2022-06-30 10:50:10 | Son Güncelleme : 2022-07-01 11:43:03

Maymun Çiçeği hastalığı nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği virüsü tedavisi var mı, döküntüsü nasıl düzelir?

Geçtiğimiz aylarda çeşitli ülkelerde görülen Maymun Çiçeği hastalığı Türkiye'de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Maymun Çiçeği virüsünün Türkiye'de 37 yaşındaki birisinde görüldüğü ve farklı bir hastaya rastlanmadığını aktardı. Koca'nın bu açıklamasının ardından "Maymun Çiceği virüsü nasıl bulaşır, tedavi yöntemi var mı, nedir" gibi sorular araştırılıyor. Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin akabinde Maymun Çiçeği belirtileri ve sebep olduğu tahribatı listeledik...

Maymun Çiçeği hastalığı nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği virüsü tedavisi var mı, döküntüsü nasıl düzelir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Maymun Çiçeği hastalığı nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği virüsü tedavisi var mı, döküntüsü nasıl düzelir?

Maymun Çiçeği hastalığı ilk kez Türkiye'de 30 Haziran 2022 tarihinde yani bugün görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasının akabinde Maymun Çiçeği hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri listeledik. İşte Maymun Çiçeği hastalığının bulaşma yolları ve belirtileri...

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

DSÖ, Maymun Çiçeği hastalığı hakkında acil durum olmadığını aktarsa da bilhassa ABD'de 300, dünya genelinde ise 4500 civarında vaka rapor edildi. Son rapor edilen hastalardan birisi de Türkiye'den. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklama ile Türkiye'de de maymun çiçeği virüsünün görüldüğünü aktardı. Peki Maymun Çiçeği nasıl bulaşır?

Henüz üzerindeki araştırmalar devam etse de ilk evre de Maymun Çiçeği hastalığının yayılma yollarında cinsel ilişkininin etkili olduğu anlaşılmıştır. Maymun Çiçeği virüsü kapmış bir kişinin bir diğer kişiye bu virüsü bulaştırması ancak ve ancak çok yakın temas halinde olabiliyor. Virüs; solunum yolu, burun, göz ve ağızdan bulaşabildiği gibi hali hazırda en çok yaygın bulaşma yolu ise cinsel ilişki. 

MAYMUN ÇİÇEĞİ İLE KOVİD-19 AYNI MI? 

Solunum damlacıkları yoluyla da bulaşabilir fakat bunun ekseriyetle tesirli bir bulaşma biçimi olduğu düşünülmemektedir. Maymun çiçeği hastalığının covid-19 virüsünde olduğu gibi aerosoller vasıtasıyla bulaşıp bulaşmayacağı henüz bilinmiyor. En azından şu ana kadar resmi bir şekilde belgelenmedi. 

MAYNUN ÇİÇEĞİ BELİRTLERİ NELERDİR?

Maymun çiçeği belirtileri, ilk bulaş anından 21 gün sonra gelişebilir. Ateş ve titreme, şişmiş lenf düğümleri, döküntü ve baş ağrıları gibi etkileri olabilir. Ancak hali hazırda, maymun çiçeği hastalığının her zaman bu semptomların tümünü gösterip göstermediği bilinmemektedir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ DÖKÜNTÜSÜ

Maymun çiçeği döküntüsü çoğunlukla kırmızı lekelerle görülmeye başlar ve ardınan sıvı şekline dönüşür. Akabinde irin dolu şişlikler meydana çıkar. Kabarcık veya sivilce benzeri manzaralar göze çarpabilir. Maymun çiçeği virüsüne yakalanan kişiler, yaralar kabuklanıp soyulana kadar bulaşıcı kabul edilmelidir. 

Maymun çiçeği döküntülerinin ağrılı olduğu bilinmektedir. Döküntü geçmişte sıklıkla avuç içlerinde ve ayak tabanlarında görülüyordu. Fakat bu salgında birçok kişi ağız,  bağırsak ve vücutlarının çeşitli noktalarında tahribatlar oluşabiliyor. İnsanlar ayrıca bağırsakları boşken rektal ağrı veya bağırsak hareketine ihtiyaç duyma hissi yaşayabilirler.

MAYMUN ÇİÇEĞİ TEDAVİSİ VAR MI?

  • Maymun çiçeği için hususi olarak ispatlanmış, emin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Maymun çiçeği vakalarının çoğu hafiftir ve birkaç hafta içinde tedavi olmaksızın iyileşir. 
  • Asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçlar, ateş ve kas ağrılarını azaltmak için kullanılabilir. Ağrı için asetaminofen, ibuprofen ve opioidler şekilnde ilaçlar alınabilir. 
  • Sık rastlanmayan durumlarda, bağışıklığı baskılanmış kişiler, hamile kadınlar, fetüs veya yenidoğan, emziren kadınlar, küçük çocuklar ve ciddi cilt hastalıkları olan kişiler gibi bazı hastalarda daha ciddi hastalık gelişebilir ve daha spesifik tedavi gerektirebilir. 
  • Doktorlar hali hazırda yeni tedavi yöntemleri deniyorlar. Cidofovir, brincidofovir, tekovirimat, ve aşı bağışıklığı globulini. Jynneos ve ACAM2000 aşıları, hastalığın süreci aşamasında olabildiğince erken uygulanırsa, hastalığın güçlüğünü indirgemeye de yardımcı olabilir.