23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-10-20 22:49:32

Son dakika: Bilim Kurulu toplantısı sonrası 'aşı' çağrısı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında toplanan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapıldı. Bakan Koca'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada gençlere aşı çağrısı yineleyerek, "Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir" dedi.

Son dakika: Bilim Kurulu toplantısı sonrası 'aşı' çağrısı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında toplanan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapıldı. Bakan Koca'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada aşı çağrısı yinelendi. Toplantıda salgının seyri, genç nüfusun vakalar içindeki dağılımı, aşı programının son durumu ve influenza hakkında konuşulduğunu belirtti. Koca, Bilim Kurulu üyelerinin kendilerine "Okullar açık kalacak mı?" sorusu ile müracaat yapılmasından çok şikayetçi olduklarını belirterek , "Okulların kapanması söz konusu değildir, gündemimizde olmayacak" ifadeleriyle noktayı koydu.

Bakan Koca'nın Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra paylaştığı yazılı açıklamadan konu başlıkları şu şekilde;

"GENÇLER, SİZLERİ MÜCADELEDE ÖN SAFA DAVET EDİYORUM"

Koronavirüs salgınının ulaştığı bugünkü durumda günlük yaklaşık 30 bin bandında olduğu belirten Koca,, "Vakaların ortalama yaşının düşmüş olması ve aşılanmış olmak sayesinde hastanelerimizin kapasitesini zorlayacak bir hasta yükü ile karşılaşmıyoruz. Vakalarımızın yaş ortalaması düşerken, gerek servislerde gerekse yoğun bakım ünitelerinde maalesef halen büyüklerimiz yatmaktadır. Kayıplarımızda da yine ileri yaştaki büyüklerimiz belirgin şekilde çoğunlukta. Bununla birlikte artık Vakalarımızın neredeyse yarısı 30 yaş altındaki vatandaşlarımız. Gençlerimiz hastalığı hastaneye yatmadan geçirseler de bulaştırabilecekleri büyüklerimiz halen hastanede tedavi edilmek zorunda kalabiliyor. Bu durum artık sorumluluğun gençlerde olduğunu teyit ediyor. Salgının ilk dönemlerinde en çok kısıtlama 65 yaş üzeri büyüklerimize uygulanmış ve büyük bir fedakarlıkla kurallara uymuş ve sorumluluklarını yerine getirmişlerdi. Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir. Gençler, sorumlu davranarak evlerinize, sevdiklerinize, büyüklerinize virüs taşımamak için tedbirlere uymalı ve en kısa sürede tam aşılı hale gelmelisiniz. Gençler, sizleri mücadelede ön safa davet ediyorum" ifadelerine yer verdi.

"AŞI TAM AŞILI HALE GELMEDEN ÇOK SINIRLI KORUMA SAĞLIYOR"

Aşı programında vatandaşların büyük bir çoğunluğunun aşı olmasına rağmen aşılama hızında bir yavaşlama olduğuna dikkat çeken Koca, "Aşı tam aşılı hale gelmeden çok sınırlı koruma sağlıyor. Hele toplum bağışıklığı elde edilmeden ne kadar emek versek de yayılım devam ediyor. Aşılanma oranının yüksek olması aşı olmayanları korumuyor. Hiç birimiz nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur düşüncesinde olmamalı. Aşı birinci derece aşı olan kişileri koruyor. Kendi korumamız kendi aşımızdır. İkinci doz ve hatırlatma dozu aşısının zamanı gelen vatandaşlarımızın hiç vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları önce kendileri sonra tüm toplum için son derece kıymetli bir adım olacaktır. Israrla ve tekrarla sizleri aşı olmaya ve aşılarınızı tamamlamaya davet ediyorum" dedi..

YERLİ AŞI TURCOVAC

Bakan Koca paylaştığı açıklamanın devamında ise:

"Bir çağrım da yerli aşımız Turkovac için. Aşımızın geliştirilmesinin her safhasında bağımsız bir bilim heyeti aşı çalışmasının sonuçlarını değerlendirerek bir sonraki aşamaya geçmesine izin vermektedir. Bilimsel çalışmaların bağımsız bilim insanlarımızca değerlendirildiğinden ve güvence altına alındığından emin olunuz. Bulunduğumuz aşamada ise 2 doz inaktif aşı olmuş sağlıklı bireylerin gönüllü olarak destek vermesine ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu güce güç katacak gönüllüler e-nabız üzerinden gönüllü olmaya müracaat edebilir ya da en yakın şehir hastanesine ulaşabilirler. Yerli aşımıza destek verin, salgına karşı kendi güvencemiz somut hale gelsin"

"Geçen yıl bildiğiniz üzere influenza neredeyse hiç görülmedi. Tüm dünyada gerek maske kullanımı sebebiyle gerekse virüsün yayılım yollarının sınırlanmış olması sebepleriyle bir influenza salgını görülmedi. Bu yıl dünyada influenza artış eğiliminde olmasına rağmen, henüz ülkemizde görülmedi. Ancak diğer solunum yolları virüsleri ise yaygın şekilde görülmeye başladı. Bu durum maske ve mesafe kullanımında bu yıl geçen yıla göre daha gevşek olduğumuzu gösteriyor. Tedbir bizi influenzaya karşı da korur. 65 yaş üzeri büyüklerimiz ve risk grubundaki vatandaşlarımız için grip aşıları tanımlanmaya başlanmıştır. Aşılar stoklara girdikçe influenza aşısı tanımlanmaya devam edilecektir"

"OKULLARIN KAPANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

"Bilim Kurulu üyelerimiz kendilerine çok sayıda “okullar açık kalacak mı?” sorusu ile müracaat edilmesinde şikayetçi. En net şekilde ve kararlı bir tavırla okullarımızın kapanmasının asla gündem olmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz. Okulların kapanması söz konusu değil. Gündemimizde olmayacak. Bu sorunun gündemde kalmasının ise hiçbir faydası da manası da yok. Çocuklarımızı koruyarak, tedbirlere uyarak eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitime devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Etiketler