Tarih : 23.10.2020 - 20:10 Yorum : 0

Sağlık Bakanı Koca'dan Kovid-19 aşısı açıklaması

Salgının Anadolu'da ikinci zirve döneminde olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz." dedi. Sokağa çıkma yasağını düşünmediklerini belirten Bakan Koca, Kovid-19 aşı çalışmalarıyla ilgili "Muhtemelen aralıkta 5 milyon gibi bir aşılamayı yapabiliriz" dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan Kovid-19 aşısı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa Şehir Hastanesi’nde yaptığı açıklamada, "Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz." dedi.

"BURSA'DA VAKA SAYISI 3 KAT ARTTI"

Bursa'da bir ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat artmıştır. Bilecik'te 2 katı artmıştır. Balıkesir, Yalova ve Çanakkale'de yüzde 50 artmıştır.

Bursa'da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 yatak ilave ediyoruz. Çanakkale'de yoğun bakım sayısına 39 adet daha ekliyoruz.

Filyasyon ekiplerinin çalışmaları sayesinde şüpheli temasları tespit ediyor, izolasyona alıyoruz.

Dışarda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. Kalabalıktan uzak durmalıyız, asıl ciddi sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Hayat Eve Sığar cümlesini yeniden hatırlayalım.

Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemine kış henüz gelmeden ulaştı. Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor.

Salgınla mücadelede tedbirlerden daha güçlü birsilahımız yok.

GRİP AŞISI

2021 yılının grip aşısının siparişini şimdiden veriyoruz. 2020 yılının aşısını dageçen sene yaptık. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha da arttı. Bu sene 1 milyon 300 bin grip aşısını tedarik etmiş olduk. 400 bin doz grip aşısı eczanelerde. Grip aşılarını daha da artırmak için yoğun bir gayret içindeyiz. Grip aşısı geçen yıla göre 2 kat artacak.

GRİP AŞISINDA ÖNCELİK KİMLERE VERİLECEK?

Bilim Kurulu grip aşısı içim kimlere öncelik verilmesi gerektiğini belirledi. Grip aşısı riskli gebelere, 65 yaş üzerindeki kronik hastalara, 5 yaş altı kronik hastalara, riskli çalışan sağlık çalışanlarına, organ nakli olanlara yapılacaktır. Grip aşısını 3 milyon doza çıkarmak için çalışıyoruz.

KOVİD 19 AŞI ÇALIŞMALARI

Türkiye'de yan etkisi az olan aşıyı uygulamayı düşünüyoruz. Muhtemelen aralıkta 5 milyon gibi bir aşılamayı yapabiliriz.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Önümüzdeki 2-3 hafta içinde elde edeceğimiz bilgiler ışığında belirgin artış görmezsek diğer sınıflar da açılablir.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma yasağı gibi bir tedbiri düşünmüyoruz. Mevcut tedbirlere uyulmalı, esnek mesai ciddi anlamda devreye giriyor olmalı. Esnek mesai sistemini kamuyla birlikte özel sektör de uygulamalı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber