Tarih : 18.09.2021 - 13:22 Yorum : 0

Trump'ın hayatını kurtaran Covid-19 kokteyline İngiltere'den onay

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüsü yenmesini sağlayan antikor kokteyline İngiltere'den onay çıktı.

Trump'ın hayatını kurtaran Covid-19 kokteyline İngiltere'den onay

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) gelecek haftadan itibaren kullanılmaya başlanacak yeni kovid-19 tedavisini açıkladı. Birleşik Krallık'taki hastanelerde en riskli grupta yer alan, bağışıklık sisteminde sorun olan ve daha önce hastalığı atlatmış ya da aşılı olsa bile virüse karşı savunmasız kalan kişiler için Ronapreve adı verilen bir Antikor kokteyli kullanılacak.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüsü yenmesini sağlayan Ronapreve kokteyli günlerce konuşulmuştü. Uzmanlar Trump'a uygulanan tedavinin ilk olduğunu açıklamıştı.

'Hayat kurtarıcı' olarak tanımlanan ilaçla ilgili olarak geçen ay açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid bunun Birleşik Krallık'ta onay alan ve Kovid-19 için özel olarak geliştirilen ilk tedavi olduğunu söylemişti.

FARELERDEN ALINAN ANTİKOR KULLANILDI

Antikor kokteyli olarak bilinen ve Regeneron firması tarafından üretilen ilaç, hastalığa neden koronavirüsün ana proteinine yönelerek virüsü etkisiz hale getiriyor. Biri insan, bir diğeri ise farelerden alınan iki antikorun birleşiminden elde edilen kokteyl bağışıklık sisteminin virüse karşı harekete geçmesini sağlıyor.

İlacı üreten Regeneron firması ilgili deneylerin hastaneye yatmayan hastaların vücudundaki virüs miktarını ve hastalık belirtilerini azalttığına dair edinilen bulguları internet sitesinde paylaşmıştı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber