2022-06-22 17:37:14 | Son Güncelleme : 2022-06-25 15:00:07

Maymun çiçeği salgını 10 katına çıkabilir! İngiliz bilim insanlarından korkutan uyarı

Maymun çiçeği salgını, bugüne kadar tespit edildiği 42 ülkenin ardından küresel endişenin artmasına neden oldu. İngiliz bilim insanları konuya ilişkin önemli uyarılarda bulundu ve virüsün bu şekilde yayılması durumunda vaka sayılarının bir anda 10 kat artabileceğini belirtti. Asya ülkeleri Singapur ve Güney Kore’de de ilk vakaların görülmesi üzerine “Maymun çiçeği hangi ülkelerde görüldü?”, “Maymun çiçeği nasıl yayılır, tedavisi var mı?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Maymun çiçeği salgını 10 katına çıkabilir! İngiliz bilim insanlarından korkutan uyarı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Covid-19 salgını sonrası yeni bir salgın endişesi yaşayan dünya ülkeleri, maymun çiçeği hastalığıyla yeni bir gündemin takipçisi oldu. İngiltere’de yapılan bir çalışma sonucunda, bugüne kadar 42 ülkede görülmüş olan maymun çiçeği salgınının birdenbire 10 kat daha büyüyeceği konusunda bulgulara ulaşıldı. Koronavirüs salgını sürecinde İngiltere’de hükümete danışmanlık yapan SAGE üyeleri arasında bulunan London School of Hygiene & Tropical Medicine’nde epidemiyolog olan Prof. Dr. John Edmunds tarafından yürütülen çalışmanın sonucunda gelen salgın uyarısı üzerine maymun çiçeği hastalığının hangi ülkelerde görüldüğü ve nasıl yayıldığı üzerine yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. Peki maymum çiçeği virüsü nerelerde görüldü, nasıl yayılıyor? Maymun çiçeği virüsü için aşı var mı? Detaylar haberimizde…

45 BİN KİŞİ ÜZERİNDE İNCELEME YAPILDI

Prof. Dr. John Edmunds ve ekibi, her on yılda bir yapılmakta olan ve İngiltere’deki 45 bin kişi üzerinde yapılan anket sonucunda ulaşılan cinsel birliktelik verilerini inceledi. 31 Mayıs 2022 tarihinde yapılan bu modelleme esnasında dünya çapında 25’ten fazla ülkede 728 doğrulanmış ve şüpheli olan vakalar bildirildi. O süreçten itibaren 2 bin enfeksiyon tespit edildi. Yapılan araştırmanın sonuçları, cinsel davranışta müdahaleler ya da değişiklikler olmadan, erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler arasında oluşabilecek salgın olasılığının yüksek olduğunu gösterdi. Büyük bir salgının tanımı ise tespit edilenlerle birlikte en az 10 bin vaka daha kaydedilmesi olarak yapıldı.

Bunun yanı sıra ulaşılan bulguların orantısız derecede fazla cinsel partneri olan bireylerden oluşan küçük bir grup aracılığıyla maymun çiçeği vakalarının sürekli artacağını belirten bilim insanları, “Maymun çiçeği virüsü her zaman bu topluluk arasında 'önemli bir bulaşma potansiyeli' riskine sahipti. Ancak, son birkaç on yılda Afrika dışında çok az vaka kaydedildiği için başlayamadı Ancak, bu grubun birçoğu enfekte olursa (erkekler ile cinsel ilişki yaşayan erkekler), diğer gruplar arasında da sayısı 10 bine varan ekstra vaka tespit edilebilir” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

HASTALIKTA R KATSAYISI UYARISI

Araştırmacılar, Maymun çiçeği hastalığının R katsayısı (enfekte olmuş bir kişinin virüsü bulaştırdığı insan sayısı) ani bir yükseliş gösterebileceğini, bu durumda da salgının kontrol altına alınması konusunda zorluklar yaşatabileceğini belirtti. Yapılan bu uyarının ardından İngiltere’deki sağlık yetkilileri, maymun çiçeği hastalığı konusunda yüksek risk altında olan eşcinsel ereklere enfeksiyona karşı korunmak için bir aşı teklif edileceğini bildirdi. Şimdiye kadar yaklaşık 800 maymun çiçeği virüsü vakası bildirilen İngiltere’de, neredeyse tüm enfeksiyonların erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerde görüldüğü belirtildi.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), vaka sayılarının azalması amacıyla eşcinsel erkeklere, yüzde 85 etkili olan Imvanex aşısının verileceğini duyurdu. Yapılan bu açıklamayla birlikte sağlık görevlileri birden fazla cinsel partneri bulunan erkeklere aşı önerecek. İngiltere’de bugüne kadar doğrulanmış vakalar ve yakın temaslılar için aşı teklifi yapıldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 15 Haziran 2022 tarihinde yapmış olduğu güncellemeyle maymun çiçeği virüsünün en az 42 ülkede tespit edildiğini bildirdi. Toplam 2 bin 103 doğrulanmış vaka kaydedildiğini bildiren DSÖ, Nijerya’da da bir ölüm gerçekleştiğini belirtti. Bunların yanı sıra Sinagpur, ülkede ilk maymun virüsü vakasını açıkladı. Geçtiğimiz hafta ülkeye giren bir İngiliz uçuş görevlisinde tespit edilen hastalık, aynı zamanda Güney-Doğu Asya’da yenir bir küresel salgına bağlantılı olarak kaydedilmiş olan ilk maymun çiçeği virüsü olarak kaydedilmiş oldu.

Singapur’un ardından Güney Kore’de de ilk maymun çiçeği virüsü vakası tespit edildi ve Yonhap Haber Ajansı haberine göre Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA) tarafından yapılmış olan açıklamada virüsün iki kişide tespit edildiği bildirildi. Bu vakalardan biri 20 Haziran’da ülkeye gelen yabancı uyruklu bir kişide olduğu belirtilirken, diğerinin ise 21 Haziran tarihinde ülkeye giriş yapan Güney Kore vatandaşı olduğu ifade edildi. Virüs tespit edilen bu hastaların 21 gün tecrit edileceği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgüt (DSÖ), vakaların endemik dışında 27 ülkede tespit edildiğini belirtirken, bu yeni vakaların birçok Avrupa, Kuzey Amerika, Arjantin, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas gibi az sayılarda seyrettiğini, İngiltere’nin de 207 vaka ile ilk sırada yer aldığını ifade etti. İngiltere’yi 156 vaka ile İspanya ve 138 vaka ile Portekiz’in izlediği belirtildi. Ayrıca DSÖ, yapmış olduğu son güncellemede bazı ülkelerin daha önce teyit edilmiş vakaların bilinen temaslarının dışında yeni vakaların ortaya çıktığını belirttiğini ve bulaşma zincirlerinin de ‘virüsün tespit edilmemiş dolaşımı yoluyla kaçırıldığını’ vurguladı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ NELER?

Çok sayıda salgın hastalığında olduğu gibi yüksek ateş ve baş ağrısı maymun çiçeği virüsünün de belirtileri arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra kaşıntı, dikkat çeken belirti olarak kaydediliyor. Terleme, halsizlik, sırt ve kas ağrıları, hastalığın ilerleyen sürecinde kendini gösteriyor. Ayrıca yüzde başlayan döküntüler, bir süre sonra tüm vücuda yayılabiliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Maymun çiçeği virüsü, enfekte olan kişiyle yakın temas ya da cinsel ilişki olması durumunda bulaşıyor. Vücuda deri üzerindeki yara ya da çatlaklardan, solunum yoluyla ya da ağız, burun ve gözden girebilen virüs, maymun, sincap, fare gibi enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşabiliyor. Bunların yanı sıra kıyafet ya da yataktan da geçmesi mümkün olabiliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Vakaların çoğu hafif geçse de, bir salgın tehdidi oluşturması nedeniyle maymun çiçeği virüsünün nasıl tedavi edildiği merak ediliyor. Çocuk hastalığı olarak da bilinen ‘suçiçeği’ ile benzerliği dikkat çeken maymun çiçeği virüsüne yakalanan kişiler 14 ila 21 gün içerisinde kendi kendine iyileşebiliyor. Ağır vakaların çok az görüldüğü bu hastalığın, Batı Afrika’da ölüm vakalarına neden olduğu da bildirilen bilgiler arasında yer alıyor.