Tarih : 09.09.2021 - 06:36 Yorum : 0

Porsuk ağacı kansere çare oluyor

Bartın Üniversitesinde araştırmacılar, porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit etti.

Porsuk ağacı kansere çare oluyor

Bartın Üniversitesinde araştırmacılar, nesli tehlike altında olan porsuk ağaçlarının 17 ayrı popülasyonu üzerinde yaptıkları deneylerde, bol miktarda kuvvetli antikanser bileşik olan Taxol maddesi tespit etti.

Orman Fakültesi Silvikültür Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Barış Özel ile Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Dr. Mesut Tandoğan tarafından yapılan araştırmada, kanser tedavisinde umut ışığı olacak sonuçlara ulaşıldı.

Taxol içerikleri bakımından en yüksek miktarların Bartın-Gölderesi, Düzce-YığılcaKurtkayası, İnebolu-Karagöl ve Karabük-YeniceKızılkaya popülasyonlarından alınan örneklerde çıktığına işaret eden Prof. Dr. Özel "Porsuk ağacının sadece yaprakları deneylerde elde edilen bileşik, rahim, meme, prostat ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin tedavisinde tek veya diğer kemoterapötik bileşiklerle kullanıldığında kanser hücrelerini küçülterek yok ediyor" dedi.

Prof. Dr. Özel, elde edilen bileşiğin ileride dışa bağımlılığımızı azaltacak değerli bir ilaç ham maddesi olabileceğini söyledi.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber