2022-05-08 14:54:48 | Son Güncelleme : 2022-05-08 15:05:50

Son zamanların popüler şifalı bitkisel yağı: Tüm cilt sorunlarınıza son veren sarı kantaron yağı faydaları

Sarı kantaron, son zamanların popüler şifalı bitkileri arasında yer alarak sağlamış olduğu faydalar sayesinde sıklıkla araştırılan konulardan biri oldu. Dünyada ve Türkiye’de popüler bitkilerden biri olan sarı kantaron, sarı çiçekleriyle, ılıman ve tropik iklim bölgelerinin bitkileri arasında yer alıyor. Binbirdelikotu, yaraotu, kanotu ve kuzukıran isimleri ile de anılmakta olan sarı kantaron, cilde, saça, mideye ve daha birçok probleme iyi geliyor. Cilt sorunlarından sindirim sistemine kadar çok sayıda problemin şifası olan sarı kantaron yağının bilinmeyen faydalarını sizler için derledik…

Sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilmekte olan sarı kantaron yağı, biyoflavonoidler, hiperisin, antioksidan ve hiperforin gibi aktif maddeleri içermektedir.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilmekte olan sarı kantaron yağı, biyoflavonoidler, hiperisin, antioksidan ve hiperforin gibi aktif maddeleri içermektedir.

Özellikle yara iyileştirme özelliği ile son zamanların en popüler bitkileri arasında yerini alan sarı kantaron yağı, faydaları ve kullanım şekli ile dikkat çekiyor. Tüm cilt sorunlarına ve sayısız probleme son verdiği bilinen sarı kantaron yağı, kadınların kurtarıcısı olmaya aday bitkisel yağlardan biri. Anadolu’nun birçok yerinde yetiştirilen ve birçok soruna iyi gelen sarı kantaron yağının faydaları ise sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki sarı kantaron yağının faydaları nelerdir, zararı var mıdır? Sarı kantaron yağı cilde nasıl uygulanmalıdır? Tüm detaylar haberimizde…

SARI KANTARON NEDİR?

Sarı kantaron (Hypericum perforatum L.), Hyperaceae familyasında yer alan, dünyada ılıman ve tropik iklimde doğal olarak yetişmekte olan bir bitkidir. Ülkemizde kılıçotu, kuzukıran, binbirdelikotu ve yaraotu olarak da bilinen sarı kantaron, sarı çiçekleriyle tanınmaktadır. Çok sayıda türe sahip olan sarı kantaronun ülkemizde 100’e yakın türü bulunmaktadır. Dünya genelinde yüz yıllardır kullanılmakta olan sarı kantaronun bilimsel ve bitkisel tedavilerde etkisi oldukça yüksektir. Özellikle sarı kantaron yağı, depresyon tedavilerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

SARI KANTARON YAĞI

Sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilmekte olan sarı kantaron yağı, biyoflavonoidler, hiperisin, antioksidan ve hiperforin gibi aktif maddeleri içermektedir. Bileşenleri sayesinde cilt sorunlarından sindirim sorunlarına kadar birçok alanda kullanılmakta olan sarı kantaron yağı, yanık ve yaralarda meydana gelen ağrıyı ortadan kaldıran ve iltihap önleyen iyileştirici bileşenleri sayesinde cilt bakımında özellikle tercih edilmektedir.

SARI KANTARON YAĞI FAYDALARI

Oksijenden zengin kanın, hasarlı cilt hücrelerine dolaşımını teşvik eden ve cilt onarımını sağlayan sarı kantaron yağı, cilt problemleri başta olmak üzere sindirim sistemi sorunlarına dahi fayda sağlamaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde küçük yaraların, yanıkların ve tahriş sorunlarının semptomlarını hafifletmektedir. Sarı kantaron yağının faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kaygıyı azaltmakta ve rahatlama sağlamaktadır. Vücudu gevşetmesi nedeniyle kaygı belirtilerini de azaltmaktadır. Bu da atakların önüne geçilmesini sağlamaktadır.
 • Depresyona bağlı belirtilerin hafiflemesini sağlamakta, hafif ve orta dereceli depresyon tedavilerinde tercih edilmektedir.
 • Adet öncesi sendromu (PMS) sancılarını hafifletmekte olan sarı kantaron yağı, aynı zamanda kanı sulandırmadığı için bu dönemlerde tercih edilebilmektedir.
 • Menapoza bağlı belirtilerin azalmasını sağlamakta ve işlenmiş bir yağ olmaması nedeniyle gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Menapoz belirtileri arasında yer alan sıcak basması ve ruh hali değişimi gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
 • Sigara bırakımında etkisi oldukça büyüktür.
 • Mevsimsel duygu durum bozukluklarında kaygının azalmasını sağlamaktadır.
 • Viral enfeksiyonların tedavisinde doğal ilaç görevi üstlenmektedir.
 • Mide rahatsızlıklarının giderilmesinde, migren, siyatik ve baş ağrısı gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında etkilidir.
 • Cildin nemlenmesini sağlamakta ve zararlı güneş ışınlarından korumaktadır.

 

SARI KANTARON YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Cildi iyileştirme özelliği olan sarı kantaron yağı, özellikle yarı ve kesiklerde ciltte meydana gelen yanmaların önüne geçmektedir. Kaza sonucu meydana gelen yara izlerinin giderilmesi için de kullanılmakta olan sarı kantaron yağının cilde faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kuru ciltler üzerinde etkileri oldukça fazla olan sarı kantaron yağı, cildin kaybetmiş olduğu nemini geri kazanmasını sağlamaktadır.
 • Cildi onarıcı özelliği sayesinde sıkılaşmasında ve ince çizgilerin görünümünün azalmasında oldukça etkilidir.
 • Kadın ve erkeklerin yaşamış olduğu cilt problemlerinden biri olan siyah noktaların azalmasını sağlamakta, sivilcelerin sivilce izlerinin iyileşmesinde etkin rol üstlenmektedir.
 • Güneş yanığının ortadan kaldırılmasında tercih edilmektedir.
 • Deri enfeksiyonları ve egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Düzenli bir şekilde kullanılması durumunda her türlü cilt sorununu ortadan kaldırmaktadır.

 

SARI KANTARON YAĞININ CİLDE ZARARLARI

Her doğal bitkisel yağın çok sayıda faydası olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle gerekenden fazla kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde sarı kantaron yağının fazla kullanılması durumunda ciltte tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle hassas bir cilde sahipseniz doktorunuza başvurmadan kullanmamanız gerekmektedir. Bunların dışında sarı kantaron yağının kullanımı sırasında karıncalanma, ağrı ve ciltte herhangi bir reaksiyon gibi durumlarda da yine bir doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

SARI KANTARON YAĞI CİLDE NASIL UYGULANIR?

Direkt olarak cilt üzerinde kullanılabilen sarı kantaron yağı, bir pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye uygulanmalıdır. Pamuk yerine el yardımı ile de sorunlu bölgeye uygulanabilmektedir. Düzenli bir şekilde kullanılması durumunda uzun vadede çok sayıda faydası görülecektir. Haftada iki kez kullanımı tavsiye edilmektedir.

SARI KANTARON YAĞI YÜZDE KIL ÇIKARIR MI?

Yüzde tüylenme ya da kıllanma gibi sorunların oluşmasına neden olan çok sayıda bitki yağı bulunmaktadır. Bu nedenle sarı kantaron yağının da bu tarz bir etkisinin olup olmadığı merak edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda sarı kantaron yağının ciltte herhangi tüylenme ya da kıllanma gibi bir probleme neden olmadığı tespit edilmiştir.

Etiketler