2021-09-23 21:55:23

Bebeğe yanlış aşı iddiasına bir soruşturma daha

Sağlık Bakanlığı, İzmir'de bir bebeğe yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığı iddiasına dair açıklamada bulundu. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğinin hatırlatıldığı açıklamada "İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Bebeğe yanlış aşı iddiasına bir soruşturma daha
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İzmir'de bir bebeğe Hepatit-B aşısı yerine koronavirüs aşısı yapıldığı iddiasına ilişkin Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Zafer Kurugöl'ün bebeklere yanlış aşılar yapıldığına ilişkin iddialarının kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklamada "Mevcut aşı güvenliği alt yapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır" denildi.

"EN GÜÇLÜ ALT YAPIYA SAHİP ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYORUZ"

Açıklamada bakanlığın güçlü ve güvenli bir aşı takip sistemine sahip olduğunun vurgulanırken, "Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili kişiye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyada en güçlü alt yapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz. Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakarca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir." ifadelerine yer verildi.

YENİ BİR SORUŞTURMA BAŞLADI

"Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak tedbirler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır" sözlerinin yer aldığı açıklama şöyle sürdürüldü:

"İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır."

Etiketler