23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-10-20 17:01:39

Mantar uzmanı uyardı: naylon torbaya koymayın

Sofraların vazgeçilmesi mantarın toplama mevsimi geldi. Ancak zehirli mantarlar ölümlere neden olabiliyor. Uzmanlar, mantarın koparıldıktan sonra kesinlikle naylon torbaya konulmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Mantar uzmanı uyardı: naylon torbaya koymayın
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan, gıda zehirlenmelerinin önüne geçmek için mantarların kesinlikle naylon torbalarda toplanmaması gerektiğini söyledi. Mantarın sepette toplanması gerektiğinin altını çizen Barutçiyan, Türkiye'nin mantar zengini bir ülke olduğunu, dünya pazarlarında yer etmiş, ekonomik değeri yüksek türlerin tamamının burada bulunduğunu söyledi.

ZEHİRLİ OLUP OLMADIĞINI BİLEMEK MÜMKÜN DEĞİL 

Türkiye’de zehirli olduğu için ölüme neden olabilecek mantar çeşitlerine sıklıkla rastlandığını belirten Barutçiyan, vatandaşların değerli mantarları tüketmediğini söyledi. Vatandaşların ormanda toplanan mantarların hangisinin zehirli olup olmadığını bilme şansları olmadığının altını çizen Barutçiyan, şunları söyledi: 
"Zehirli, öldürücü, yenen ya da yenmeyen mantarları birbirinden ayırt etmek için geçerli hiçbir teknik, metot ve püf noktası ya da kolay yolu yok. Mantarları bilimsel netlikle tanımlayıp güncel kaynaktan yenip yenmediğinin kontrol edilmesi gerekli. Eski kitaplar mesela. 1950 ya da 1960'ların mantar kitaplarında yenilebilir türlerin bazılarının zehirli olduğunu sonradan keşfettik. Güncel kaynak ve bilimsellik şart"

BU SÖYLEMLERE İNANMAYIN! 

Halk arasında doğru bilinen yanlışlara da değinen Barutçiyan, "'Hayvanlar yerse bizde yeriz', 'kurtlanan mantar zehirsiz olur' gibi ifadelerin yanlış olduğunu kaydetti. “Sütü akan mantarlar zehirsizmiş, zehirli sütü akan da var, zehirsiz akan da. Bunlardan uzak durmak lazım. Gördüğümüz ölümcül zehirlenmenin yüzde 95'i kırsaldan geliyor maalesef” diyen Barutçiyan, mantara ilgili bütün genellemelerden uzak durulması gerektiğini kaydetti. Barutçiyan, mantar toplanması konusunda vatandaşlara eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. 

 

Etiketler