21˚
İstanbul
21˚
açık
Nem %43
Rüzgar 3.12 /s
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
21 Mayıs 2022 Cumartesi
Sonuç
Merkel veda ziyaretlerine başladı

Merkel veda ziyaretlerine başladı

Eylül ayında görev süresi sona erecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'ye sonuncu resmi ziyaret gerçekleştirdi. Merkel'i İngiliz mevkidaşı Boris Johnson, Buckinghamshire'daki Chequers kır evinde ağırladı. Johnson, Merkel'in İngiltere ziyareti öncesinde, "Birleşik Krallık ve Almanya'nın birçok konuda kararlı bir dostluğu ve ortak bir bakış açısı var. Bilim insanlarımız, aydınlarımız ve sanayicilerimiz dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için her gün birlikte çalışıyorlar. Anlaşmaya varacağımız yeni ortak girişimler nesiller boyu sürecek bir miras bırakacak” ifadelerini kullandı. SEYAHAT KISITLAMASI GEVŞETİLEBİLİR Almanya Başbakanı Merkel, İngiliz turistlere yönelik seyahat kısıtlamaları hakkında "gelecekte iki doz aşı olanlar için seyahat kısıtlamalarının gevşetilebileceğini" söyledi. Merkel, İngiltere'nin de Almanya'ya şu an da kısıtlama uyguladığını hatırlatarak, gelecekte karantinasız seyahatlerin önünün açılabileceğini ifade etti. Merkel daha önce Covid-19'un Delta mutasyonu nedeniyle İngiltere'den Avrupa'ya gelen turistlerin karantinaya alınması konusunda öneride bulunmuştu. İngiltere Başbakanı Johnson ise Merkel'in aksine Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, iki doz aşılamanın uluslararası seyahatler için "kurtarıcı" olabileceğini söylemişti. Mayıs ayından bu yana İngiltere'den Almanya'ya gelen turistlerin 14 gün karantina uygulaması gerekiyor. #r-2786129,#

Haberler
02 Temmuz 2021 - 18:25
Merkel: Türkiye ile iş birliği olmadan ilerleyemeyiz

Merkel: Türkiye ile iş birliği olmadan ilerleyemeyiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yapılan göç mutabakatının yenilenmesinden yana olduklarını söyledi. "TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ OLMADAN İLERLEYEMEYİZ" Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Berlin'de yapacağı görüşme öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi. "AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye ile yapılan göç mutabakatının hızlı bir şekilde yeniden müzakere edilmesi için çaba sarf edecek misiniz?" sorusunu yanıtlayan Merkel, zirvede Türkiye ile ilgili ilişkilerin görüşüleceğini anımsattı. Merkel, Türkiye'nin çok sayıda mülteciyi barındırdığına işaret ederek, Türkiye'nin, desteğin sürmesi hakkına sahip olduğunu ifade etti. "Bunun nasıl devam edeceğine dair bir perspektif açmalıyız." diyen Merkel, bundan dolayı da konunun zirvede ele alınacağını kaydetti. Şansölye Merkel, "İkimiz de Türkiye ile iş birliği olmadan ilerleyemeyeceğimizi düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Tunus ve Libya'daki mülteci durumunu da görüşeceklerini belirten Merkel, Libya'da bir çözüm bulunması konusunda başlattığı siyasi inisiyatiflerden dolayı İtalya'ya teşekkür etti. Merkel, 24-25 Haziran'da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde ele alınması planlanan Türkiye ve Rusya ile ilgili ilişkiler konusunda Almanya ve İtalya arasında farklı değerlendirmenin bulunmadığını bildirdi. DRAGHİ: FİNALİN İNGİLTERE'DE YAPILMAMASI İÇİN ÇABA SARF EDECEĞİM  İtalya Başbakanı Mario Draghi de Merkel'e katıldığını belirterek, Türkiye ile yapılan göç mutabakatının güncellenmesi gerektiği konusunda olumlu cevap verdi. Draghi, İngiltere'de Kovid-19'un Delta varyantının yayılmasından dolayı (Londra'da yapılacak) Avrupa Futbol Şampiyonası finalinin Roma'ya alınmasından yana olup olmadığına ilişkin soruya da "Evet. Finalin, bulaşma riski yüksek olan bir ülkede yapılmaması için çaba sarf edeceğim." ifadesini kullandı. Almanya ile yakın iş birliği içinde olduklarını aktaran Draghi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının birinci dalgasında ülkesine destek veren Almanya'ya teşekkür etti. Draghi, Libya konusunda Berlin sürecini desteklediklerini ifade ederek, bu bölgede AB'nin çabasının artması gerektiğini kaydetti.

Haberler
21 Haziran 2021 - 23:42
Merkel: AB, Rusya ve Türkiye ile ilişkilerde büyük zorluklarla karşı karşıya

Merkel: AB, Rusya ve Türkiye ile ilişkilerde büyük zorluklarla karşı karşıya

Merkel, AB'nin Rusya ve Türkiye ile ilişkilerde "büyük zorluklarla" karşı karşıya olduğunu düşündüklerini söyledi. Bir taraftan görüş ayrılıkları olduğunu belirten Merkel, "Diğer taraftan belirli konuları birlikte şekillendirmek istiyorsak birbirimize bağımlıyız" dedi. RUSYA'YA DİYALOG ÇAĞRISINDA BULUNDU Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile çalışma yemeği için Berlin’e gitti. Merkel'in görev bitiminden önce iki liderin yüz yüze görüşmeleri için son fırsatlardan biri olan görüşmenin ana konusu 24-25 Haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Konseyi zirvesine yönelik hazırlıklar oldu. İki lider, Türkiye, Rusya ve AB ilişkileri de ele aldıkları görüşmede Rusya’ya diyalog çağrısında bulundu. "ABD DİYALOG BAŞLATTI, AB DE BUNU YAPMALI" Rusya ile diyalogun AB’nin çıkarına olduğunu belirten Merkel, söz konusu diyalogun güvenlik ve istikrarı sağlamak için de önemli olduğunu vurguladı. “Rusya, AB'nin en büyük kıta komşusudur. AB’de güvenlik ve istikrar istiyorsak, ne kadar zor olursa olsun Rusya ile görüşmelere devam etmemizde büyük fayda var" diyen Merkel, Türkiye ile ilişkilerde de göç, Libya ve Suriye'nin geleceği gibi önemli konularla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Merkel, ABD Başkanı Joe Biden'a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek, Rus hükümetiyle diyalog başlattığı için teşekkür etti. Merkel, Avrupa tarafının da bunu yapmasının doğru olacağını ifade etti. DOĞU AKDENİZ, SURİYE, LİBYA, KAFKASYA... Merkel’e daveti için teşekkür eden Macron ise Merkel’in Türkiye ve Rusya hakkında söylediklerine katıldığını söyledi. Türkiye ile ilişkiler hakkında Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) çıkarları ile Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Kafkas bölgesine ilişkin stratejik konumları görüşeceklerini kaydeden Macron, Rusya ile de ortak bir çizgi bulunması gerektiğinin altını çizdi. Öte yandan Macron’un Berlin ziyareti, Almanya’da Covid-19 önlemlerinin hafifletilmesinden bu yana yabancı bir liderin ülkeye yaptığı ilk ziyaret oldu.

Haberler
18 Haziran 2021 - 23:52
Merkel, AstraZeneca aşısı oldu

Merkel, AstraZeneca aşısı oldu

Korona virüse karşı aşı olan dünya liderlerinin sayısı artıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından Covid-19'a karşı geliştirilen aşının ilk dozunu yaptırdı. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Merkel'in aşı olduğunu duyururken, Seibert'in paylaşımına yönelik açıklamalarda bulunan Merkel, "AstraZeneca aşısını yaptırdığım için mutluyum. Aşı kampanyasına katılan ve aşılanan herkese teşekkür ederim. Aşılar, salgının üstesinden gelmenin anahtarıdır" dedi. Günün erken saatlerinde AstraZeneca aşısının ilk dozunu alan Federal Maliye Bakanı ve Almanya Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz da yaptığı açıklamada, "Sıra bana geldiğinde aşı olacağımı söylemiştim. O gün, bugündür" sözlerini kaydetti. Öte yandan AstraZeneca’nın Covid-19’a karşı geliştirdiği aşı hakkındaki tartışmalar devam ederken, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından 7 Nisan'da AstraZeneca hakkında yapılan açıklamada, AstraZeneca aşısı ile kanda pıhtılaşma vakaları arasında bağlantı olduğu ifade edilmişti. Bu durumun çok nadir görüldüğünü açıklayan EMA, kan pıhtılaşmasının AstraZeneca aşısının nadir bir yan etkisi olarak listelenmesi gerektiğini ifade etmişti. EMA, aşının faydalarının risklerden daha fazla olduğunu vurgulayarak, "EMA'nın güvenlik komitesi bugün, düşük trombositli olağandışı kan pıhtılarının aşının çok nadir yan etkileri olarak listelenmesi gerektiği sonucuna vardı" ifadelerini kullanmıştı.

Haberler
16 Nisan 2021 - 19:37
Merkel'den Doğu Akdeniz açıklaması

Merkel'den Doğu Akdeniz açıklaması

Merkel, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, AB Liderler Zirvesi’nde AB ile Türkiye ilişkileri ve Akdeniz’in doğusundaki durumun ele alınacağına belirtti. Kuzey Afrika’da, Suriye’de ve Ukrayna’da olduğu gibi Avrupa’nın çevresinde çok sayıda ihtilafın bulunduğuna işaret eden Merkel, “Aynı zamanda, AB'nin gelişmesinin ve refahının ancak AB dışındaki komşularımızla da iyi ilişkilerle mümkün olduğunu biliyoruz. Bu, özellikle çok yönlü ilişkileri bulunan NATO üyesi Türkiye için geçerli.” dedi. Merkel, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell’in bu çok yönlü ilişkilere ilişkin bir rapor hazırladığına ifade etti. Akdeniz’in doğusundaki gelişmelere ilgili değerlendirmede bulunan Merkel, “Her şeyden önce, son aylarda Kıbrıs ve Yunan sularında yaşanan kışkırtıcı faaliyetlerin ardından Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde gerilimi azaltma sinyali vermesi ve Yunanistan ile yeniden diyaloğa girmesi iyi bir haberdir. Kıbrıs’ın geleceği konusunda 5 artı 1 görüşmeleri de Birleşmiş Milletler yönetiminde devam edecek.” diye konuştu. Merkel, daha önceki AB Zirvesi’nde Türkiye’nin gerginliği düşürmesi durumunda ortak iş birliği konusunda seçenekler sunulmasının kararlaştırıldığını belirterek, “Şimdi bu zirvede bu yolda nasıl gideceğimizi konuşacağız. Bunlar kolay görüşmeler olmayacak. Ancak bir sonuca varacağımızı ümit ediyorum. Türkiye, sadece NATO ortağı ve müttefik değil, AB’nin doğrudan komşusu ve AB’nin dış sınırında ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülkesi olarak stratejik öneme sahiptir.” değerlendirmesinde bulundu. Almanya’da yıllardır çok sayıda Türk'ün yaşadığına işaret eden Merkel, “Biz Almanların Türkiye ile çok özel yakın ilişkilerimiz var.” ifadesini kullandı. Merkel, diğer taraftan Türkiye’nin iç politikasına da bakmak gerektiğini belirterek Türkiye’nin hukuk devleti standartlarına uymasını istediklerini ve İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının üzücü bir sinyal olduğunu söyledi. İlişkilerde suskunluğun işe yaramadığını vurgulayan Merkel, “Bundan dolayı Türkiye ile AB arasında yüksek düzeyli diyaloğun yeniden başlatılmasını görüşeceğiz. Ortak çıkarlarımız var. Göçün getirdiği zorluklar buna dahil. Bunu Türkiye ile çözebiliriz." dedi. Merkel, bu kapsamında 5 yıl önce varılan AB-Türkiye mutabakatının geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Mutabakata karşı eleştirilerin olduğunu bildiğini hatırlatan Merkel ancak bu mutabakatla insan kaçakçılığının önlendiğini ve buradan yapılan yardımların doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaştığını kaydetti. Avrupa'da aşı üretimi  Merkel, Avrupa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının bağımsız üretimine olan ihtiyacı vurgulayarak "Avrupa topraklarında üretimin sağlanması önemli. İngiltere Büyük Britanya için üretiyor, ABD aşı ihraç etmiyor. Bu nedenle, uzun vadede Avrupa'da üretim konusu önemli." dedi. Dünya için gerekli aşı tedariki çağrısında bulunan Merkel, "Bu başarılı olmazsa, her zaman virüsün yeni mutasyonları ile karşı karşıya kalacağız." ifadesini kullandı.

Haberler
25 Mart 2021 - 11:29
Almanya kontrollü açılışa karar verdi

Almanya kontrollü açılışa karar verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve 16 eyaletin başbakanlarıyla bugün video konferans sistemiyle gerçekleştirdiği ve 10 saat süren korona zirvesinde kısıtlamaların kademeli ve kontrollü bir şekilde gerçekleşeceğini veya kısıtlamaların sertleştirileceği kararlaştırıldı. Zirvenin ardından açıklamada bulunan Başbakan Angela Merkel, 2021 baharının 2020 baharından daha güzel olacağını belirterek, ‘Artık elimizde aşımız ve test yapma imkanlarımızın yanı sıra tecrübeli sağlık kadromuz bulunuyor. Avrupa ülkelerine nazaran Almanya olarak iyi durumdayız. Almanya ikinci dalga salgını hep birlikte mücadele ederek atlattık. Üçüncü dalgayı da hep birlikte eyalet başbakanlarıyla aldığımız kararları uygulamaya koyarak başaracağız. Salgın sayılarının yükselmesi halinde tekrar kısıtlamaya gidilecek’ dedi. Yeni alınan kararlar bağlamında - İki aileden 5 kişi bir araya gelebilecek. Bulaşma katsayısının 35’e indiği bölgelerde 10 kişi bir araya gelebilecek. - Aile hekimleri Nisan ayının başından itibaren aşı yapabilecekler - Hızlı testler 7 Mart’tan itibaren ücretsiz verilecek - Mart ayının sonunda doktorlarda aşı yapılma fırsatı sunulacak - Evden çalışma sistemi Nisan ayının ilk haftasına kadar devam edecek - Hijyen kurallarına dikkat edilerek Kitapevleri, bahçecilik malzemesi satan dükkanlar, şoför okulları gibi işletmelere izin - 100 bin nüfuslu bir şehirde haftalık yeni vaka sayısı 100 olursa randevulu bir şekilde müzelere, hayvanat bahçeleri ve mezarlıklar ziyaret edilebilecek. Bu sayı 50’nin altına inerse spor tesislerinde birlikte spor yapmaya izin verilecek. Mağazalar yeniden açılacak. Belirtilen sayılar sabit kalırsa lokantaların bahçeleri açılabilecek. Almanya'da korona virüs vakalarının yüksek seyretmesi üzerine 16 Aralık 2020'de temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan marketler, eczaneler, bankalar, akaryakıt istasyonları gibi işletmeler dışındaki tüm dükkanların kapatılması kararlaştırılmıştı.

Haberler
04 Mart 2021 - 06:26
Almanya, Covid-19 kısıtlamalarını uzatmayı planlıyor

Almanya, Covid-19 kısıtlamalarını uzatmayı planlıyor

Korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlere rağmen aralarında Almanya’nın da bulunduğu birçok ülkede vaka sayıları hızla artmaya devam ediyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyalet liderli tarafından Salı günü gerçekleştirilecek olan toplantıda, 10 Ocak’ta bitmesi planlanan Covid-19 kısıtlamasının süresinin uzatılması bekleniyor. Fakat kısıtlamaların ne kadar süre ile uzatılacağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Kendisine kısıtlamalar hakkında yöneltilen soruları cevaplayan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede vaka sayılarında azalma gözlenmesine rağmen, sayıların halen yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Vaka sayıları hala çok yüksek. Bu nedenle Covid-19 kısıtlamalarını uzatacağız. Bu karar, erkenden rahatlayıp birkaç hafta kadar kısa bir süre sonra yeni ve daha zor sorunlarla karşılaşmaktan daha iyidir” dedi. Almanya, yılbaşı öncesinde restoranların ve birçok işletmenin kapatılmasına neden olan sıkı bir kısıtlama kararı almıştı. Fakat bu karara rağmen Almanya’da vaka sayılarında artış gözlemlenmiş ve günlük can kaybı binin üzerine çıkmıştı. Almanya’da 7 günlük Covid-19 bulaş oranının 100 bin kişide 140 kişi olduğu belirtildi. Bu oran, hükümet yetkililerinin kısıtlamaların kalkması için güvenli olarak belirlediği 100 bin kişide 50 vaka oranının üzerinde seyrediyor. Birçok hükümet ve sağlık yetkilisi ise, kısıtlamaların 25 Ocak’a kadar güvenli olarak görülen 100 bin kişide 50 vaka oranına düşmesi halinde kaldırılmasını tavsiye ediyor. Yeni yılda Covid-19’un etkisi, yetkilileri korkutuyor Almanya Yoğun Bakım Doktorları Birliği Başkanı Uwe Janssens yerel basına yaptığı açıklamasında, “Covid-19’un yeni yılda hastanelerdeki etkisini ancak haftaya görebiliriz. Yeni yılın etkisi sonradan ortaya çıkacak” dedi. Almanya’nın 16 eyaletinden gelen yetkiler tarafından, dün kısıtlamaların uzatılması adına bir konferans düzenleme kararı alınmıştı. Fakat yetkililer arasında kısıtlamaların ne kadar süre uzatılacağına dair spekülasyonlar halen devam ediyor. Ülkede Covid-19’dan daha ağır etkilenen eyaletler kısıtlamalarının 3 hafta daha uzatılarak, okulların kapanmasını için çağrıda bulundu. Diğer eyaletlerin kararı ise kısıtlamalarının sadece 2 hafta daha uzatılması yönünde olduğu belirtildi. Robert Koch Enstitüsü tarafından açıklanan Almanya'da ki son Covid-19 verilerine göre, ülkede son 24 saatte 10 bin 315 korona virüs vakasının tespit edilmesiyle ülke genelindeki toplam vaka sayısı 1 milyon 765 bin 666’ya yükseldi. Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 312 kişinin hayatını kaybettiği ülkede toplam hayatını kaybedenlerin sayısı ise 34 bin 272 oldu. Açıklamada salgının başlangıcından bu yana 1 milyon 381 bin 900 kişinin iyileştiği kaydedilirken, aktif Covid-19 taşıyan kişi sayısının 349 bin 494 olduğu belirtildi.

Haberler
03 Ocak 2021 - 19:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülke ilişkilerini geliştirecek hususların ele alındığı görüşmede, yeni dönemde Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin AB ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmak istediğini belirterek, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik sergilediği yapıcı katkı ve gayretleri için Almanya Başbakanı Merkel’e teşekkür etti. Son AB Zirvesi’nde sağduyulu liderlerin katkısıyla olumlu gündeme atıfta bulunulmasını önemsediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yandan Türkiye-AB ilişkilerinde kriz çıkarmak için çaba harcayanların olumlu gündem ve karşılıklı yarar için açılmış bu fırsat penceresine zarar vereceğini dile getirdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Yunanistan’la istikşafi görüşmeleri yeniden başlatmaya hazır olduğunu ifade etmesine rağmen, Yunan tarafının yeni bahanelerle görüşmelerden kaçtığını belirterek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda da iyi niyet ve yapıcı tutum sergilemeye devam ettiğini söyledi.  Türkiye-AB ilişkilerinin son iki yıldır bazı üyelerin dar çıkarlarına hapsedilmesiyle zaman kaybı yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son AB Zirvesi kararında daha güçlü şekilde atıfta bulunulan olumlu gündemin anahtarının 18 Mart Mutabakatı’nın güncellenmesi olduğunu ifade etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’e yaklaşan Noel ve yeni yıl dolayısıyla tebriklerini de iletti.

Haberler
18 Aralık 2020 - 20:14
Merkel, Kovid-19 kısıtlamalarını savundu

Merkel, Kovid-19 kısıtlamalarını savundu

Federal Mecliste konuşan Merkel, kısıtlamaların kaçınılmaz bir önlem olduğunu belirterek "Dört hafta önce kısıtlama kararı alınmasaydı bugün ne durumda olacağımız tahayyül bile edilemezdi." dedi. Merkel, yürürlükte olan kısıtlamalar sayesinde temas sayısının yaklaşık yüzde 40 azaldığını ifade ederek enfeksiyon sayısındaki yüksek artışın durdurulduğunu belirtti. Avrupa'daki tüm kayak merkezlerinin salgın nedeniyle kapatılmasından yana olduğunu belirten Merkel, "Avrupa'da tüm kayak alanlarını kapatıp kapatamayacağımızı oylamaya çalışacağız. Maalesef Avusturya'nın açıklamalarını duyduğumuzda bunu o kadar kolay yapamayız gibi görünüyor. Ancak bu konuda tekrar çabalayacağız." ifadelerini kullandı. Merkel, sağlık sistemlerinin güçlü olduğunu savunarak hedeflerinin Kovid-19 hastalarının yanı sıra herkesin ihtiyacı olan tedaviyi alabilmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi. "Yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolmasını beklersek çok geç olur." ifadesini kullanan Merkel, sağlık sistemine aşırı yüklenmekten koruyan her şeyin sosyal uyuma hizmet ettiğini vurguladı. Merkel, Kovid-19 salgınının Almanya, Avrupa Birliği ve tüm dünya için İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük sınama olduğunu söyledi. Aşı kullanımının başlamasının salgın sorununu hemen çözmeyeceğini kaydeden Merkel, ancak tünelin sonunda bir ışık olduğunu göstermesi bakımından bunun çok önemli olduğunu belirtti. Merkel, kış aylarının Kovid-19 nedeniyle zor geçeceğini ancak sabır ve disiplinle bu salgının üstesinden gelinebileceğini sözlerine ekledi.

Haberler
26 Kasım 2020 - 12:25
Merkel: Salgınla 4 ayda daha birlikte yaşayacağız

Merkel: Salgınla 4 ayda daha birlikte yaşayacağız

Almanya’da korona virüs salgınında artan vakaların ardından tedbirler sıkılaştırıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona virüs salgınına karşı alınan önlemlerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Önümüzdeki 4 ay boyunca kesinlikle salgınla yaşamak zorunda kalacağız" dedi. Merkel, korona virüs salgınını yüzyılda bir yaşanan doğal afete benzeterek, "Daha yumuşak bir yol olup olmadığını uzun zamandır düşündüm ama yok. Salgının farkında olmalıyız ve bununla birlikte yaşamalıyız. Aldığımız önlemler her vatandaşımızı etkiliyor" dedi. “Enfeksiyonun kaynağı artık belirlenemiyor” Havaların soğumasıyla birlikte salgının daha da güçlenmesini beklediklerini ifade eden Merkel, “Ekim ortasından bu yana enfeksiyon sayısı 5 kat arttı. Akut bir durumla karşı karşıyayız. Bunun için de acil önlem almamız gerekiyor. Bugün yoğun bakım ünitelerinde 14 gün önce virüsün bulaştığı kişiler yatıyor. Mevcut enfeksiyon sayısıyla bile temas zincirleri artık izlenemiyor. Vakaların tahminen dörtte üçünde enfeksiyonun kaynağı artık belirlenemiyor. Sağlık yetkilileri artık teması takip edemediği için enfekte olmuş ve uyarılmadan ortalıkta dolaşan daha fazla insan var olduğunu hesap ediyorlar” ifadelerini kullandı. “Kurallara uymayanları virüs cezalandırır” Başbakan Merkel, “Bugün Almanya genelinde 100 bin nüfuslu bir yerleşim yerinde 7 gün içinde 50 yeni vakaya ulaşılması halinde o bölgeler riskli ilan ediliyor. 50 yeni vaka sayısı maalesef 127’ye çıktı. Aldığımız tedbirlerle 50'li rakamlara geri dönmeyi hedefliyoruz. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak yeterli olmadığı için kısıtlamalara gittik” ifadelerini kullandı. Kurallara uymayanları virüsün cezalandıracağını belirten Merkel, “Mümkün olduğunca temasları azaltın. İşlerinizi evinizden yapabiliyorsanız ofisine gitmeyin ve gereksiz seyahatlerden kaçının. Akraba ve dostlarınızla görüşmeyi erteleyin. İki aileden fazla bir araya gelmeyin. Salgına karşı başarılı olup olmamamız kurallara uyulup uyulmadığına bağlıdır. Dört hafta sürecek yeni yaptırımlara sabırlı olmamız gerekiyor. Bununla birlikte ekonomik hayatın büyük ölçüde devam etmesi ve okullar ile kreşler en son kapanan yerler olmalıdır. Aldığımız tedbirlerden zarar gören işletmeleri yalnız bırakmayacağız. Önümüzde daha rahat bir Aralık ayının olmasını istiyorsak kurallara uyarak kendimize, yakınlarımıza iyilik etmiş olacağız. Hedefimiz vaka oranını yüzde 75 azaltmaktır" dedi. İlkbaharın aksine sağlık sektörünün salgınla mücadelede daha tecrübeli olduğunu belirten Merkel, test sonuçlarının kısa bir zamanda sonuçlandığını ve yakın bir gelecekte aşıların piyasada olacağını açıkladı.

Haberler
02 Kasım 2020 - 21:05