2021-10-24 15:44:39

Çocuklarda 'yabancı cisim yutma' vakası arttı! 19 aylık Murat'ın midesinden 17 boncuk çıktı

Denizli'de 19 aylık Murat Özdemir'in rahatsızlanınca götürüldüğü hastanede, midesinden 5 mm çapına 17 adet boncuk mıknatıs çıkarıldı. Acil ameliyata alınan Murat bebeğin tedavisi devam ederken ameliyatı gerçekleştiren doktor, pandemi döneminde bu tür vakaların eskiye oranla daha sık görüldüğünü belirterek ebeveynleri uyardı.

Çocuklarda 'yabancı cisim yutma' vakası arttı! 19 aylık Murat'ın midesinden 17 boncuk çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Denizli'deki Pamukkale Üniversitesi Hastanesine getirilen 19 aylık Murat bebeğin midesinden, piyasada oyuncak olarak satılan boncuk şekildeki mıknatıslardan 17 tane çıkarıldı.

Pamukkale ilçesinde yaşayan Özdemir ailesinin 19 aylık çocukları Murat, geçen hafta aniden rahatsızlanınca özel bir hastaneye götürüldü. Akciğer enfeksiyonu şikayeti üzerine çekilen röntgende, çocuğun midesinde yabancı cisim bulunduğu tespit edildi.

OPERASYON 2 SAAT SÜRDÜ

Pamukkale Üniversitesi Hastanesine götürülen çocuk için burada acil ameliyat kararı alındı. Çocuk Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Kocamaz ve ekibi, Murat'ın midesindeki 5 milimetre çapındaki 17 boncuk mıknatısı yaklaşık 2 saat süren operasyonla çıkardı.

Midedeki boncuk şeklindeki mıknatısların bir arada toplanması, röntgen ve endoskopi görüntüsüne de yansıdı.

Operasyonun ardından normal servise alınan Murat Özdemir'in tedavisi sürüyor.

"1 AYIR MİDEDE OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUZ"

Doç. Dr. Halil Kocamaz, çocukların küçük cisimleri yutabildiğini ve bunun bazen kötü sonuçlara yol açtığını ifade etti. Çocuğun midesinden çıkardıkları mıknatısların kendilerini de şaşırttığını aktaran Doç. Dr. Kocamaz, şunları söyledi:

"Operasyonda gerçekten midede boncuklardan oluşan bir halka olduğunu gördük. Bu yuvarlak cisimlerin midenin içini delerek gömüldüğünü fark ettik. Biz bunu çıkartmaya çalıştığımızda da bizim metal aletlerimize mıknatısların yapıştığını gördük. Dolayısıyla mıknatıs olduğunu anladık. Çocuklarda mıknatıs yutmak çok tehlikeli bir durumdur. Bu cisimlerin yaklaşık 1 aydır midede olduğunu tahmin ediyoruz."

PANDEMİYLE BİRLİKTE VAKALAR ARTTI

Küçük çocuğu olan aileleri, oyuncaklardaki yaş sınırına dikkat etmeleri ve yutulabilecek boyuttaki cisimleri ortalıkta bırakmamaları hususunda uyaran Kocamaz, "Pandemiyle birlikte, çocuklarda yabancı cisim yutma vakası arttı. Mıknatıslar fark edilmeseydi midedeki deliği daha da büyüterek çocuğun sağlığını ciddi bir tehlikeye sokabilirdi." diye konuştu.​​​​​​​​​​​​​​

Etiketler