Tgrt Haber
11˚
Bakan Işıkhan duyurdu! 23 ilaç daha SGK'nın geri ödeme listesinde...
19 Ekim 2023 - 16:41
23 ilaç daha SGK'nın geri ödeme listesine eklendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 6'sı yerli üretim olmak üzere 23 ilacın geri ödeme listesi kapsamına alındığını duyurdu.
Zorlu mesaisi başladı! Hem reçel hem de çay oluyor: Her derde derman her hastalığa şifa…
18 Ekim 2023 - 09:07
Her derde derman kuşburnunun zorlu mesaisi başladı!
Dağlardan gelen lezzet olarak bilinen ve daha çok Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan'ın kırsal kesimlerinde yetişen kuşburnu şifa deposu olarak biliniyor. Bayburt’ta yöre halkı tarafından bin derde deva olarak bilinen kuşburnunun zor mesaisi kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte sürüyor.
Türkiye harekete geçti
18 Ekim 2023 - 08:39
Gazze'deki hastane saldırısının ardından Türkiye harekete geçti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı'nın, Gazze’ye sağlık hizmeti vermek için harekete geçtiğini bildirdi. Bakan Koca, "Türkiye olarak, bölgeye Gemi Hastane göndermeye veya Gazze’de ya da Refah Sınır Kapısına yakın noktalarda Sahra Hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeşlerimize bunlar aracılığıyla sağlık hizmeti sunmaya ve bu hizmeti yürütmeye hazırız." dedi.
Göz kaşıntısı neden olur ve ne iyi gelir? Göz kaşıntısı için evde ne yapılabilir?
14 Ekim 2023 - 17:30
Bu dönemlerdeki göz kaşıntısına aman dikkat!
Göz kaşıntısı sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Göz kaşıntısına neden olan pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin çoğu dış etkenlere dayanmaktadır. Gözlerde kaşınma, ciddi bir göz hastalığının belirtileri olabileceği gibi stres, hava kirliliği, yorgunluk, mikrobik ve alerjik durumlardan da ötürü meydana gelebilir. Peki “Göz kaşıntısı neden olur ve ne iyi gelir? Göz kaşıntısı için evde ne yapılabilir?” İşte cevaplar!
Hastalanmadan teşhis
14 Ekim 2023 - 12:21
Hastalıkları teşhiste çığır açan yöntem! Ortaya çıkmadan yakalıyor
Gelişen teknoloji hastalıkların erken tehisini sağlıyor. Vücutta bulunan proteinler, genleri oluşturan DNA ve RNA moleküllerin incelenmesiyle hastalıklar çok erken evrede hatta yakalanmadan teşhis edilebilecek. TGRT Haber’de Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Bekir Salih, 2-3 dakikada hastalıklara yakalanmadan teşhisin konulabileceğini söyledi. 
"Gen testiyle erken öğrendim"
13 Ekim 2023 - 10:15
İki kez kanser tedavisi gören Arzum Onan gen testine dikkat çekti
Gelişen teknoloji tıp dünyasında kanserle mücadelede önemli bir yer tutuyor. Ancak hiçbir şey erken tanı kadar etkin değil. Yapılacak bir gen testiyle kanser riski taşıyıp taşınmadığını öğrenmek mümkün. Kanserle mücadele eden Türkiye ve Avrupa Güzeli Arzum Onan, kansere dikkat çekmek için kamera karşısına geçti. O anları ilk kez TGRT Haber görüntüledi. 
Yunanistan'ın başı Batı Nil Virüsü ile dertte: 20 kişi hayatını kaybetti!
11 Ekim 2023 - 16:42
Yunanistan'ın başı Batı Nil Virüsü ile dertte: 20 kişi hayatını kaybetti!
Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu bu yıl Batı Nil Virüsü nedeniyle 20 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
"Asla söz konusu olamaz"
10 Ekim 2023 - 12:09
Fahrettin Koca: Aşı karşıtlığı konusu en son bize yakıştırılabilir
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşı karşıtlığının mantıklı hiçbir yanı yoktur. Bizim de aşıya karşı olmak gibi bir durumumuz asla söz konusu olamaz." dedi.
Bu balık tam bir sağlık deposu! Kolesterol hastaları ilacınızı buldunuz…
07 Ekim 2023 - 15:54
Bu balık tam bir sağlık deposu! Kolesterol hastaları ilacınızı buldunuz…
Balık sezonunun gelmesi ile balık tüketimi yavaş yavaş başladı. Hem çocuklar hem de yetişkinlerin tüketmesi gereken balığın yararı saymakla bitmiyor. Ancak bir balık türü var ki özellikle kolesterol hastaları için şifa deposu. Peki “Hangi balık kolesterole iyi geliyor? Kolesterolü düşüren balık hangisidir?” İşte detaylar!
Aşı yerine turşu suyu için
07 Ekim 2023 - 09:09
Prof. Canan Karatay'dan salgına karşı çok konuşulacak çözüm
Sağlık ve beslenme konusundaki sıra dışı çıkışlarıyla kamuoyunun yakından takip ettiği Prof. Canan Karatay, TGRT Haber’de yayınlanan gündem özel programında yine ezber bozacak açıklamalar yaptı. “Salgın diye bir şey yoktur” diyen Canan Karatay, kolesterolün de geçen yüzyılın ve tıbbın en büyük yalanı olduğunu ileri sürdü. Hayatında hiç süt içmediğini itiraf eden Karatay, yine ezber bozdu. 
'Dünya para ama hiçbir işe yaramıyor'
07 Ekim 2023 - 00:27
Canan Karatay TGRT Haber'de açıkladı: Hiçbir işe yaramıyor
Açıklamalarıyla ezber bozan Prof. Dr. Canan Karatay, TGRT Haber'e çok özel açıklamalarda bulundu. Beslenme düzeni ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar birçok konuda tavsiyelerde bulunan Karatay, neredeyse her evde bulunan kolajen tabletleriyle ilgili herkesi uyardı.
'Sakın yaptırmayın, çocuklar sakat ve SMA'lı doğuyor'
06 Ekim 2023 - 23:39
Hamilelikte şeker yüklemesi zararlı mı? TGRT Haber'e konuşan Canan Karatay net bir dille uyardı
Ezberleri bozan açıklamalarıyla hep gündem olan Prof. Dr. Canan Karatay, TGRT Haber'e çok özel açıklamalarda bulundu. Hamilelere şeker yüklemesine ilişkin konuşan Karatay, çok ciddi uyarılarda bulundu. Şeker yüklemesinin olduğu gibi anne karnındaki bebeğe geçtiğini aktaran Karatay, "Çocuklar şeker yüklemesi yüzünden sakat doğuyor" dedi.
Dünyadan 2 bin doktora, Türk cerrahtan eğitim niteliğinde ameliyat
06 Ekim 2023 - 14:57
2 bin doktora, Türk cerrahtan eğitim niteliğinde ameliyat
Dünya ülkelerinden yaklaşık 2 bin genel cerrahı İstanbul’da buluşturan ELSA 2023 çerçevesinde Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aziz Sümer, obezite cerrahisi alanında canlı yayında iki ameliyat gerçekleştirdi. 60 ülkeden Türkiye’ye gelen doktorlar için eğitim niteliği taşıyan ameliyatlar başarıyla tamamlandı.
Serebral palsi nedir? Erken doğan bebekler risk altında mı?
06 Ekim 2023 - 11:53
Serebral palsi nedir? Erken doğan bebekler risk altında mı?
“Serebral palsi hastaları, en sık karşımıza çok erken ve çok düşük doğum ağırlığına sahip olan prematüre bebeklerde çıkmaktadır.
ABD’li bilim adamları duyurdu! Kanser riskinizi bu besinle yüzde 1’e düşürün…
05 Ekim 2023 - 14:33
ABD’li bilim adamları duyurdu! Kanser riskinizi bu besinle yüzde 1’e düşürün…
Yenilen bazı besinlerin vücuda bilinenden daha fazla yararı olabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2020 istatistikleri, dünyada her 5 kişiden 1'nin hayatı boyunca kansere yakalandığını ortaya koydu. Bu riski en aza indirmek elinizde. Bu besini tüketerek kendinizi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyabilirsiniz. İşte ABD’li bilim adamlarının da desteklediği o besin!
Oğlundan alınan böbrekle hayata tutundu
05 Ekim 2023 - 11:11
Oğlundan alınan böbrekle hayata tutundu
Böbrek yetmezliği nedeniyle 7 yıldır diyalize giren 47 yaşındaki kadın, oğlundan nakledilen böbrekle hayata tutundu.
Türkiye Hastanesi'ne ödül: Yılın En Başarılı Sağlık Yöneticisi Hayati Odabaşı oldu
04 Ekim 2023 - 17:20
Türkiye Hastanesi'ne ödül
Hospitalmanager Dergisi tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen "Yılın Başarılı Sağlık Yöneticileri Ödülleri" sahiplerini buldu. "Yılın En Başarılı Sağlık Yöneticisi Ödülü"nü Türkiye Hastanesi Genel Müdürü Hayati Odabaşı aldı.
Sosyal medyada tartışma konusu oldu! Akılalmaz yeni tren uyurken ağzı bantlamak!  Peki faydalı mı tehlikeli mi?
04 Ekim 2023 - 13:26
Akılalmaz moda uyurken ağzı bantlamak!  Faydalı mı tehlikeli mi?
 Son zamanlarda moda olan ve sosyal medyada viral olan “Uyumadan önce ağız bantlama” uygulaması tartışılıyor. Bu yöntem burundan nefes almayı teşvik etmek için kullanılıyor. Peki yararlı mı tehlikeli mi?
'Söz konusu değil'
04 Ekim 2023 - 09:49
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması
Yükselişe geçen Eris varyantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kapanma ve aşı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Koca, yeniden bir kapanmanın ve toplu tedbirlerin artık söz konusu olmadığını söyleyerek, aşı propagandası yapanlara da son noktayı koydu.
Vücuttaki iltihaba ne iyi gelir? Evde hazırlayacağınız 13 pratik çözüm…
02 Ekim 2023 - 14:17
Vücuttaki iltihaba ne iyi gelir? Evde hazırlayacağınız 13 pratik çözüm…
İltihap her dört kişiden ikisinde görülen bir rahatsızlık türüdür. İltihap mikrop, bakteri ve virüslerden dolayı vücudun belirli yerlerinde oluşur. İltihabın oluştuğunu gösteren pek çok semptom bulunmaktadır. Peki “Vücuttaki iltihaba ne iyi gelir?” Vücuttaki iltihabı atan besinler nelerdir?” İşte merak edilen cevaplar!
'Tedbirler asla uygulanmayacak'
02 Ekim 2023 - 10:32
Kapanma olacak mı? Bakan Koca'dan rahatlatan açıklama geldi
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantı sonrası 'Tekrar kapanma olacak' endişelerine son noktayı koydu. Bakan Koca, toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirlerin asla uygulanmayacağını duyurdu.