24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %39
Rüzgar 5.40 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2015-06-24 14:27:30

Zayıflama çayı içenler bu habere dikkat

Konya'da zayıflamak amacıyla 15 gün kullandığı çay nedeniyle komaya giren ve karaciğer nakliyle ölümden dönen Seda Nur Çalışkan'ın yaşadığı sağlık sorunuy zayıflama çayları ve ilaçlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Zayıflama çayı içenler bu habere dikkat
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İnternetten kolayca satın alınabilen ve Çalışkan'ı komaya sokan zayıflama çayıyla ilgili Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Gastroentroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir uyardı: “Bitkisel ürünler kullanarak her ay yaklaşık 5-6 hasta ciddi karaciğer sorunlarıyla kliniğimize müracaat etmekte ve maalesef gün geçtikçe bu oran daha da artmaktadır.”
Çalışkan'ı ölümlü burun buruna getiren zayıflama çayları, internet üzerinden kolayca sipariş edilebiliyor. Sipariş için internet sitesi yetkililerini telefonla aradığımızda ürünün herhangi bir yan etkisinin olmadığını, tüketicilerden şimdiye kadar herhangi bir şikâyet gelmediğini ve ayda 2-8 kilo arasında zayıflama garantisi verdiklerini söylediler.
Eczanelerde bulunmuyor
Ürünlerin içeriklerini oluşturan bitkilerin dozlarının ölçülü bir şekilde ayarlandığını ve tamamının bitkisel olduğunu iddia eden ürün satıcısı, ürünlerinin herhangi bir eczanede satılmadığını, sadece internet üzerinden verilen siparişlerle elde edebileceğimizi söyledi.
Söz konusu çayın gündüz kürünün içinde oolong çayı, mate çayı, zencefil, rezene, karahindiba çayı limon, gotu kola, ısırgan otu ve kafein bulunduğu belirtiliyor. Gece küründe ise nane yaprağı, çemen otu, meyan kökü, dulavrat otu, sinemaki çayı, alıç yaprağı, kedi otu kökü ve karnıyarık otu olduğu ifade ediliyor. Ancak uzmanlar bu tarz ürünleri tüketmenin yanlış olduğunu vurguluyor.
Yeditepe Üniversitesi Farmakognazi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, şunları söylüyor: “Kullanılan bitkilerin dozları çok önemlidir, hangi miktarda ne kadar kullanılmıştır? Kullanılan bu doz miktarı dengeli bir biçimde ayarlanmadığında birçok yan etkiye sebep olabilmektedir. Özellikle kalp krizi ve tansiyon yükselmesine neden olabiliyor. Sözü edilen zayıflama çaylarının içerinde genelde sentetik ilaçlar kullanılıyor. Eğer ki sentetik ilaçlardan yapıldıysa bu kullanan kişiler için oldukça zararlıdır ve ölüme kadar götürür. Kullanıcılar bu gibi ilaçları internetten alacaklarına gidip Boğaz Köprüsü'nden atlasınlar daha iyi, en azından kurtulma şansları daha fazladır.”

“İnternetten almayın”
Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi eğitim Koordinatörü Dr. Ümit Aktaş ise “Tamamen bitkisel de olsa bu tip ürünler, fazla kullanıldığı takdirde yan etiklerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Toplum olarak yaptığımız en büyük hatalardan biri de bitkisel ve zararsızdır denilen bu tip ürünleri doktor kontrolü olmadan tüketmektir. Bu tip ürünlerin kesinlikle aktarlardan ve internetten alınmaması gerektiğini sürekli dile getiriyoruz ve yine söylüyoruz, bu ürünleri doktor kontrolünde ve tavsiyesi doğrultusunda alın ve tüketin” diye konuştu.

'Her ay 5-6 hasta geliyor'
Çalışkan'ın ameliyatını gerçekleştiren doktorlardan Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Gastroentroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir ise şunları söyledi:
“Başta zayıflama, güzelleşme, zindelik elde etme ya da bazı hastalıklara iyi gelir diye çeşitli sebeplerle kullanılan bitkisel ürünler karaciğer ya da böbrekler üzerinde toksik etkiler oluşturmak suretiyle sağlığımızı tehdit edebilir. Bitkisel ürünler kullanarak her ay yaklaşık 5-6 hasta ciddi karaciğer sorunlarıyla kliniğimize müracaat etmekte ve maalesef gün geçtikçe bu oran daha da artmaktadır. Halkımızı bu konuda dikkatli olmaya ve özellikle içerisinde ne olduğunu bilmedikleri ürünlerden uzak durmaya çağırıyoruz.”
Ünlü isimler de bunları kullanıyor
Aralarında Demet Akalın, Hande Ataizi'nin de bulunduğu ünlü isimler, sosyal medyadan zayıflamak için kullandıkları bitkisel çayları takipçileriyle paylaşıyorlar. Görüşüne başvurduğumuz ünlüler, konuyla ilgili şunları söyledi:
- Merve Oflaz: “Bitkisel çay ve ürünler kullandım ama hiçbiri tek başına yeterli olmuyor. Yanında spor ve diyetle ancak sağlıklı bir sonuç alınabiliyor. Bu tarz ürünler için aşırı bir araştırmaya girip, güvenilirliğini dert etmiyorum. Konya'da yaşanan olayda kişi ürünü belki aşırı dozda tüketmiştir. Bünyeden bünyeye fark var. Yaşanan olay için çok üzüldüm. Ben bu ürünleri kullanılması gerektiği kadar kullanıyorum. İnsanlara bunu önerirken de zaten dozunda kullanmalarının altını çiziyorum.”
- Ece Erken: “Bitkisel ürünleri annem kullanır. Sosyal medyadan annemin kullandığı ürünleri paylaşıyorum. Kendisi sarımsak çayı içiyor ve faydasını gördüğünü söylüyor. Bu tarz ürünlerin güvenilirliğini test etme gereği duymuyoruz. Bitkisel çayı kullandıktan sonra bir kızımız rahatsızlanmış ama biz Sağlık Bakanlığı onayı olan ürünleri eczaneden almayı tercih ediyoruz.”
- Zeynep Casalini: “Tanıdığım kişilerin ve arka planda nasıl çalışıldığını bildiğim markaların ürünlerini kullanıyorum.     Bilinç çok önemli. Her konuda,     her okunan, her duyulana     göre yaşanmaz.”   

Etiketler