Tarih : 02.06.2021 - 18:22 Yorum : 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:Maskeli son yaz olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Koca yaptığı açıklama ile aşılama ile birlikte maske ile son yaz olacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:Maskeli son yaz olacak

Türkiye’de normalleşme sürecinin başlamasının ardından gerçekleştirilen ilk bilim kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameraların karşısına geçti. Koca, “Salgının seyri dikkate alındığında, sosyal hareketliliğin kısıtlandığı dönemlerin, vaka sayılarının dramatik şekilde düşmesiyle sonuçlandığı bir gerçek. Her kapanma döneminde büyük bedeller ödeyerek vaka sayılarının düşüşüne şahit oluyoruz. Öte yandan kontrolü kaybettiğimiz her açılma dönemini de katlanarak artan vaka sayıları, hasta sayıları ve kayıplarla derin izler bırakarak tecrübe ediyoruz. Şurası muhakkak ki kontrollü şekilde sosyalleşmedikçe, tıbbi, beşeri, iktisadi ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz” şeklinde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından koronavirüs normalleşme süreci için alınan kararları açıkladı.

“MASKLERİN YÜZÜMÜZÜ TERLETTİĞİ SON YAZ OLACAK”

Normalleşme sürecinin dikkatli şekilde sürmesi gerektiğini belirten Koca, “Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini acele ederek, bir anda eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz. Her ne kadar salgının seyrinde önemli bir kırılma temin etmiş olsak da virüsün halen aramızda dolaşımda olduğunu unutmamalıyız. Kademeli normalleşme döneminin bir günde eski normale dönmek olmadığını, daha ağır bedeller ödememek için adım adım normal hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Unutmayalım ki bundan sonra bireysel tedbirler çok daha önemli olacak. Kendi tedbirimizi alarak normalleşen hayata katılmayı öğreneceğiz. Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak” ifadelerini kullandı. 

Sağlık Bakanı Koca: Aşı ile salgının etkisini gündemden çıkaracağız Sağlık Bakanı Koca: Aşı ile salgının etkisini gündemden çıkaracağız Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararla birlikte 1 Haziran'dan itibaren kademeli normalleşme sürecine başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise aşı ile salgının etkisini gündemden çıkaracaklarını belirterek, "Bu güce güvenin." ifadesini kullandı.

AŞI SIRASI GELEN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Aşı sırası gelen vatandaşlara aşılarının olması için çağrıda bulunan Bakan Koca, yerli aşı çalışmaları ile ilgili de bilgilendirmelerde bulundu. Koca, “Yerli aşı çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Aşı çalışmalarının son safhası olan Faz-3 insan deneyleri başlayacak olan TÜSEB desteği ile geliştirilen aşı adayımız çalışma ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır. Testlerden başarı ile geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır” dedi.

“AŞI KARŞILAŞTIRMASI YANLIŞ”

Aşı karşılaştırmaların yanlış olduğunu söyleyen Koca, “Son günlerde ülkemizde kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapılmaktadır. Bu karşılaştırmaların somut ve bilimsel mecralarda yapılmadığından emin olabilirsiniz. Aşıların bir birine üstünlük ya da zayıflıkları üzerinden bir değerlendirme yapılacak kadar çok zaman geçmedi. Teknik olarak bir aşıyı diğer bir aşı ile karşılaştırmak için yıllara sari izlemler gerekmektedir. Oysa tüm koronavirüs aşıları henüz çok yenidir. Ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz” dedi.

“KENDİMİZE VE SEVDİKLERİMİZE SORUMLUYUZ”

Eski normale dönüşün tek yolunun aşılama olduğunu belirten Koca, “Aşı programımız ile toplumumuzun en az %60’ını bağışık hale getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz. Bunun için aşı olarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumakla sorumluyuz.Bir kez daha tekrar ediyorum, eski normale giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız” şeklinde konuştu

 

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber