Tarih : 18.07.2021 - 15:48 Yorum : 0

Uzmanlar uyarıyor: Delta varyantı aşısızları vuracak

Delta varyantı dünyada ve Türkiye’de hızla yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar Delta varyantın en çok aşı olmayanları vuracağı konusunda uyardı.

Uzmanlar uyarıyor: Delta varyantı aşısızları vuracak

NCR Hastanesi doktoru Kahraman Kıskaç, korona virüs salgının aşının önemine vurgu yaparak, "Delta varyantı aşısızların dalgası olacak" dedi. Gaziantep'teki NCR Hastanesi Acil Servis Hekimi Kahraman Kıskaç, korona virüs sürecinde aşı yapmayanlara uyarıda bulunarak, "Delta varyantı belirtileri mutasyonun yaygınlaşmasının ardından dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündeme gelen konulardan oldu. ‘Çift mutasyonlu’ olarak adlandırılan Delta varyantının Alfa’ya kıyasla yüzde 60 oranında daha bulaşıcı olduğu açıklandı.” dedi.

DELTA FARKLI ŞEKİLLERDE ETKİLİYOR

Kahraman Kıskaç, Delta varyantını mide, baş ve boğaz ağrısı, bulantı, ishal, kusma, yüksek ateş gibi belirtilerle kendisini gösterdiğini söyledi. Delta varyantının dünyadaki pek çok ülkeyi etkilediğini belirten Kıskaç, “ABD’nin en büyük eyaleti olan California’da yapılan çalışma sonuçlarında Delta nedeniyle vaka artışı sürerken hastane yatışları artmış olup, hastaneye yatanların yüzde 99’nun aşısız olduğu bildirildi. İsrail’de yapılan bir çalışmada ise Delta varyantının yüzde 50’ye yakını aşısız 0-18 yaş grubu olduğu, yaş ilerlemesine rağmen aşı olanlarda çok nadir Delta varyantı rastlanmaktadır. Buna rağmen ülke bazında yüksek aşılama ile bildiğimiz İngiltere’de yüksek vakalara rağmen ölüm oranları çok düşük kalmıştır. Rusya’da ise bunun tam tersi düşük aşılama ile birlikte ölüm oranlarının çok arttığı bir gerçektir. Bu varyant gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde görülebiliyor. Sağlıklı gençler sadece bulaş rolünde olup, ölüm oranı yok denecek kadar az olduğu görüyoruz. Özetle delta varyantı aşısızların dalgası olacak" ifadelerini kullandı.

ARTIK COVİD-19 VE VARYANTLARINI TANIYORUZ

Doktor Kahraman Kıskaç, korona virüs sürecinde mutasyonların beklenen bir durum olduğunu hatırlatarak, "Ülkemiz olarak Delta varyantına ne kadar hazırız. Aslında Kovid-19’u herkes az çok tanıdı. Delta varyantı da önlem, tedavi açısından fark eden bir şey yok, hatta Kovid-19’a karşı ilk dalgalara göre daha avantajlıyız. Çünkü tecrübeliyiz ve aşı gibi güçlü bir korunma kalkanımızı taktık. Mutasyonlar beklemediğimiz bir şey değil, hatta ana virüsün etkisinin kaybolması için beklediğimiz gerçekler. Dalgalar artık daha büyük olsa bile sağlık sistemleri çökmeyecek” dedi.

YAZ MEVSİMİ EN BÜYÜK ŞANSIMIZ

Kıskaç, delta varyantının yaz ayında yayılmasının bir şans da olduğunu vurgulayarak, "Delta varyanttaki şansımız virüsün ana büyük bulaş kaynaklarından olan okullarımızın zaten kapalı olması. Ana kriterlerden biriside havalandırma olması ile kışın insanlar kapalı alanlarda daha uzun süre kalıyor, ancak yazları kapalı alanda daha az vakit geçirme, doğal olarak da havalandırma daha iyi olduğunu bildiğimiz bir gerçektir" şeklinde konuştu

YERLİ AŞIYLA DİĞER ÜLKELERİN DE YANINDA OLUCAZ

TURKOVAC aşısı ile aşı tedarik sorunun kalmayacağını kaydeden Dr. Kahraman Kıskaç, "Avrupa’nın da aşılama yüksek oranlara çıktığını hep birlikte görüyoruz. Bunun ülkemiz adına faydası, ülkemize biraz daha gecikmeli olarak geleceği, bununla birlikte bizim pik döneminde 2’inci doz aşılamada yüksek oranları göreceğimizi herkes biliyor. Aşılamada ilk dalgalardaki gibi tedarik sıkıntımızın olmaması, bunun yanında kendi TURKOVAC aşımızla sadece ülkemizde değil, Dünya Kovid-19 ile mücadelede diğer ülkelerinde yanında olduğumuzu herkesin göreceğini belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber