Tarih : 09.07.2021 - 16:28 Yorum : 0

Sinovac aşısından sonra Biontech olunur mu? Sinovac’tan sonra Biontech olmak zararlı mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3.doz aşısı hakkında yaptığı açıklamanın ardından ‘’Sinovac aşısından sonra Biontech olunur mu? 3.doz aşı ne zaman? İki doz Sinovac’tan sonra 3.doz Biontech olmak sakıncalı mı?’’ soruları gündeme geldi.

Sinovac aşısından sonra Biontech olunur mu? Sinovac’tan sonra Biontech olmak zararlı mı?

Fahrettin Koca’nın 30 Haziran’da gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı ardından iki doz Sinovac aşı olanların 3.doz Biontech olabileceklerini duyurmasının ardından ‘’Sinovac aşısından sonra Biontech aşısı olunur mu?’’ sorusu gündeme geldi. Aşı konusunda endişeli olan vatandaşların Biontech aşısının etkinliği ve Sinovac’tan sonra Biontech olunur mu sorusunun cevaplarını sizin için derledik.

SINOVAC AŞISINDAN SONRA BIONTECH AŞISI OLUNUR MU?

Tüm dünyayı yaklaşık 1.5 yıldır etkisi altına alan Covid-19 salgını ile ilgili son aylarda sevindirici haberler gelmeye başladı. Aşıların bulunması ve kullanım onayının verilmesinin ardından tüm dünya hızlıca aşılama çalışmalarına başladı. Bulaş hızını azaltması ve ciddi hastalık durumunu düşürmesi nedeniyle aşı olmanın pandemiye karşı en güçlü koz olduğunu söyleyen Sağlık Bakanlığı, aşı olmanın önemini her gün vurguluyor. Türkiye’de Sinovac ve Biontech aşıları uygulanırken ilk aşı uygulamaları Sinovac aşısı ile yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca iki doz olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşların ve sağlık çalışanlarının 1 Temmuz tarihinden itibaren 3.dozu olabileceklerini duyurdu. Aşının salgının etkisini kırabilmesi için toplum bağışıklığının yakalanması gerekiyor. Toplum bağışıklığının sağlanması için hızlı bir şekilde yürütülen aşı çalışmalarında 1. ve 2.doz aşılar yapılmaya devam ediyor.

Dünyada Covid-19 salgını devam ederken aşı olan insanların çoğalmasıyla Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen kısıtlamalar azalmaya başladı. İnsanlar yavaş yavaş normal hayata dönmenin sevincini yaşarken tüm dünyayı endişelendiren varyantlar ortaya çıkmaya başladı. Delta varyantının Türkiye’de görülmesinin ardından Biontech aşısının koruyuculuğunun olmasından dolayı Fahrettin Koca ilk iki dozu Sinovac olmuş vatandaşların randevularını alarak 3.doz aşılarını Biontech olabileceklerini duyurdu.

3. DOZ AŞI NE ZAMAN?

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası açılamalarda bulundu. İlk iki dozu yaptıran ve 3. doz için beklemede olan vatandaşlara da beklenen detayı verdi. Buna göre, Biontech ve Sinovac aşısı fark etmeksizin yarından itibaren üçüncü doz aşılama başlayacak.

Bakan Koca açıklamasında,'' Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. Doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3. doz olarak yaptırabilirsiniz'' dedi.

BIONTECH AŞISI OLANLAR 3.DOZ AŞI OLACAK MI?

Yapılan araştırmalar, Bıontech aşını tek doz olanların %33 oranında iki doz olanların ise %88 oranında Delta varyantına karşı koruyuculuğu bulunuyor. Delta varyantına karşı koruyuculuğu bulunduğu açıklanan Biontech aşısı ilk iki doz uygulanan vatandaşların önümüzdeki 9 ve 12 boyunca 3çdoza ihtiyaçları olmayacak.

SINOVAC AŞISI VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Delta varyantı ortaya çıkmasının ardından vatandaşlar; ‘’Sinovac aşısı aşıya karşı etkisiz mi?’’ sorusunu sormaya başladı. Sinovac aşısının delta varyantı başta olmak Covid-29 varyantları üzerinde etkili olup olmadığı konusunda bir araştırma bulunmuyor. Bu nedenle uzmanlar daha ölümcül ve çok daha hızlı bulaşan delta varyantına karşı Sinovac aşısını daha düşük etkili olarak kabul ediyor.

SINOVAC AŞISINDAN SONRA BIONTECH OLANLARDA YAN ETKİ OLACAK MI?

İki doz üstüne 3.dozu Biontech olacak olanların en çok endişelendiren soru ‘’3.doz Biontech aşı olanlarda yan etki oluşur mu?’’ sorusu oldu. Bilim insanları 3.dozu Biontech olacak olan 50 yaş üstü ve sağlık çalışanları için açıklamalarda bulundu. Sinovac aşısından sonra Biontech aşısı olacak olanların normal yan etkiler dışında semptom yaşamalarını beklemediklerini söyleyen bilim insanları; ateş, kızarıklık, enjekte bölgesinde görülen ağrı dışında bir yan etki. Beklemediklerini vurguladı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber