23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-11-25 20:39:02

Sağlık Bakanı Koca'dan peş peşe müjde: Turkovac, SMA, atama...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı Turkovac ile ilgili bir müjde daha verdi. Bugün Turkovac için acil kullanım onayı başvurusu yapıldığını duyuran Bakan Koca, akşam saatlerinde ise 50 bin metrekarelik aşı üretim merkezinin ihalesinin yapılacağını açıkladı. On binlerce sağlık personelinin mülakatsız olarak atanacağını belirten Koca, evlilik öncesi SMA taramalarının ise zorunlu hale getirileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'dan peş peşe müjde: Turkovac, SMA, atama...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Turkovac, sağlık personeli ataması ve SMA hastalığıyla mücadelede müjdeli gelişmeleri peş peşe sıraladı. Sabah saatlerinde Turkovac'ın acil kullanımına onay verilmesi için başvuru yaptıklarını açıklayan Fahrettin Koca, yerli aşıyla ilgili ikinci müjdeyi verip, aşının üretileceği 50 bin metrekare büyüklüğündeki üretim merkezinin yapımını ihaleye açacaklarını söyledi. 30 bini sözleşmeli olmak üzere toplam 40 bin sağlık personelinin atanacağını paylaşan Bakan Koca, bu atamaların mülakatla değil yalnızca KPSS puanına göre yapılacağını vurguladı. SMA hastalığının önüne geçmek için de çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Koca, çiftlerin evlenmeden önce SMA taramasına zorunlu tutulacağını ifade etti.

TURKOVAC'TA İKİNCİ MÜJDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2022 yılı Bütçe Kanunu Teklifi kapsamında sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrası milletvekillerinden gelen soruları cevaplayan Bakan Koca, “Sabah konuşmamda çalışmaları tamamlanmış olan Turkovac aşımızın Acil Kullanım Onayı’na başvurduğunu söylemiştim. Özellikle sizlerin de sevineceğinizi umduğumu belirtmiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metrekare büyüklüğünde olan Aşı Ar-Ge Üretim Merkezimizin projesini bitirdik, önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Dünyanın bu alandaki en modern ve gelişmiş merkezi olduğunu bildiğimiz merkezin inşaatını gelecek yılın sonunda bitirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

KORONA TEDAVİSİNDE YENİ İLAÇ YOLDA

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlara da değinen Bakan Koca, “Molnupiravir etken maddeli ilaç için ‘yurtdışından temin edecek misiniz’ sorusu soruldu. Molnupiravir ilacı Covid-19 için ruhsatlandırılan, FDA için şuan onay aşamasında ve İngiltere’de de onay almış bir ilaç. Bu ilaçla ilgili yine ilk defa geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, yani Cumhurbaşkanımızın imzası ile zorunlu lisans verildi. Yani ülkemizde bunu bütün firmalara da bildirdik, bu ilaçla ilgili bize müracaat edebilirsiniz. Zorunlu ruhsat kapsamında değerlendireceğiz, ruhsat vereceğiz ve devamında da vatandaşımızı erken dönemde bu ilaç ile buluşturacağımızı ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla 700 dolar olan ilacın 30-35 kat oranında daha az maliyetli olacağını tahmin ettiğimiz ilacı, 3-4 hafta içinde vatandaşımız ile buluşturacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan peş peşe müjdeler...

SMA TARAMASI ZORUNLU OLUYOR

SMA’nın çocukları ve ailelerin ilgilendiren son derece hassas bir konu olduğunun altını çizen Bakan Koca, “SMA ile mücadele etmek yani önlemek gerekiyor. Resesif geçen bir hastalık olduğu için evcilik öncesi zorunlu tarama kapsamına alıyoruz. Bununla ilgili bildiğiniz gibi 3 hatta 4 haftadan bu yana ihale süreci devam ediyor. Bu süreç tamamlandı. Olması gereken en uygun maliyet noktasına da gelmiş oldu. Yıl bitmeden evlilik öncesi zorunlu tarama kapsamına bütün Türkiye’de başlayacağız. Ayrıca yeni doğan bebeklerimiz için biliyorsunuz topuk kanı alıyoruz. Yine aynı çerçevede yeni doğan bebeklerimize de bu anlamda topuktan kan alarak SMA taramasını yapıyor olacağız. Çünkü bu tedaviyi belirliyor olacak” ifadelerini kullandı.

BİNLERCE SAĞLIK PERSONELİNE MÜLAKATSIZ ATAMA

Sağlık personellerinin atamasıyla ilgili açıklama yapan Fahrettin Koca, “40 bin kişi ile ilgili; KPSS puanına göre, ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle, mülakat yapılmadan 30 bini sözleşmeli sağlık personelinin alım süreci başlıyor. Ayrıca yine mülakat yapılmadan kura ile 10 sürekli işçi alımı da yapılıyor olacak. Hemşire, ebe, sağlık teknikeri, psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimci, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti ve sağlık fizikçisi unvanlarında alım olacak” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca ayrıca, hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalışmalarının sürdüğünü bu kapsamda meclise bir torba yasa teklifi sunacaklarının altını çizerek, “(Torba yasa teklifi) Mesai sonrası çalışmanın isteğe bağlı olarak geri getirilmesi ve emeklilik için iyi bir düzeltme yapılması gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Sınavı (TUS) konusunda da düzenlemeler yapılacağını bildiren Koca, “(TUS) Dershanelerdeki küçük nüanslar ile farklılık oluşturulmasının önüne geçilmesi kanaatindeyim ve bu yüzden çekirdek müfredattan sorular sorulması, okul puanı ve yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının da buna ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 ECZANELERDE İLAÇ SIKINTISI İDDİASI

Bakan Koca ayrıca, eczanelerde bazı ilaçların bulunamadığı iddialarına yönelik olarak, “Geçen yıl neredeyse hiç influenza ve soğuk algınlığı görülmedi. Bu yıl da benzer durumun olacağı düşünen üretici firmalar yeterli miktarda üretim yapmadı. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar ise bu yıl 3-4 kat arttı” şeklinde konuştu. Bakan Koca, dünya genelinde yaşanan ham madde sıkıntısı sebebiyle üretimi yavaşlayan ilaçların muadillerinin alınarak vatandaşın sorun yaşamasının önüne geçildiğini kaydetti.

Etiketler