2022-01-07 16:02:17

Omicron varyantının çocuklardaki etkisi neler? Omicron çocuklarda hangi belirtilere yol açıyor?

“Omicron varyantının çocuklardaki etkisi neler?” sorusu, son zamanlarda etkisini artırmaya devam eden omicron varyantı nedeniyle en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün omicron varyantı, çocuklar üzerindeki etkileri nedeniyle duyulan endişeyi iki kat daha artırdı. Konuyla ilgili yoğun bir araştırma yapmaya başlayan vatandaşlar, “Omicron varyantının çocuklardaki etkisi neler?”, “Omicron çocuklarda hangi belirtilere yol açıyor?”, “Okullar risk faktörü mü?”, “Çocuklarda aşı omicrona karşı etkili mi?” sorularının cevabını arıyor.

Omicron varyantının çocuklardaki etkisi neler? Omicron çocuklarda hangi belirtilere yol açıyor?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, meydana gelen yeni varyantlarla şiddetini sürdürmeye devam ediyor. En son Omicron varyantı, yayılma hızı ve oluşturduğu etkiler nedeniyle dünya genelinde büyük bir paniğin yaşanmasına neden olmuştu. Varyantın etkilerinin hala devam ediyor olması vatandaşın endişelerini de artırdı. Omicronun çocuklar üzerindeki etkilere yönelik dünya genelinden gelen haberler, anne babaların etkilenmesine neden oldu. Özellikle yüz yüze eğitimin devam ettiği bu süreçte çocukları için endişe duyan veliler, omicronun çocuklar üzerindeki etkilerini ve hangi belirtileri verdiğine yönelik yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki Omicron varyantının çocuklardaki etkisi neler? Omicron çocuklarda hangi belirtilere yol açıyor? Okullar risk faktörü mü? Çocuklarda aşı omicrona karşı etkili mi? İşte detaylar…

OMICRON VARYANTININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NELER?

Koronavirüse karşı verilen mücadele sürecinin uzamasına neden olan ve tüm koşulları zorlayan omicron varyantı, Türkiye’de hızla yayılmaya devam ediyor. Çeşitli varyantlarla etkisini sürdürmeye devam eden koronavirüs, omicron varyantıyla yeniden alarm vermeye başladı. Yayılma hızı ve bıraktığı etkiler nedeniyle oldukça kuvvetli olduğu söylenen omicronun, çocuklar üzerindeki etkilerine dair dünya genelinde oldukça ciddi verilere ulaşılıyor. Bu da anne babaların endişesini iki kat daha artırıyor.

Orijinal Wuhan varyantına göre 60 farklı mutasyon içerdiği belirtilen Omicron varyantının, Güney Afrika’da mevcut olan HIV’li hasta sayısının çok olması nedeniyle bu kadar mutasyona uğradığı iddia ediliyor. Amerika’dan gelen veriler üzerine, Omicron varyantının çocuklar üzerinde oluşturduğu etkiler, büyük bir endişe oluşturuyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezler (CDC) verilerine göre, 21-27 Aralık tarihleri arasında omicron varyantı nedeniyle hastaneye yatırılan çocuk sayılarında yüzde 58 oranında bir artış görüldü. Şuana kadar ülke genelinde aşı olan 18 yaş altı çocukların oranının yüzde 25’in altında olduğu belirtiliyor. Aşılama oranı açısından en yüksek rakamlara sahip olan New York’ta dahi 5-17 yaş aralığındaki çocukların yüzde 40’ının aşılı olduğu belirtilen diğer bilgiler arasında…

Kış tatilinin bitmesiyle okula hayatının başlaması, Omicron varyantının çocuklar arasında daha hızlı bir şekilde yayılacağı tahmin edilirken, uzmanlar, Omicron’un çocuklar üzerindeki etkilerinin Covid-19’u daha ağır geçirmelerine neden olup olmayacağı da henüz bilimsel bir çalışmaya dayandırılmış durumda değil. Fakat varyantın çok daha hızlı bir şekilde yayılıyor olması, daha çok çocuğa ulaşmasına neden olacağına vurgu yapılıyor.

OMICRON ÇOCULARDA HANGİ BELİRTİLERE YOL AÇIYOR?

Omicron varyantının çocuklar arasında yayılma hızı açısından çok daha yüksek seviyelerde seyrettiği belirtilirken, Dr. Şirin Seçkin konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Omicron varyantında, Delta varyantında da olduğu gibi, yaşları küçük ya da genç erişkinlerde hastalık hafif seyrediyor. Şu ana kadar çocuklar arasında Omicron nedeniyle hastaneye yatan yok.”

Omicron varyantında çocukların herhangi bir tat ve koku kaybı yaşamadığını ifade eden Dr. Seçkin, organ tutulumu gibi bir durumun da yine çocuklarda seyredilmediğinin altını çizdi. Dünya genelinde en tehlikeli ve yaygın varyantın Delta varyantı olduğunu vurgulayan Dr. Şirin Seçkin, Omicron varyantının Delta varyantına oranla üç ve altı kat daha hızlı yayıldığını açıklamalarına ekledi.

Dr. Şirin Seçkin, Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha farklı seyrettiğini ifade ederek, açıklamalarına şu sözleri ekledi:

“Güney Afrika'nın bildirdiğine göre bu varyantta ikinci kez hastalanan çocuklar oldu. Bu diğer varyantlarda çok nadiren gördüğümüz bir durum…”

Aşıların koruyuculuğunun omicron varyantına karşı düştüğünü açıklayan Dr. Seçkin, aşılı olunmasına rağmen omicron virüsüne yakalanılabileceğinin altını çizdi. Bu nedenle Omicron varyantı çok fazla yaygınlaşırsa dördüncü doz aşının gerekeceğini ifade ederek, aşı aralıklarının da üç aya düşürülebileceğini vurguladı.

Çocuklarda omicron varyantının en dikkat çekici belirtileri ise bronşit başta olmak üzere, zattüre, aşırı sıvı kaybı ve ishal olarak ifade edilebilir. Hafif vakalardaki belirtiler ise genellikle boğaz iritasyonu, baş ağrısı, burun akıntısı ve 3 gün içerisinde kendiliğinden düşmekte olan ateş olduğu bildirilen veriler arasında yer alıyor.

ÇOCUKLARDA AŞI OMICRON’A KARŞI ETKİLİ Mİ?

Omicron varyantının daha hızlı bir yayılım gücüne sahip olduğunu ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Mert, hastaneye yatış oranındaki azlığın, varyantın daha hafif atlatılacağına yönelik sinyaller verdiğini fakat bu durumun ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceğini vurguladı. Bazı ülkelerde Delta varyantının daha geniş bir yayılım gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mert, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Buradan elde edilen antikorların ve hücresel immunite yanıtlarının Omicron yayılımını etkilemesi olasıdır. Peki aşılama oranları yüksek olan veya hastalık geçirme yaygınlığı olan ülkeler için tehdit oluşturabilir mi? Maalesef şu ana kadar eldeki veriler Omicron’un alameti farikasının reinfeksiyon yani hastalığı yeniden geçirme veya yetersiz antikor seviyeleri olan aşılanmış bireylerde aşı koruyuculuğundan kaçma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Yeniden hastalanma oranları 3. dalgada hastalananları yüzde 40, ikinci dalgada hastalananları ise yüzde 60 oranında etkileme riskine sahip. Araştırmalar yakın zamanda hastalığı geçirenlerin doğal olarak Omicron’a karşı göreceli daha şanslı olacağını göstermektedir.”

Omicron varyantına dair özel klinik belirtileriyle ilgili örnek vermek için henüz çok erken olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gürkan Mert, varyantın gençler arasında yaygın olduğunu ve belirtilerin de silik olabildiğini vurguladı. Güney Afirka’da özellikle 18 yaş altı çocukların diğer varyantlara göre yüzde 20 daha fala etkilendiğini söyleyen Mert, ciddi vakalarda çocukları hastaneye yatma sebeplerinin de genellikle bronşit olduğunu ifade ediyor. Aşılanmanın ise çocuklar üzerinde daha etkili olduğu belirtilen diğer ifadeler arasında yer alıyor. Özellikle iki doz aşının hemen ardından üçüncü ayda mutlaka üçüncü dozun da yaptırılması konusuna dikkat çekiliyor.

Etiketler