21˚
İstanbul
21˚
az bulutlu
Nem %52
Rüzgar 4.35 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
Sonuç
Antarktika’da bin 270 kilometrekarelik buz kütlesi koptu

Antarktika’da bin 270 kilometrekarelik buz kütlesi koptu

Antarktika'da yer alan Brunt Buz Sahanlığı'ndan kopan dev buzul bilim dünyasını harekete geçirdi. İngiliz Antarktika Araştırma (BAS) kurumunda görevli bilim adamları tarafından yapılan açıklamada, bin 270 kilometrekare boyutundaki bir buzulun yaklaşık 150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Sahanlığı'ndan kırılarak ayrıldığını bildirildi. BAS Direktörü Profesör Dame Jane Francis yaptığı açıklamada, "BAS'taki ekiplerimiz yıllardır Brunt Buz Sahanlığı'ndan bir buzdağının ayrılması için hazırlandı. İstasyonu çevreleyen yüksek hassasiyetli GPS cihazlarından oluşan otomatik bir ağ kullanarak buz tabakasını günlük olarak izliyoruz, bu cihazlar buz tabakasının nasıl deforme olduğunu ve hareket ettiğini ölçmekte. Aynı zamanda Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Alman uydusu TerraSAR-X'ten gelen uydu görüntülerini de kullanıyoruz. Tüm veriler analiz için Cambridge'e geri gönderilir, bu nedenle istasyonda hiç personel bulunmadığında Antarktika kışında, zifiri karanlıkta ve sıcaklık eksi 50 derecenin altına düştüğünde bile neler olduğunu biliyoruz" dedi. Swansea Üniversitesi Buzul Bilimci Adrian Luckman yaptığı açıklamada, "Antarktika buz tabakalarının büyük bölümlerinin kırılması, tamamen normal bir olay. Brunt Buz Sahanlığı'nda tespit edilenler gibi büyük ayrılma olayları oldukça nadir ve heyecan verici olmaya devam ediyor. Bu ayrılmanın önümüzdeki günlerde ve haftalarda daha fazla parçanın kırılmasını tetikleyip tetiklemeyeceğini zaman gösterecek” dedi. ABD ve Avrupa Uzay Ajansı'na ait toplamda 16 uydudan oluşan bir ağ tarafından izlenen Brunt Buz Sahanlığı, dünyada en çok izlenen buz tabakası olarak biliniyor.

Haberler
27 Şubat 2021 - 23:01
Rusya, Antarktika'ya yeni hava savunma tümeni kurdu

Rusya, Antarktika'ya yeni hava savunma tümeni kurdu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Savunma Bakanlığı Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada Antarktika'daki faaliyetlerinden bahsetti. Tatbikatlar gerçekleştiriyorlar Antarktika'da eğitim ve tatbikatlara devam edildiğini söyleyen Şoygu, Kuzeydoğu Geçidi’nin koruma altında olduğunu ifade ederek Kuzey Filo’nun her yıl Hava İndirme Kuvvetleri, Hava ve Uzay Kuvvetleri ve Özel Operasyon Kuvvetleri tarafından önemli sanayi hedeflerini koruma ve Rusya’nın Arktik bölgesindeki ekonomik çıkarlarını koruma amacıyla tatbikatlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. 'Güvenli bir temel oluşturduk' Rusya Savunma Bakanlığı’nın en önemli amaçlarından birinin Antarktika'da faaliyet gösteren ordu birliklerinin güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Şoygu, “Orada askeri altyapısını oluşturmak için güvenli bir temel oluşturduk. Arktik adalarda, askerlerin rotasyon temelinde görev yaptığı ve dünyada eşi benzeri olmayan idari ve meskun kompleksler inşa edildi” dedi. 'Kuzey Filosu’na dahil olacak' Şoygu, Antarktika’da silahlanma ve üslerin güçlendirilmesiyle ilgili ise “Toplamda bu yılın sonuna kadar, zorlu Arktik koşullarda kullanıma uyarlanan 180’den fazla silah ve askeri teçhizat Kuzey Filosu’na dahil olacak. Kuzey Filo’nun envanterine en kısa zamanda Borey-A sınıfından ‘Knyaz Vladimir’ adlı ilk nükleer füze kruvazörü ile ‘Amiral Kasatonov’ adlı firkateyn bu yılın sonuna kadar da 4 adet savaş gemisi, denizaltı ve bot katılacak” şeklinde konuştu.

Haberler
29 Şubat 2020 - 10:00
Türkiye ve Belarus'tan Antarktika açılımı

Türkiye ve Belarus'tan Antarktika açılımı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun 16 Nisan'da gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti, iki ülke arasında diplomatik ve ekonomik iş birliğinin yanı sıra bilimsel alanda yürütülecek ortak çalışmalar için de zemin hazırladı. Bu kapsamda, Antarktika'daki Bilimsel ve Teknik İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Belarus Bilimler Akademisi Başkanı Vladimir Gusakov tarafından imzalandı. Mutabakat zaptıyla Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi kapsamında ilk iş birliği protokolü hayata geçirilmiş oldu. Bilimsel, teknik ve lojistik çerçeve Taraflar arasında eşitlik ve karşılıklı fayda ilkesine dayanan mutabakat zaptı, kutup bölgelerinde bilimsel, teknik ve lojistik iş birliği için çerçeve sunacak. Söz konusu mutabakat zaptına göre Türkiye ve Belarus, kutuplar konusunda ortak araştırmalar yapacak, Antarktika'da yürütülecek bilimsel araştırma ve lojistik programlarının planlanmasında birlikte hareket edecek. İki ülke kıtada gerçekleştirilecek faaliyetlere, önde gelen bilim insanları ve uzmanların değişimi yoluyla teknolojik ve lojistik destek sağlayacak. Türkiye ve Belarus'un kutup çalışmalarında ortak konferanslar, seminerler ve toplantılar düzenlenmesi, Antarktika'da bilimsel araştırmalarda karşılaşılan sorunlara ilişkin deneyimlerin paylaşılması planlanıyor. Antarktika doğasının korunması önceliklerden İki ülke bilim insanları, iş birliği yapılan projeler kapsamında ortak ekipman ve numune kullanımına gidecek, iş birliği yapılan projeler kapsamında bilimsel ve teknik bilgi paylaşımı yapacak. Türkiye ve Belarus, Antarktika'da gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara ilişkin ortak yayınlar hazırlayacak. İki ülke arasındaki bilimsel iş birliğinin öncelikleri ise kıtada çevrenin korunması, insan faaliyetlerinin Antarktika doğası üzerindeki etkisinin ve oluşturduğu kirliliğin izlenmesi olacak. Antarktika'da yer kabuğunun, buz tabakası ve denizlerdeki buzulların dinamiğinin anlaşılması amacıyla yeni bilimsel araçların geliştirilmesi, bilimsel iş birliğinin diğer önceliklerini oluşturacak.

Haberler
23 Nisan 2019 - 16:41
Tam 38 yıldır Antartika'da! Türk ekibine yol gösterdi...

Tam 38 yıldır Antartika'da! Türk ekibine yol gösterdi...

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde  gerçekleştirilen 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, birkaç gün önce sona erdi. Türk bilim insanları, bu yıl düzenlenen seferi bir ay süreyle  kiralanan Şili bayraklı Betanzos isimli gemide geçirdi.   Gemi mürettebatından 63 yaşındaki Şilili rehber Alejo Contreras ve  ekibi, Türk bilim insanlarının beyaz kıtadaki çalışmalarının en emniyetli ve  etkili şekilde gerçekleşmesi için yol gösterici oldu. Ömrünün 38 yılını Antarktika'da geçiren Contreras,  Antarktika tutkusunu anlattı.   Contreras, dağcılar için Antarktika'nın bir cennet olduğuna dikkati  çekerek, şunları kaydetti: "Okuldayken Robert Falcon'un Güney Kutbu'na yaptığı seyahati anlatan  kitabı okumuştum. O zaman 'ben de Güney Kutbu'na gitmeliyim' dedim. Antarktika'ya  bilim insanları ve askerler gidebiliyordu ama ben ne bilim insanıydım ne de  asker. İlk kez 1981'de sivil bir sefer ekibiyle Antarktika'nın en yüksek dağı  olan Vinson'a tırmanmak için kıtaya geldim." Yüksekliği 4 bin 892 metre olan Vinson Dağı'na tırmanan Contreras,  1988-89  Antarktika sezonunda da Güney Kutup Noktası'na ulaştığını vurguladı. Kendisini "kutup insanı" olarak adlandıran Contreras, Güney Kutup  Noktası'na düzenlediği seferin 90 gün sürdüğünü, yaklaşık bin 380 kilometre yol  kat ettiğine dikkati çekti. Antarktika'yı "aşk", "planlama" ve "kendine  yetebilme" kelimeleriyle tanımlayan Contreras, "Antarktika'da bulunacaksanız  burayı sevmeli, her şeyinizi planlamalı ve kendi kendinize yetebilir  olmalısınız." dedi. Contreras, Antarktika'yı ve işini çok sevdiğini vurgulayarak,  kıtadayken kendini çalışıyor gibi hissetmediğini, yaptığı işten keyif aldığını  dile getirdi. "Türk ekibi ilk seferde çok şey öğrendi" İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi  (PolReC) koordinesinde çalışmalarını gerçekleştiren Türkiye'nin Antarktika Sefer  ekibine bu yıl destek veren Contreras, "Türkiye'nin Antarktika sefer ekibiyle ilk  kez 2 yıl önce tanıştım. Türk ekibi, Antarktika girişimlerinde çok doğru bir  şekilde ilerliyor. Önceden çok iyi planlama yapıyorlar." değerlendirmesinde  bulundu.Contreras, Türk ekibinin kıtaya ilk olarak küçük bir tekneyle  geldiğini 2. ve 3. seferlerini ise daha büyük gemilerle düzenlediğine işaret  ederek, "Türk ekibi Antarktika'da işlerin nasıl ilerlediğini anladı. İlk seferde  çok deneyim kazandılar. Antarktika yanlış yapılabilecek bir yer değil." dedi. "Artan turizm kıta için tehdit oluşturabilir" Antarktika'ya yönelik turizmin arttığına dikkati çeken Contreras,  Uluslararası Antarktika Tur Operatörleri Birliği'nin (IAATO) kıtaya düzenlenen  turları en iyi şekilde yönlendirdiğini ancak düzenlemelerin göz ardı edilmesi  halinde turizmin kıtanın ekolojisini tehdit edeceğini vurguladı.

Haberler
10 Mart 2019 - 09:20
Türk ekibi Antarktika’ya ayak bastı

Türk ekibi Antarktika’ya ayak bastı

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında yola çıkan Türk ekibi, uzun bir yolculuğun ardından beyaz kıtaya ayak bastı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC) koordinesinde gerçekleşen 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan ekip, kıtaya ulaşmak için yorucu ve heyecan verici bir yolculuğu geride bıraktı. İstanbul’dan 29 Ocak’ta yola çıkan 17 kişilik Türk ekibinin ilk durağı Brezilya’nın başkenti Sao Paulo oldu. Yaklaşık 1,5 tonluk yük taşıdılar Sao Paulo’dan Şili’nin başkenti Santiago’ya geçen ekip, buradan ülkenin güneyinde yer alan Punta Arenas kentine, ardından Puerto Williams’a vardı. Yaklaşık 30 saat süren bir yolculukla Puerto Williams’a ulaşan Türk ekibini bölge valisi Juan Jose Arcos karşıladı. Dünyanın en son noktasında Güney yarım kürede yerleşimin olduğu "en son nokta" olan Puerto Williams’ta 2 gece konaklayan ekip, yaklaşık 2 saat süren bir uçak yolculuğuyla Antarktika’nın King George Adası’na vardı. Türk ekibi, Antarktika Anlaşmalar Sistemi uyarınca kıtaya herhangi bir canlı organizma taşımamaları için uçaktan inerken ayaklarını dezenfektan suda temizleyerek karaya ayak bastı. Yolculuk süresince ekibi en çok zorlayan, Antarktika’da kullanacakları bilimsel malzemelerin de aralarında olduğu bagajların fazlalığı oldu. Toplam 5 uçuş gerçekleştiren ekip, ağırlığı yaklaşık 1,5 ton olan 46 parça bagajı beraberinde taşıdı. Ekip, her uçuşta bu bagajlara ilişkin gerekli işlemleri gerçekleştirdi. Antarktika uçağında Şili ve Polonya’dan gelen 6 bilim insanıyla buluşan Türk ekibi, King George Adası açıklarında bulunan ve 30 gün boyunca çalışmalarını gerçekleştirecekleri Şili bayraklı Betanzos isimli araştırma gemisine zodyak botlarla geçti. Ekibin gemiye yerleşmesinin ardından lojistik ve bilimsel faaliyetlerine ilişkin ilk planlama toplantısı, sefer lideri koordinasyonunda gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da uçuşun başladığı andan itibaren sefer ekibinin durumu hakkında anbean bilgi aldı. "İlk kez gelenler için çok heyecanlıydı" 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy, yolculuklarına ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, seferin yabancı katılımcılarıyla buluştuklarını söyledi. Sefer katılımcılarının sağlık durumları ve motivasyonlarının iyi olduğunu belirten Özsoy, "Antarktika’ya uçaktan bakış özellikle ilk kez gelenler için çok heyecanlıydı." dedi. "Çok büyük bir gurur" Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen de Antarktika’ya ilk defa gittiğini, burada dalış yapma fırsatı olacağını söyledi. Ekibin çok heyecanlı olduğuna dikkati çeken Ercümen, "Burada birçok bilim insanı ve hepsinin farklı araştırmaları var. Öncelikle onlarla olmak, bu bilim çalışmasının bir parçası olmak benim için çok büyük bir gurur." diye konuştu. Sefer katılımcılarından Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Serçe ise Antarktika’ya ilk defa gitmenin heyecanını yaşadığını dile getirdi. Mesleği gereği dünyanın birçok yerinde bulunduğunu kaydeden Serçe, "Dağcılık geçmişim de var, daha önce dünyanın önemli birkaç dağına çıktım. Onlar çok heyecan verici olaylardı ama hayatımda hiç bu kadar heyecanlandığımı hissetmemiştim." dedi.

