Tgrt Haber
13˚
Uzun ömrün sırrı Maria’da! 116 yaşındaki kadının genetiği araştırılıyor 
25 Ekim 2023 - 13:07
Uzun ömrün sırrı Maria’da! Bilim insanları genetiğine odaklandı
Bilim insanları, uzun ömrün sırlarını çözmek için dünyanın yaşayan en yaşlı insanı İspanyol Maria Branyas’tan kan, tükürük ve idrar örneği alarak genetik araştırma başlattı.
Yapay zeka kanser hastalarının kalan ömrünü hesapladı, bilim insanları da doğruladı
23 Ekim 2023 - 14:40
Yapay zeka, kanser hastalarının ömrünü nokta atışı hesapladı
ABD'li araştırmacılar, yapay zekadan faydalanarak kanser hastalarının kalan ömrünü hesapladı. Araştırmanın sonuçları "American College of Surgeon (ACS) 2023 Klinik Kongresi"nde sunuldu. Yapay zekanın hastaya özgü sonuçları bilim insanları tarafından doğrulandı.
Uyuz alarmı!
22 Ekim 2023 - 15:01
Uyuz alarmı! Türkiye'de vakalar yüzde 30 arttı
Türkiye genelinde uyuz hastalığının görülme oranında yüzde 30 artış yaşanıyor. Uzmanlar uyuzun tedavi edilmediğinde aylarca sürebildiği uyarısında bulunuyorlar.
Bağırsak yığını nedir? Adnan Oktar'ın hastalığı kasık fıtığı belirtileri nelerdir?
22 Ekim 2023 - 14:41
Belgeselden sonra yeniden gündemde! Bağırsak yığını nedir?
Bağırsak yığını nedir? Suç örgütü kurma ve yönetme suçları nedeniyle cezaevinde bulunan Adnan Oktar, son günlerde yeniden gündeme geliyor. 140 Journos kanalının Kedicik Belgeseli'nin ardından onunla ilgili birçok sır gün yüzüne çıktı. Adnan Oktar'ın kasık yığını hastalığı, oldukça merak uyandıran bir haline geldi. Peki bağırsak yığını nedir, belirtileri neler ve tedavisi var mı? İşte tüm detaylar. 
Bağışıklık sistemi en hızlı nasıl güçlendirilir? Bağışık güçlendirici besinler…
21 Ekim 2023 - 16:16
Güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketilmesi gereken besinler!
Bağışıklık sistemi bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasıdır. Bu sistem ne kadar iyi korunursa hasta olma olasılığı da o kadar azalır. Dönemsel olarak bağışıklık sistemi düşebilir. Bu durum dış etkenler veya besin alışkanlığına bağlı olarak değişmektedir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketilmesi gereken vitamin ve mineral değeri yüksek olan gıdaları sizler için listeledik. İşte o gıdalar!
Soğuk algınlığında ıhlamur zirveyi kaptırmadı
21 Ekim 2023 - 13:27
Soğuk algınlığında ıhlamur zirveyi kaptırmadı
Öksürük, grip, boğaz ağrısı gibi şikayeti olanlar soluğu aktarda alıyor. Bolu’da havaların soğumasıyla birlikte artan soğuk algınlığı hastalıkları sebebiyle vatandaşlar, aktarlara yöneldi. 50 gramı 20 liradan satılan ıhlamur yoğun ilgi görüyor.
İlk doğum kaç yaşında yapılmalıdır? Doğum için en uygun yaş aralığı…
21 Ekim 2023 - 10:37
Doğum için en ideal yaş hangisidir?
Doğum için en uygun yaş aralığı kadınların dönem dönem sorduğu sorulardan biridir. Belli bir yaşı geçen ve çocuk sahibi olamamış kadınlar, çocuk için şanslarının hala olup olmadığını araştırmaktadır. “İlk doğum kaç yaşında yapılmalıdır? Doğum için en uygun yaş aralığı nedir?” bu soruları soran kadınlar için uzmanlar doğum için uygun olan yaş aralığını açıklamaktadır. İşte Doğum için en uygun yaş aralığına dair merak edilenler!
Eski damattan büyük vefa: Eski kayınpederine karaciğerini verdi!
20 Ekim 2023 - 09:35
Eski damattan büyük vefa: Eski kayınpederine karaciğerini verdi!
İzmir’de, son dönem karaciğer yetmezliği yaşayan Hüseyin Özçınar, eski damadının karaciğeriyle hayata tutundu. Karaciğerini eski kayınpederine veren Uğur Doğrusöz, “ Bunu karşılıksız yaptım. Aramızda zaten bir bağ vardı ama şimdi bir bağımız daha oldu” dedi.
Sesten hastalık teşhisi koyan yapay zeka sistemi geliştirildi
19 Ekim 2023 - 16:59
Sesten diyabet teşhisi koyan yapay zeka sistemi geliştirildi
Bilim insanları, akıllı telefonlara iletilen ses ile kişinin diyabetik olup olmadığı teşhisini koyan zeka sistemi geliştirildi. 
Bakan Işıkhan duyurdu! 23 ilaç daha SGK'nın geri ödeme listesinde...
19 Ekim 2023 - 16:41
23 ilaç daha SGK'nın geri ödeme listesine eklendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 6'sı yerli üretim olmak üzere 23 ilacın geri ödeme listesi kapsamına alındığını duyurdu.
Zorlu mesaisi başladı! Hem reçel hem de çay oluyor: Her derde derman her hastalığa şifa…
18 Ekim 2023 - 09:07
Her derde derman kuşburnunun zorlu mesaisi başladı!
Dağlardan gelen lezzet olarak bilinen ve daha çok Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan'ın kırsal kesimlerinde yetişen kuşburnu şifa deposu olarak biliniyor. Bayburt’ta yöre halkı tarafından bin derde deva olarak bilinen kuşburnunun zor mesaisi kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte sürüyor.
Türkiye harekete geçti
18 Ekim 2023 - 08:39
Gazze'deki hastane saldırısının ardından Türkiye harekete geçti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı'nın, Gazze’ye sağlık hizmeti vermek için harekete geçtiğini bildirdi. Bakan Koca, "Türkiye olarak, bölgeye Gemi Hastane göndermeye veya Gazze’de ya da Refah Sınır Kapısına yakın noktalarda Sahra Hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeşlerimize bunlar aracılığıyla sağlık hizmeti sunmaya ve bu hizmeti yürütmeye hazırız." dedi.
Göz kaşıntısı neden olur ve ne iyi gelir? Göz kaşıntısı için evde ne yapılabilir?
14 Ekim 2023 - 17:30
Bu dönemlerdeki göz kaşıntısına aman dikkat!
Göz kaşıntısı sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Göz kaşıntısına neden olan pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin çoğu dış etkenlere dayanmaktadır. Gözlerde kaşınma, ciddi bir göz hastalığının belirtileri olabileceği gibi stres, hava kirliliği, yorgunluk, mikrobik ve alerjik durumlardan da ötürü meydana gelebilir. Peki “Göz kaşıntısı neden olur ve ne iyi gelir? Göz kaşıntısı için evde ne yapılabilir?” İşte cevaplar!
Hastalanmadan teşhis
14 Ekim 2023 - 12:21
Hastalıkları teşhiste çığır açan yöntem! Ortaya çıkmadan yakalıyor
Gelişen teknoloji hastalıkların erken tehisini sağlıyor. Vücutta bulunan proteinler, genleri oluşturan DNA ve RNA moleküllerin incelenmesiyle hastalıklar çok erken evrede hatta yakalanmadan teşhis edilebilecek. TGRT Haber’de Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Bekir Salih, 2-3 dakikada hastalıklara yakalanmadan teşhisin konulabileceğini söyledi. 
"Gen testiyle erken öğrendim"
13 Ekim 2023 - 10:15
İki kez kanser tedavisi gören Arzum Onan gen testine dikkat çekti
Gelişen teknoloji tıp dünyasında kanserle mücadelede önemli bir yer tutuyor. Ancak hiçbir şey erken tanı kadar etkin değil. Yapılacak bir gen testiyle kanser riski taşıyıp taşınmadığını öğrenmek mümkün. Kanserle mücadele eden Türkiye ve Avrupa Güzeli Arzum Onan, kansere dikkat çekmek için kamera karşısına geçti. O anları ilk kez TGRT Haber görüntüledi. 
Yunanistan'ın başı Batı Nil Virüsü ile dertte: 20 kişi hayatını kaybetti!
11 Ekim 2023 - 16:42
Yunanistan'ın başı Batı Nil Virüsü ile dertte: 20 kişi hayatını kaybetti!
Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu bu yıl Batı Nil Virüsü nedeniyle 20 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
"Asla söz konusu olamaz"
10 Ekim 2023 - 12:09
Fahrettin Koca: Aşı karşıtlığı konusu en son bize yakıştırılabilir
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşı karşıtlığının mantıklı hiçbir yanı yoktur. Bizim de aşıya karşı olmak gibi bir durumumuz asla söz konusu olamaz." dedi.
Bu balık tam bir sağlık deposu! Kolesterol hastaları ilacınızı buldunuz…
07 Ekim 2023 - 15:54
Bu balık tam bir sağlık deposu! Kolesterol hastaları ilacınızı buldunuz…
Balık sezonunun gelmesi ile balık tüketimi yavaş yavaş başladı. Hem çocuklar hem de yetişkinlerin tüketmesi gereken balığın yararı saymakla bitmiyor. Ancak bir balık türü var ki özellikle kolesterol hastaları için şifa deposu. Peki “Hangi balık kolesterole iyi geliyor? Kolesterolü düşüren balık hangisidir?” İşte detaylar!
Aşı yerine turşu suyu için
07 Ekim 2023 - 09:09
Prof. Canan Karatay'dan salgına karşı çok konuşulacak çözüm
Sağlık ve beslenme konusundaki sıra dışı çıkışlarıyla kamuoyunun yakından takip ettiği Prof. Canan Karatay, TGRT Haber’de yayınlanan gündem özel programında yine ezber bozacak açıklamalar yaptı. “Salgın diye bir şey yoktur” diyen Canan Karatay, kolesterolün de geçen yüzyılın ve tıbbın en büyük yalanı olduğunu ileri sürdü. Hayatında hiç süt içmediğini itiraf eden Karatay, yine ezber bozdu. 
'Dünya para ama hiçbir işe yaramıyor'
07 Ekim 2023 - 00:27
Canan Karatay TGRT Haber'de açıkladı: Hiçbir işe yaramıyor
Açıklamalarıyla ezber bozan Prof. Dr. Canan Karatay, TGRT Haber'e çok özel açıklamalarda bulundu. Beslenme düzeni ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar birçok konuda tavsiyelerde bulunan Karatay, neredeyse her evde bulunan kolajen tabletleriyle ilgili herkesi uyardı.
'Sakın yaptırmayın, çocuklar sakat ve SMA'lı doğuyor'
06 Ekim 2023 - 23:39
Hamilelikte şeker yüklemesi zararlı mı? TGRT Haber'e konuşan Canan Karatay net bir dille uyardı
Ezberleri bozan açıklamalarıyla hep gündem olan Prof. Dr. Canan Karatay, TGRT Haber'e çok özel açıklamalarda bulundu. Hamilelere şeker yüklemesine ilişkin konuşan Karatay, çok ciddi uyarılarda bulundu. Şeker yüklemesinin olduğu gibi anne karnındaki bebeğe geçtiğini aktaran Karatay, "Çocuklar şeker yüklemesi yüzünden sakat doğuyor" dedi.