Tgrt Haber
19 Ekim 2023 16:59 - Güncelleme : 19 Ekim 2023 17:17

Sesten hastalık teşhisi koyan yapay zeka sistemi geliştirildi

Bilim insanları, akıllı telefonlara iletilen ses ile kişinin diyabetik olup olmadığı teşhisini koyan zeka sistemi geliştirildi. 

Editör: Gülden Kılıç / Kaynak: Independent
Sesten hastalık teşhisi koyan yapay zeka sistemi geliştirildi
Diyabet

ABD merkezli bilim insanları, bir kişinin Tip 2 diyabet hastası olup olmadığını 6 ila 10 saniyelik ses kayıtlarından ayırt edebilen bir yapay zeka modeli oluşturdu. Yapılan testler kadınlar için yüzde 89, erkekler içinse yüzde 86 doğruluk oranı ortaya koydu. Klick Labs'ten araştırma bilimcisi Jaycee Kaufman, "Araştırmamız Tip 2 diyabeti olan ve olmayan bireyler arasındaki önemli ses farklılıklarını ortaya koyuyor ve bu tıp camiasının diyabet taraması yapma şeklini değiştirebilir" dedi.

18 BİN KAYIT ANALİZ EDİLDİ 

Mevcut tespit yöntemleri çok fazla zaman, seyahat ve maliyet gerektirebiliyor. Ses teknolojisi bu engelleri tamamen ortadan kaldırma potansiyeline sahip. Çalışma, diyabetik olmayanları diyabetiklerden ayıran ses özelliklerini belirlemek amacıyla 18 bin kaydın analiz edilmesini içeriyordu. Çalışmada, sinyal işlemeyi kullanarak, insan kulağı tarafından algılanamayan perde ve yoğunluktaki ince değişiklikleri tespit edebildiler.

Yapay zeka diyabet teşhisi koyuyor

DİĞER SAĞLIK SORUNLARI İÇİN GENİŞLETİLEBİLİR 

Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun rakamlarına göre, dünya genelinde farkında olmadan bu hastalıkla yaşayan yaklaşık 240 milyon yetişkin için faydalı olabilir. Independent'ta yer alan haberde son araştırma, makine öğrenimi modellerinin bir araya gelmesi, veri biliminin hasta tedavisini iyileştirmeye katkı sunması ve tıbbi keşiflere yardımcı olmasıyla yapay zekanın sağlık hizmetlerinde oynadığı sürekli büyüyen rolü gösteriyor. Araştırmacılar, diyabetik olup olmadıklarını belirlemek için denekten temel sağlık verilerini isteyen yapay zeka modelinin, diğer sağlık durumlarını teşhis etmek için genişletilebileceğini öne sürüyor.

MUAZZAM POTANSİYELE SAHİP

Klick Labs Başkan Yardımcısı ve araştırmanın lideri Yan Fossat, "Araştırmamız, ses teknolojisinin Tip 2 diyabet ve diğer sağlık koşullarının belirlenmesindeki muazzam potansiyelinin altını çiziyor" dedi. Ses teknolojisi, erişilebilir ve uygun fiyatlı bir dijital tarama aracı olarak sağlık uygulamalarında devrim yaratabilir.

 

Kaynak: Independent
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...