Tarih : 04.05.2021 - 13:31 Yorum : 1

Son Dakika...Çin aşısı için Avrupa'dan yeni adım

Avrupa İlaç Ajansı, Türkiye'de de kullanılan Çin aşısının ön değerlendirme sürecini başlattı.

Son Dakika...Çin aşısı için Avrupa'dan yeni adım

Türkiye'de de kullanılan Çin aşısı Sinovac'ın ön değerlendirme süreci Avrupa İlaç Ajansı tarafından başlatıldı.

Avrupa İlaç Ajansından (EMA) yapılan açıklamada, "İnaktif Kovid-19 Aşısı (Vero Cell)" için ön değerlendirmeye başlama kararının laboratuvar ve klinik çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlara dayanarak alındığı belirtildi. İlk sonuçlarda aşının Kovid-19 hastalığına neden olan virüse karşı antikor ürettiğinin görüldüğü bildirildi.

Ajans, aşıyla ilgili veriler geldikçe değerlendirmesini sürdürecek. Aşının AB'de kullanım onayı amacıyla resmi başvuru için yeterli kanıt elde edilene kadar değerlendirme süreci devam edecek. Bu süreçte aşının etkinlik, güvenlik ve kalite konularında AB'nin standartlarına uyup uymadığı değerlendirilecek.

EMA yetkilileri, değerlendirmenin ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi. Ancak EMA, ön değerlendirme süreci sayesinde firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldığında normalden çok daha kısa sürede karar alabiliyor.

Daha önce onay verdiği aşıları da ön değerlendirme sürecinden geçiren EMA'nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar Curevac, Novavax, Sputnik V.

Bunlara Çin'in Sinovac firmasının aşısı da eklenmiş oldu.

Daha önce BioNTech-Pfizer, AstraZeneca, Moderna ve Johnson and Johnson aşılarına AB'de kullanım onayı verilmişti.

Sinovac, dünya genelinde 260 milyon doz aşı tedarik etti Sinovac, dünya genelinde 260 milyon doz aşı tedarik etti Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech, dünya genelinde 260 milyon doz yeni tip korona virüs (Covid-19) aşısı tedarik etti.

Sinovac aşısının bağışıklığı yüzde 99 kuvvetlendirdiği kanıtlandı Sinovac aşısının bağışıklığı yüzde 99 kuvvetlendirdiği kanıtlandı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının yürüttüğü 'SARS CoV-2 İnaktif (Sinovac-Coronavac) aşısının bağışıklık yanıtı' araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre aşının ikinci dozundan sonra kadınlarda yüzde 99.2 erkeklerde ise yüzde 95.7 oranında etkili antikor yanıtı tespit edildi.


 

Etiketler : avrupa ilaç ajansı ü
 
 
YORUM YAPIN

 

1 Yorum

  1. Ali yavuz

    Çin ve perinçek sn meral akşenere tehdit mesajı göndermiş derhal özür dilemeye davet ediyorum sonra karışmam...
    ben burdan yazdıkdan sonrada kimse nemalanmasın .

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber