Tgrt Haber
18 Ekim 2023 09:07 - Güncelleme : 18 Ekim 2023 09:17

Zorlu mesaisi başladı! Hem reçel hem de çay oluyor: Her derde derman her hastalığa şifa…

Dağlardan gelen lezzet olarak bilinen ve daha çok Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan'ın kırsal kesimlerinde yetişen kuşburnu şifa deposu olarak biliniyor. Bayburt’ta yöre halkı tarafından bin derde deva olarak bilinen kuşburnunun zor mesaisi kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte sürüyor.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Zorlu mesaisi başladı! Hem reçel hem de çay oluyor: Her derde derman her hastalığa şifa…
Çay, Hasat

Bayburt kırsalında yaşayanlar tarafından dikenli dallardan toplanan ve C vitamini açısından oldukça zengin olan kuşburnu sofralarda marmelat, reçel ve çay olarak tüketiliyor. Kuşburnunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmekle birlikte özellikle kış aylarında tüketilmesi halinde öksürük ve gribal enfeksiyonları iyileştirici özelliği yöre insanı tarafından alternatif tıp amacıyla bilinçli bir şekilde kullanılıyor. Bununla birlikte kalp damar hastalıklılarına da iyi gelen kuşburnu mide bağırsak sorunlarını ortadan kaldırarak hazmı kolaylaştırıyor. İçerdiği antioksidanlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor ve kalp sağlığını destekliyor.

2 SAAT KAYNATILIYOR

Köylüler tarafından dağlarda geleneksel yöntemlerle toplanan kuşburnu, daha sonra kurutularak ya da kazanlarda kaynatılarak kullanılabilir hale getiriliyor. Büyük kazanlarda yaklaşık 2 saat kaynatılan kuşburnu kevgirden geçirme kıvamına geldikten sonra kendi suyuyla ezilerek çekirdeklerinden ayıklanıyor. Çekirdeklerinden ayıklanan kuşburnu yeniden aynı işlemle bu kez çok ince bir elekten geçirilerek içerisindeki kılçıklardan temizleniyor. Temizleme işleminin ardından posası alınan ve kullanıma hazır hale gelen kuşburnunun suyu Bayburt'ta özel günlerde yapılan tatlı çorbanın yapımında kullanılarak sofralarda yerini alıyor.

Kuşburnu hasadı başladı. Kışın vazgeçilmezi kuşburnu her derde deva...

"KUŞBURNU HER DERDE DERMAN, HER HASTALIĞA ŞİFADIR"

Kurucakol köyündeki kadınlar ise kolları sıvayarak köyün kırsal alanlarında, yüksek dağlarında olgunlaşmış kuşburnuları ağaçlardan toplayarak kış için hazırlıklara başladı. Dikenli dallardan toplanılan kuşburnunun zorlu mesaisinde kadınlar ellerine geçirdikleri eldivenlerle dikenlerden korunarak kovalarca kuşburnu topladı. Asıl zor işin kuşburnunun toplandıktan sonra başladığına değinen köy sakinlerinden Ayşe Toprak, "Kuşburnu sezonumuz başladı. Şimdi tam da kuşburnu mevsimi. Kuşburnular ağacımızda gördüğünüz gibi ne kadar güzel duruyorlar. Ayrıca Bayburt'a has tatlı çorbayı da kuşburnuyla yapıyoruz. Buğdayla pişiriyoruz, içine üzümünü, kayısısını, eriğini diğer malzemelerini atıyoruz kışın sıcak sıcak sobanın başında çorbamızı tüketiyoruz. Kuşburnu her derde derman, her hastalığa şifadır, bolca tüketmek lazım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...