Tgrt Haber
11˚

Şiddetli regl ağrısı evde nasıl geçer? Regl ağrısını ne dindirir? Regl ağrısına bitkisel çözümler…

11 Kasım 2023 15:10 - Güncelleme : 11 Kasım 2023 15:10
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Regl dönemi kadınların hayatlarının önemli bir bölümüdür. Regl ayda bir gerçekleştiğinden halk arasında aybaşı olarak da anılmaktadır. Bu dönemi sancılı geçiren kadınların bir kısmı hemen ilaç kullanmak yerine bitkisel çözümler arıyor. Bu bitkisel çözümler çoğunlukla bitki çayları oluyor. Ancak bazı bitkiler de regl ağrısına iyi gelebiliyor. Peki “Evde doğal yöntemlerle regl sancısından nasıl kurtulabilir? Evde ilaçsız regl ağrısı nasıl geçer? Regl iken hangi bitki çayı iyi gelir?” soruları sıkça sorulmaktadır. İşte bu konuda merak edilen detaylar!

Şiddetli regl ağrısı evde nasıl geçer? Regl ağrısını ne dindirir? Regl ağrısına bitkisel çözümler…
Regl Ağrısı, Regl Sancısı, Regl Ağrısına Ne Iyi Gelir

Regl döneminde çekilen ağrılar kadınların günlük hayatını sekteye uğratabiliyor. Özellikle çalışan kadınların ilk tercihi kuşkusuz ağrı kesici ilaçlar oluyor. Ancak genellikle de bitkisel özlü ağrı kesiciler, çaylar evde yapılan egzersizler tercih ediliyor. Evde yapılan bazı yöntemlerle de regl sancısından kurtulabilirsiniz. Peki “Evde ilaçsız regl ağrısı nasıl geçer, hangi bitki çayı iyi gelir?” İşte cevaplar…

Şiddetli regl ağrısı evde nasıl geçer? Regl ağrısını ne dindirir? Regl ağrısına bitkisel çözümler…

EVDE İLAÇSIZ REGL AĞRISI NASIL GEÇER?

Adet (regl) döneminden önce veya kanama başlar başlamaz birçok kadın karın ve kasıklarında kramplar hisseder. Bu durum adet sancı veya adet ağrısı olarak tanımlanır. Tıpta dismenore olarak adlandırılır. Acılı ve yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Kadınların yüzde 50’sinden fazlası adet sancısı sorunu yaşamaktadır. Adet sancısı karnın altı kısmında aralıklı olarak gelen kramplar şeklindedir. Bu sancı sırt, bel, kasıklar ve genital bölgede de hissedilir.

EVDE REGL AĞRISINA NE İYİ GELİR?

 • Ilık duş alın
 • Bitki çayı için
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Stresten uzak durun
 • İstirahat edin
 • Karnınıza, ayaklarınıza sıcak su torbası koyun
 • Karnınıza masaj yapın

REGL İKEN HANGİ BİTKİ ÇAYI İYİ İÇİLİR?

Regl iken çekilen ağrıları dindirmenin belli başlı çözümü vardır. Onlardan biri de bitki çaylarıdır.  Peki o bitki çayları nelerdir? İşte regl iken içilebilecek bitki çayları…

 • Keten tohumu adet sancısı yaşayanlar için çok etkili bir dindiricidir. Adet sancısı başladığı zaman birkaç yemek kaşığı keten tohumu tüketilip, ağrıdan kurtulabilirsiniz. Keten tohumunu tek başına yemekte zorluk yaşıyorsanız da salatanıza veya yoğurdunuza da koyabilirsiniz.
 • Maydanoz adet sancılarına doğal çözümdür. Adet döngünüzün düzene girmesinde de etkilidir. 1 su bardağı taze maydanoza sıcak su dökün ve birkaç dakika bekledikten sonra süzerek çayınızı yudumlayın.
 • Başka bir seçenek papatya çayıdır. 1 bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı koyduktan hemen sonra biraz demlenmesini bekleyin. Sonra da içine limon ve bal ekleyip tüketin.
 • Herkes tercih etmese de rezene çayının da adet sancılarını azaltmada çok etkili bir bitkisel yöntemdir. Rezene çayını adet döneminden birkaç gün önce düzenli bir şekilde yapmaya başlarsanız etkisini daha iyi görebilirsiniz.
 • Adet sancılarını geçiren belki de en çok bilinen yol. Kırmızı meyve çaylarıdır. Ahududu, kuşburnu, kızılcık ve yaban mersini gibi kırmızı meyve çayları rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Yemekler de ve tatlılarda kullanılan tarçının da adet sancısına faydalı olan bir üründür. Demir ve kalsiyum açısından zengin olduğu için adet sancısının azalmasına yardımcı olacaktır. Bir bardak sıcak su içine bir tatlı kaşığı toz tarçın ekleyerek biraz demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. İçine bal ilave ederek de çayınızı tatlandırabilirsiniz.
 • Son olarak da lavanta çayı uyku düzenini de düzenler. Uyku düzeniniz bozulduğunda ağrıları daha çok hissedersiniz. Bir yanda da sancılar uyumanızı zorlaştırıyorsa lavanta çayı çok doğru bir bitkisel çözüm olacaktır.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.