• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  90173
 • up
  USD
  5.3842
 • up
  EURO
  6.0799
 • up
  GBP
  6.7662
 • up
  Altın
  214.831
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Google Plus
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 08.11.2018 - 09:09 Yorum : 0

Sağlıkta şiddete karşı düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesini amaçlayan madde kabul edildi. Buna göre, sağlık personeline karşı işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemler yapılacak.

Sağlıkta şiddete karşı düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesini amaçlayan 24. maddesi kabul edildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİNİ AMAÇLAYAN MADDE ONAYLANDI

Komisyonda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve idari yaptırımları güncelleyen, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önleyen, tütün ürünlerinin düz ve standart paket biçiminde kapalı dolaplarda satışını öngören, tüp bebekte genel sağlık sigortası kapsamını genişleten Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sürüyor.Müzakerelerin ardından teklifin, sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesini amaçlayan 24. maddesi onaylandı.

KOLLUK GÖREVLİLERİNCE YAKALANACAK

Buna göre, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek.

SAĞLIK PERSONELİNİN İFADELERİ İŞ YERLERİNDE ALINACAK

Cumhuriyet savcısı adli işlemleri yerine getirecek. Bu suçların soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya tanık olan sağlık personelinin ifadeleri iş yerlerinde alınacak. Bu hükümler, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlar hakkında da uygulanacak.

"CAYDIRICI VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ARTIRILMALI"

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, maddeyi olumlu bulduklarını ancak sağlıkta şiddetin çözülmesi için yeterli görmediklerini, caydırıcı ve önleyici tedbirlerin artırılması gerektiğini söyledi.

"UZLAŞIYORUM" DENİLSE BİLE MECBUREN SAVCILIĞA GİDİLECEK"

Teklif sahibi AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise sağlıkta şiddet olaylarında daha önce adliyeye gidildiği zaman karşılıklı anlaşmanın söz konusu olduğunu, bu teklifle "uzlaşıyorum" denilse bile mecburen savcılığa gidileceğini ve kamu davasıyla gerekli tahkikatın yapılacağını kaydetti.

"MERKEZİ HEKİM RANDEVU SİSTEMİ İLE HAFTADA 2,3 MİLYON BAŞVURU YAPILIYOR"

Milletvekillerinin soruları üzerine söz alan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden (MHRS) haftalık 2,3 milyon randevu başvurusu yapıldığını, randevu alamama, ulaşamama ya da sistemsel sebeplerle randevu alamayanların sayısının ise 631 olduğunu aktardı.

RANDEVU İLE İLGİLİ ŞİKAYETLER

Güven, haftalık gelen toplam 49 bin şikayetin 164'ünün randevuyla ilgili olduğunu dile getirdi.Muhammet Güven, bugüne kadar MHRS'den en az bir kez randevu almış vatandaş sayısının ise 57 milyon olduğunu sözlerine ekledi.

KANUNA AYKIRI HAREKET EDEN GEMİ KAPTANLARINA İDARİ PARA CEZASI

Öte yandan, AK Parti milletvekillerinin önergesiyle, Gemi Sağlık Resmi Kanunu'nda belirtilen yasaklara aykırı hareket eden gemi kaptanlarına, geminin ödemesi gereken indirimsiz sağlık resmi kadar idari para cezası verilmesi, gemi sağlık resmi ve idari para cezalarından, kaptan ve donatanın müteselsilen sorumlu tutulmasına ilişkin teklifin 19. maddesi metinden çıkarıldı.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber