidir. Etler poşette ne kadar uzun süre tutulursa bozulma süreci o kadar hızlanır ve et ağırlaşır. Dolayısıyla kurban eti uzun süre poşette bırakılmamalı.

KURBAN ETİ SICAKTA BOZULUR MU?

Et, oda sıcaklığında en fazla 3-4 saat tutulmalıdır. Daha fazla bekleyen ette şişme ve morarma meydana gelerek kısa sürede bozulabilir.

ET KAÇ DERECEDE MUHAFAZA EDİLİR?

Hiçbir işlem görmeyen kurban eti, normal mevsim koşullarında 4 derecede 3-4 gün buzdolabında muhafaza edilebilir. Buzlukta ise -18 derecede ortalama altı ay bekletilebilir. Kıyma haline getirilip -18 derecede 1-3 ay saklanabilir.

KURBAN ETİ NASIL DİNLENDİRİLİR?

Öncelikle yeni kesilen etin geniş bir kap veya tepside 1-2 saat serin ve güneş görmeyen yerde dinlendirilmesi gerekir. Daha sonra sertlik kıvamına ulaşan etin porsiyonlara ayrılması gerekiyor. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre dinlenmeyen etler daha sonra çözüldüğünde sert ve yemesi zor bir hale geliyor.

KURBAN ETİ YIKANIR MI?

Kurban etinin yıkanması ise uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Temiz olsun diye düşünüyorsanız sanılanın aksine çok daha bakteri üretilmesine sebebiyet veriyorsunuz demektir. Et sağlığı için yapılan araştırmalar sonucunda konunun uzmanlarına göre et yıkandığında temizlenmiyor aksine bakterilerin çoğalmasına sebep oluyor. Bu sebeple kurban etinin yıkanması tavsiye edilmiyor. Ayrıca et yıkandığı zaman lezzeti de kaybolur. Kurban eti eve geldikten sonra serin ve kuru yerde dinlendirilmeli. Ardından buzdolabında 5-6 saat bekletilen etin kanı süzülüp tek pişirimlik porsiyonlara bölünüp derin dondurucuya kaldırılmalı.

YENİ KESİLEN ET KAÇ SAAT DİNLENMELİ?

Kurban eti uygun şartlarda eve getirildikten sonra en az beş saat serin ve temiz bir ortamda dinlendirilmesi gerekir. Etler her tarafı hava alacak şekilde yayılmış şekilde tepsilerde bekletilmeli. Gerekirse belli aralıklarla alt üst edilmeli. Böylece etin sıcaklığı düşürülür ve bakteri oluşumu engellenmiş olur. Uzmanlar bir gün yani 24 saat dinlendirilen etin hem sağlık hem de lezzet açısından önemli olduğunu ifade ediyor.

Dinlendirmeden buzdolabına konulan kurban eti hızla bozulmaya neden olur. İlk sıcaklığı düşmeden buzluğa koyulan etin yüzeyi kurur ama içi sıcak kalmaya devam eder. Böylece ette bakteriler ürer ve koku meydana gelir.

KURBAN ETİ NE ZAMAN KIYMA YAPILMALI?

Kurban etinin saklamak için yapılması gereken en önemli nokta etin dinlendirilmesidir. Buzdolabında 5-6 saat dinlendirilen kurban eti kıyması için en uygun zaman kesimin ertesi günüdür. Böylece et dinlenmiş olacaktır.

KURBAN ETİ NEDEN KOKAR?

Kurban etinin kesildikten sonra uygun aşamalardan geçirilmemesi öncelikle kötü bir kokuya sebebiyet verebilir. Kurban etinin kokması ise bozulmalara neden olabilir. Kurban etinin kokmasının en büyük nedeni ise kesildikten sonra naylon poşetlere konulmasıdır. Kurbanlık kesildikten hemen sonra, sıcağı sıcağına naylon poşete sarılıyor ve o şekilde buzdolabına atılıyor. Bu sırada ise et pişiyor ve çok ağır kokuyor uyarılarında bulunan uzmanlar, kesim ve saklama koşullarında yapılan bu hatalara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Henüz kesilmiş taze kurban eti uzun süre poşette tutulursa bozulma ve ağırlaşma süreci hızlanır. Bu nedenle et en kısa sürede poşetten çıkarılıp temiz ve serin bir yerde yayılarak soğuması sağlanmalı.

DERİN DONDURUCUDA ET NEDEN KOKAR?

Derin dondurucu etin uzun süre muhafaza edilmesi için en sağlıklı yerdir. Ancak önceden bozulmaya başlamış gıdalar ve akan sular derin dondurucuda koku oluşmasına neden olabilir. Et ürünlerinin yanlış saklanması bakteri, küf, mantar gibi organizmaların artmasına neden olur. Bu durumda dondurucuda koku oluşur.

PİŞMİŞ ET NEDEN KOKAR?

Kurban etinin pişirilirken kokmasını önlemek için 1 gece dinlendirmelidir. Dinlenmiş etten koku da yavaş yavaş dağılır. Ayrıca eti pişirirken kekik, biberiye ve defne yaprağı gibi baharatlar eklerseniz et kokusunu hafifletecektir.

KAVRULMUŞ ET NASIL SAKLANIR?

Eti pişirdikten sonra uygun boyuttaki saklama kaplarına konulmalı ve buzdolabında 2 gün saklanmalıdır. 2-3 günün ardından pişmiş et kesinlikle tüketilmemeli. Kavrulmuş eti saklamanın bir diğer yöntemi ise saklamak istediğiniz kavurmalık eti tekrar ısıtın hatta kaynasın. Eti sıcak sıcak kavanozun ağzına kadar doldurun. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirerek mutfak tezgahına koyun ve kavanoz soğuyana kadar bekletin. Önemli olan kavanozun kapaklarının kullanılmamış yeni olması yani vakum yapması gerekir. İçine hava almazsa aynı konserve gibi uzun müddet saklama şansınız var. Dikkat edilmesi gereken nokta kavanozu açtıktan sonra içindeki etin tamamını tüketmeniz gerekiyor. Bu yüzden tüketebileceğiniz porsiyonlarda küçük kavanozlarda saklayabilirsiniz.