Tgrt Haber
11˚
İçimizdeki saatli bomba: Belirtisi yok, ölümle sonuçlanabiliyor...
05 Aralık 2023 - 08:34
Belirtisi yok, ölümle sonuçlanabiliyor...
Kalpten çıkan ana damarın balonlaşması sonucu oluşan aort anevrizması patladığında ölümle sonuçlanıyor. Belirti vermeyen hastalık yüzünden her sene ABD’de 15 bin kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’de 3-4 bin kişiyi etkiliyor.
Sağlık Bakanlığı 419 Eski Hükümlü ve TMY statüsünde işçi alacak
04 Aralık 2023 - 07:02
Sağlık Bakanlığı 419 Eski Hükümlü ve TMY statüsünde işçi alacak
Sağlık Bakanlığı 419 adet Eski Hükümlü ve Terörle Mücadelede Malul Sayılamayacak Şekilde Yaralananlar (TMY) statüsünde işçi alımı gerçekleştirecek.
Dünyada yeni salgın paniği!
03 Aralık 2023 - 20:35
Dünyada yeni salgın paniği: 5 semptomlu Beyaz Akciğer Sendromu ABD ve Avrupa’da hızla yayılıyor
Koronavirüs salgını bitti, ancak dünya yeni bir salgınla karşı karşıya. Çin’de ortaya çıkan “beyaz akciğer sendromu” adlı hastalık ABD ve Avrupa’da hızla yayılıyor. Hastalığın küresel salgına dönüşme ihtimali endişelere yol açıyor.
Uzmanlardan 'uyuz' uyarısı: Hafife almayın
01 Aralık 2023 - 10:04
Uzmanlardan 'uyuz' uyarısı: Hafife almayın
Kış aylarında artış gösteren uyuz vakalarında, bu yıl ciddi bir patlama yaşandı. Uyuz hastalığına karşı uyarılarda bulunan uzmanlar hastalığın oluşturduğu şikayetleri ve tedavi yöntemlerini tek tek anlattı.
Prof. Dr. Fehmi Tabak
30 Kasım 2023 - 19:10
HIV erken tanı ve tedaviyle "yönetilebilir" bir hastalık
HIV Enfeksiyonu Derneği (HIVEND) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bilgül Mete, yapılan çalışmaların; erken tanı ve ömür boyu tedaviyle birlikte HIV ile yaşayan kişilerde yaşam süresinin, HIV ile yaşamayanlarla benzer olduğunu gösterdiğini belirtti. Dernek Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, HIV/AIDS ile ilgili ilk vakaların 1980 yılında tanımlandığını söyledi.
Etiyopya'da kolera alarmı: 23 kişi hayatını kaybetti
30 Kasım 2023 - 17:10
Etiyopya'da kolera alarmı: 23 kişi hayatını kaybetti
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'da yaşanan sellerin ardından kolera vakalarında artış gözlemlendi. Salgında son 2 haftada 23 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
Akciğer kanserinde erkekler 3,5 kat daha fazla risk altında
30 Kasım 2023 - 12:51
Akciğer kanserinde erkekler 3,5 kat daha fazla risk altında
Sağlık Bakanlığı verilerine göre akciğer kanserine yakalanma sayıları cinsiyetler üzerinden incelendiğinde Türkiye'de erkeklerin, kadınlara göre 3,5 kat daha fazla bu hastalığa yakalandığı ortaya çıktı.
Hastalıklardan korunmak isteyenler aktarlara koştu
29 Kasım 2023 - 10:37
Hastalıklardan korunmak isteyenler aktarlara koştu
Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava, kış günlerinin vazgeçilmezi bitki çaylarına talebi artırdı.
Ocağı ve kapıyı sık sık kontrol edenler dikkat: Saplantı yorgun düşürüyor
28 Kasım 2023 - 11:08
Ocağı ve kapıyı sık sık kontrol edenler dikkat!
Yanlış olduğu bilindiği halde bazı takıntıların kafadan veya ruhen atılmadığı takdirde stres oluşturabileceği belirtiliyor. Psikolog Tansel Tara Çapar, "Saplantı halindeki fikirler kişiyi yorgun düşürüyor" dedi.
Uzmanlar uyardı: Mide ağrısını hafife almayın
28 Kasım 2023 - 10:58
Uzmanlar uyardı: Mide ağrısını hafife almayın
Uzmanlar mide kanserinin erken teşhis edilebilmesi için kiloda ani kayıp, mide ağrısı ve rahatsızlık, iştah kaybı, kusma, kanlı dışkı ve halsizlik ve yorgunluk belirtilerinin dikkatli değerlendirilmesi gerektiği hakkında uyarılarda bulundu.
Saç sağlığı için berelere dikkat!
28 Kasım 2023 - 10:17
Saç sağlığı için berelere dikkat!
Soğuk havaların etkisi artarken Eskişehir’de berberler, saç sağlığı için bere kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
Türkiye'de 9 milyon kişide görülüyor, uzman isim uyardı: Felç, kalp krizi ve uzuv kaybı olabilir
23 Kasım 2023 - 09:20
Uzman isimden diyabet uyarısı
Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emre Bozkırlı, Türkiye’de nüfusun yüzde 14’ünde rastlanan diyabetin görme kaybı, felç, kalp krizi ve uzuv kaybına yol açabileceğini belirterek uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Bozkırlı, yaygın kanının aksine diyabet hastalarının yemeyip içmemesi değil, hastalıklarına uygun şekilde beslenmeleri gerektiğine dikkat çekti.
Uzmanlar toz taşınımı sonrası uyardı: Akciğere dikkat!
21 Kasım 2023 - 16:13
Uzmanlar toz taşınımı sonrası uyardı: Akciğere dikkat!
Mardin'de etkili olan toz taşınımı sonrası astım ve KOAH gibi solunum yolu rahatsızlıklarına karşı uzmanlar tedbir alınması gerektiğini söyledi. Uzmanılar, "Toz taşınımı akciğer hastalıklarını alevlendirir" dedi.
Fenomenler sağlığımızı da çalıyor
21 Kasım 2023 - 13:33
Fenomenler sağlığımızı da çalıyor: Uzmanlardan 7 yanıltıcı bilgi uyarısı
Sosyal medyada son zamanlarda birçok rahatsızlıkla ilgili çeşitli videolar dönmeye başladı. Özellikle sosyal medya fenomenleri tarafından yayılan bazı yanıltıcı videolar binlerce insanın sağlığını tehlike atıyor. Uzmanlar ise sosyal medyada dolaşıma giren videolar hakkında önemli uyarılarda bulundu.
Yunanistan'da Kovid-19 korkusu: Ölümler arttı, aşı çağrısı yapıldı
20 Kasım 2023 - 17:26
Yunanistan'da Kovid-19 korkusu: Ölümler arttı, aşı çağrısı yapıldı
Yunanistan'da son zamanlarda koronovirüsten kaynaklı ölümlerde artış yaşandığı bildirildi. Uzmanlar, ölü sayısının haftada ortalama 50'yi bulduğunu kaydetti.
Temasla bulaşıyor, uyuz salgınında vaka artıyor! Uzmanlar uyardı
20 Kasım 2023 - 11:40
Temasla bulaşıyor, uyuz salgınında vaka artıyor
Türkiye genelinde uyuz salgınında vaka sayısı gün geçtikçe artarken uzmanlar yapılması gerekenleri anlattı. Uzmanlar, ''uyuz kişiden kişiye bulaşıyor özellikle bu çok önemli o yüzden de ortak kullanılan eşyalar, kıyafetler açısından dikkatli olunması gerekiyor.'' dedi.
Türkiye Sigorta’dan TİM’e özel sigorta
20 Kasım 2023 - 09:19
Türkiye Sigorta’dan TİM’e özel sigorta
Sigorta sektörünün öncü şirketi Türkiye Sigorta, Türkiye ihracatçılarının çatı kuruluşu, dış ticaretine yön veren, ihracat politikasını belirleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile iş birliğine imza attı. Yapılan iş birliği ile TİM’e bağlı İhracatçı Birlikleri üyeleri, Türkiye Sigorta Nakliyat Emtia Sigortaları’nda özel indirimlerden faydalanabilecek.
Bakan Koca'dan antibiyotik uyarısı: Ölümcül hastalıklara neden olabilir
18 Kasım 2023 - 21:11
Bakan Koca'dan antibiyotik uyarısı: Ölüme sebep olabilir
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek ve virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmasına karşı uyarılarda bulundu. Antibiyotik kullanımının dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatan Koca, "Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır" dedi.
Bazıları kanser riskini de azaltıyor... İşte pişirildiğinde daha besleyici olan 8 sebze
18 Kasım 2023 - 12:05
Pişirildiğinde daha besleyici olan 8 sebze
Çiğ gıda diyetleri veya yiyeceklerin daha az pişirildiğinde daha sağlıklı olduğunu düşünmek son zamanlarda trend oldu. Bu trend bazı sebzelerin pişirildiğinde daha besleyici olduğu gerçeğinin görmezden gelinmesine neden oluyor. Buharda veya kavurma gibi pişirme yöntemleri kuşkonmaz, mantar ve ıspanak gibi sebzelerdeki temel besin maddelerinin seviyesini artırıyor. İşte pişirildiğinde daha besleyici olan o 8 sebze....
Antibiyotik kullanırken dikkat! Sağlığınızdan olmayın...
18 Kasım 2023 - 11:45
Antibiyotik kullanırken dikkat! Sağlığınızdan olmayın
Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarda artış yaşanırken ilaç kullanımı da artırıyor. Ancak gereksiz kullanılan antibiyotiklerin insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çeken uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.
Şiddetli regl ağrısı evde nasıl geçer? Regl ağrısını ne dindirir? Regl ağrısına bitkisel çözümler…
11 Kasım 2023 - 15:10
Şiddetli regl ağrısına hangi çay iyi gelir?
Regl dönemi kadınların hayatlarının önemli bir bölümüdür. Regl ayda bir gerçekleştiğinden halk arasında aybaşı olarak da anılmaktadır. Bu dönemi sancılı geçiren kadınların bir kısmı hemen ilaç kullanmak yerine bitkisel çözümler arıyor. Bu bitkisel çözümler çoğunlukla bitki çayları oluyor. Ancak bazı bitkiler de regl ağrısına iyi gelebiliyor. Peki “Evde doğal yöntemlerle regl sancısından nasıl kurtulabilir? Evde ilaçsız regl ağrısı nasıl geçer? Regl iken hangi bitki çayı iyi gelir?” soruları sıkça sorulmaktadır. İşte bu konuda merak edilen detaylar!