Tarih : 12.06.2021 - 11:51 Yorum : 0

Minik Nura İsa'nın ambulans uçakla sağlığa yolculuğu

Minik Nura İsa'nın ambulans uçakla sağlığa yolculuğu, kalp ve damar rahatsızlığı bulunan 5 günlük bebek Gaziantep'ten alınarak İstanbul'a getirdi.

Minik Nura İsa'nın ambulans uçakla sağlığa yolculuğu

Ambulans uçak, dağ taş, kar kış demeden her türlü koşullarında vakalara anında müdahale edebiliyor. Gerektiği zamanlarda adeta bir ‘hava hastanesine’ dönüşebiliyor. Vatandaşların ihtiyaçlarına göre havalanan ambulans uçak bu kez Nura İsa bebek için seferber oldu.

Gaziantep’te özel bir hastanede 5 gün önce dünyaya gelen 2 kilo 690 gram ağırlığındaki Nura İsa bebekte kalp rahatsızlığı olduğu teşhis edildi. Gaziantep’te yapılan kontrollerin ardından Nura İsa bebeğin tedavisine Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastanesi’nde devam edilmesi kararı alındı. Nura İsa bebeğin sağlığına kavuşması için verilen kararın ardından devreye Sağlık Bakanlığı’na bağlı uçak ambulans girdi.

Nura İsa, kendisini almak için İstanbul’dan havalanan ambulans uçağa nakledildi. Kısa süren yolculuğun ardından İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yapan ambulans uçaktan alınan Nura İsa bebek, tedavisinin devam edeceği Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastanesi’ne sevk edildi.

KALP HASTASI OLARAK DOĞDU

Nura İsa bebeğin kalp rahatsızlığı olduğunu belirten Acil Tıp Uzmanı Doktor Güven Kırımlı, “İstanbul Atatürk Havalimanı’ndayız. Gaziantep’e doğru yola çıktık. Yeni doğan, kalp rahatsızlığı olan bir bebeğimiz var. Orada ilk müdahale yapılmış, solunum desteğine alınmış ama Kalp Cerrahisi ameliyat ihtiyacı olduğundan dolayı hastamızı İstanbul’a getirmeye gidiyoruz. Genel durumu orta ve solunum cihazına bağlı bir durumda. Bebeğimiz 5 günlük ve doğuştan kalp hastası olarak doğdu. Doğduğu andan itibaren solunum cihazına bağlanmış” ifadelerini kullandı.

Bebeğin ekokardiyografisinde kalp problemi tespit edildiğini belirten doktor Kırımlı, “Tedavilerine başlanmış. Bebeğin aort kapak stenozu (aort kapak darlığı) var. Kalp cerrahisi gereken bir durum. Hastamızı Mehmet Akif Ersoy Kalp Ve Damar Hastanesi’ne götüreceğiz. Bebek hazır hale geldikten sonrada uçup, hastaneye teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

Covid-19, kalp hastalarını daha mı fazla etkiliyor? Covid-19, kalp hastalarını daha mı fazla etkiliyor? Ölüm sebepleriyle ilgili son bilgiler endişeye yol açtı. Covid-19, kalp hastalarını daha mı fazla etkiliyor?

Batman’da uçak ambulans Reyhan bebek için havalandı Batman’da uçak ambulans Reyhan bebek için havalandı Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin tümörü tedavisi gören 22 aylık bebek Reyhan Çınar, tedavisinin devamı için uçak ambulans ile Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine nakledildi.

Balıkesir’den uçak ambulansla Şanlıurfa’ya hasta nakli Balıkesir’den uçak ambulansla Şanlıurfa’ya hasta nakli Balıkesir’de bulunan bir hasta, tedavisinin Şanlıurfa’da devam ettirilmesi için uçak ambulansıyla Şanlıurfa Harran Üniversite Hastanesine nakledildi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber