2021-12-03 06:07:37

“Süper varyant” sınır tanımıyor: Omicron 28 ülkede

Uzmanların bir kısmı yeni varyantın pandemiyi ağırlaştıracağını söylüyor. Karşı çıkan grup ise "Omicron, Covid-19'u mevsimsel hastalığa çevirecek" diyor. Bu arada yeni varyant 28 ülkede görüldü. BAE ve ABD'de ilk vakalar açıklandı.

“Süper varyant” sınır tanımıyor: Omicron 28 ülkede
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Güney Afrika’da başlayıp dünyayı endişelendiren yeni Covid varyantı, hızla yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus "DSÖ'nün altı bölgesinin beşindeki en az 25 ülke bugüne kadar Omicron vakaları bildirdi ve bu sayının artmasını bekliyoruz" dedi.

Omicron varyantı bugüne kadar ABD, Almanya, Avusturya, Avustralya, Belçika, Bostvana, Brezilya, Çekya, Danimarka, Fransa, Güney Kore, Güney Afrika, Gana, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Nijerya, Norveç, Portekiz, Suudi Arabistan, Yunanistan BAE, Hindistan'dan oluşan 28 ülkede görülürken Ghebreyesus “Omicron hakkında her zaman daha fazla şey öğreniyoruz, ancak bulaşma, hastalığın şiddeti, testlerin ve aşıların etkinliği üzerindeki etkisi hakkında öğrenilecek daha çok şey var” diye konuştu.

Botsvana ve Güney Afrika'ya bu mutasyonu hızlı şekilde tespit ettikleri ve rapor ettikleri için teşekkür eden Ghebreyesus, bu ülkelerin şimdi başka ülkeler tarafından doğru şeyi yaptıkları için cezalandırılmaları konusunda endişelendiğini belirtti. Bütün ülkeleri rasyonel, orantılı risk azaltma önlemleri almaya çağıran Ghebreyesus “Bu yolcuların seyahatten önce ve/veya varışta taranması ya da uluslararası yolculara karantina uygulanması gibi yeni mutasyonun yayılmasını geciktirmeye veya azaltmaya yönelik tedbirleri içeriyor. Seyahat yasakları, Omicron’un uluslararası yayılmasını engellemeyecek ve hayat, geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturacaktır” dedi.

Etiketler