2022-05-23 17:47:58 | Son Güncelleme : 2022-05-23 17:53:49

Her gün bir porsiyon gençleştiriyor! Yaz aylarının sevilen meyvesi yeşil eriğin faydalarına inanamayacaksınız!

Baharın gelişiyle birlikte akıllara düşen, yeşil rengi ve ekşi tadıyla ağızları sulandıran yeşil erik, yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri… Tuza bandıra bandıra yediğimiz ve yerken lezzetine doyamadığımız bu meyvenin sağladığı faydaları duyunca çok şaşıracaksınız. Yedikçe gençleştiren, zinde hissettiren yeşil erik ve faydalarını sizler için derledik…

İçerisinde yüksek oranda lif barındıran yeşil erik, A, C ve K vitaminleri yönünden de oldukça verimli meyveler arasında yer almaktadır.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
İçerisinde yüksek oranda lif barındıran yeşil erik, A, C ve K vitaminleri yönünden de oldukça verimli meyveler arasında yer almaktadır.

Yaz aylarının sevilen meyveleri arasında yer alan ve lezzetine doyamadığımız yeşil eriğin öyle faydaları var ki, her gün tüketeceğiniz bir porsiyon ile vücudunuzda meydana gelen değişikliklere inanamayacaksınız! Antioksidan kaynağı, gençliğin anahtarı yeşil eriğin faydalarını sizler için hazırladık. İşte yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti, yaşlılığın düşmanı yeşil erik ve inanılmaz faydaları…

YEŞİL ERİK NEDİR?

Yeşilin farklı tonlarında görmeye alışkın olduğumuz erik, gülgiller familyasına ait bitki çeşitlerinden biri olarak biliniyor. Prunus cinsinin ortak ağaç ve meyvelerine verilmiş bir isim olan erik, ılıman iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde Doğu Anadolu’nun yüksek yaylalarında ve Güney Doğu Anadolu hariç her alanda yetişmektedir. İçerisinde yüksek oranda lif barındıran yeşil erik, A, C ve K vitaminleri yönünden de oldukça verimli meyveler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum gibi çok sayıda minerali de bünyesinde barındırmaktadır.

YEŞİL ERİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Her yaz severek tüketmekte olduğumuz ve mevsimi gelsin diye heyecanla beklediğimiz yeşil eriğin faydalarını saymakla bitmiyor. İçerdiği vitamin ve minerallerle vücudun çok sayıda alanında sağladığı bu faydaları duyunca inanamayacaksınız…

KALSİYUM EMİLİMİNİ ARTIRIR

Peynir, yoğurt ve süt gibi probiyotik gıdalar ile tüketilmesi durumunda bu gıdalardan alınan kalsiyum mineralinin emilimini artıran yeşil erik, diş ve kemik sağlığını desteklemekte ve özellikle gelişim çağında önemli bir rol üstlenmektedir.

VÜCUDUN pH DENGESİNİ DÜZENLER

İçerdiği bitkisel organik asitler sayesinde vücudun alkali kalmasına yardımcı olan yeşil erik, asit kaynaklı oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca organik asitli içeriği sayesinde metabolizma hızını artırmaktadır.

BAĞIRSAKLARIN ÇALIŞMASINA YARDIMCI OLUR

Yeşil erik, içerdiği lifler sayesinde bağırsakların çalışmasını desteklemektedir. Bu sayede daha sağlıklı bir sindirim sistemi oluşmasına katkıda bulunur. Kabızlık problemlerinin ortadan kaldırılmasında etkili olan yeşil erik, bunun yanı sıra bağırsaklarda sağlıklı bakteri sayısının artmasını da sağlamaktadır. Bu da stres ve anksiyete gibi ruhsal sorunların ve bu sorunların oluşturduğu fiziksel etkileri de ortadan kaldırmaktadır.

YORGUNLUĞA İYİ GELİR

İçerdiği sitrik asit sayesinde vücutta bulunan uyku haline sebep olan laktik asidi baskılar ve etkisiz hale getirir. Bu da yorgunluk hissinin geçmesine yardımcı olur ve kasların aktif olarak çalışmasını sağlar.

KİLO VERDİRİR

Hayvansal protein içeren yumurta, et, balık, hindi gibi besinler ile tüketilen yeşil erik, bu besinlerden alınacak asitlerin etkisini azaltır ve vücutta nötralizasyonu sağlar. Bu da metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunur ve kilo verme sürecini hızlandırır.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ VARDIR

İçerdiği C vitamini sayesinde antioksidan etkisi bulunan yeşil erik, vücutta biriken zararlı serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur. Sulu yapısı sayesinde ödem atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra dönemsel hastalıkların da önüne geçer ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak tansiyon gibi sorunların oluşmasını engeller.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Yaşlanma karşıtı etkisi ile bilinen yeşil erik, kırışıklıkların giderilmesinde ve cildin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Yapısında bulunan C vitamini sayesinde vücudun daha genç kalmasını sağlar ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.