24˚
İstanbul
24˚
şiddetli yağmur
Nem %57
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-09 16:15:10

Tarihin en büyük grip salgını: Bu yıl 60 bin kişi ölebilir

Tarihin en büyük grip salgını İngiltere'de patlak verdi. Ülkede hızla yayılan gribe karşı uzmanlar önlem çağrısında bulunurken, ''Bu yıl 60 bine yakın kişi hayatını kaybedebilir'' dedi.

Tarihin en büyük grip salgını: Bu yıl 60 bin kişi ölebilir
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantıyla beraber İngiltere'de Covid-19 ölümleri yıkıcı bir seviyeye ulaştı. Koronavirüsün yanı sıra bir de ülkede salgını patlak verdi. Uzmanlara göre, tarihin en büyük grip bu yıl gerçekleşebilir. İngiltere Tıp Bilimleri Akademisi'ndeki uzmanlara göre, bu yıl grip nedeniyle 60 bin kişi hayatını kaybedebilir.

Yapılan araştırmalara göre, geçtiğimiz yıl koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için alınan önlemler ve uygulanan kısıtlamalar diğer solunum yolu virüslerinin engellenmesine yardımcı oldu. Fakat gribe karşı bağışıklık zayıfladığı için bu yıl 15 bin ila 60 bin kişinin gripten ölmesine neden olabileceği ifade edildi.

Gripten her yıl ortalama 11 bin kişinin öldüğüne dikkat çeken uzmanlar İngiltere'de bu yıl grip vakalarında büyük artış yaşanmasının beklendiğini açıkladı, geniş kapsamlı bir aşılamanın bu riski azaltmaya yardımcı olabileceği de vurgulandı

İngiltere Kamu Sağlığı Direktör Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam "Kısıtlamalar nedeniyle geçen yıl çok fazla kişi grip olmadı, bu yüzden toplumumuzda her zamanki kadar doğal bağışıklık yok" dedi. Van-Tam, halka en kısa sürede grip aşısı olmaları çağrısında bulundu.

Etiketler