Haberler
04 Şubat 2019 - 11:38
Şahika Ercümen Antarktika'da Türk bayrağını dalgalandıracak

Şahika Ercümen Antarktika'da Türk bayrağını dalgalandıracak

Üçüncü Ulusal Antarktik Bilim Seferleri kapsamında ocak ayı sonunda gideceği Antarktika'da dalış gerçekleştirecek serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, hazırlıklarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi teknik koordinatörlüğünde gerçekleştirilen "Antarktika'ya Bilim Üssü Kurulması Projesi" için "Beyaz Kıta"ya gidecek ve araştırma gemisi ile 30 günde kutbu geçecek Şahika, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Geçen yıl ekim ayında Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde kırdığı dünya rekorunun ardından bu projede yer alması için Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank'tan teklif aldığını belirten Şahika Ercümen, "Bakanımız Mustafa Varank, tebrik etmek için beni aradığında, 'Biz de teknoloji adına ülkeden bir bilim ekibini araştırma yapmaları için Antarktika'ya yolluyoruz. Aslında sende dalış yaparak bu projeye katkı sağlayabilirsin' dedi. Dünyanın en sıra dışı yerinde dalış yapma fikri çok heyecan vericiydi. Ben de bu teklifi hemen kabul ettim. Daha sonra ise araştırma ve çalışmalara başladık." diye konuştu. Hazırlıklarını Türkiye'de sürdürdüğünü aktaran Şahika, bir hafta içinde Antarktika'ya gideceklerini anlatarak, "Oradaki soğuğa dayanıklı olabilmek için yağ oranımı yükseltmem gerekiyordu. Bu yüzden beslenme düzenimi değiştirdim. Daha yağlı beslendim. Birkaç kilo almaya çalıştım ve özellikle açık havada yaptığım aerobik antrenmanların sayısını arttırdım. Mümkün olduğunca denizde yüzmeye çalıştım. Koşu, yürüyüş ve nefes egzersizleri yapıyorum." ifadelerini kullandı. "Beyaz Kıta"da yapacağı dalışların projenin dünyada ve Türkiye'de tanıtılması açısında önemli olduğunun altını çizen 34 yaşındaki milli sporcu, "Bu sefer ülkemiz için çok kıymetli. Bunun bir parçası olmak benim için gurur verici. Şu ana kadar gözetmen ülke konumundaydık. Bu seferin ardından orada üs kurma hakkımız olacak ve danışman ülkelerden biri olacağız. Türk bayrağını dalgalandırmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu. "Hipotermi riskinden dolayı kısa süreli dalışlar planladık" Şahika Ercümen, Antarktika'da hava sıcaklığının eksi 30-40 derecede seyredeceğini, hipotermi riskinden dolayı kısa süreli dalışlar yapmayı planladıklarını aktardı. Oldukça zor hava şartlarında dalış yapacaklarını dile getiren Şahika, şöyle devam etti: "Vücut en fazla enerjiyi ısısını normale döndürmeye çalışırken ve titreyerek harcıyor. Belli bir süre sonra vücudun hipotermiye girme riski var. Bu çok ciddi bir şey. Bu sebeple dalışlarımızı daha kısa, 20-30'ar dakika olarak planladık. Suda çok fazla vakit geçirme şansımız da yok. Çok derine dalmayı da planlamıyoruz. Suyun altında insanla daha önce karşılaşmamış balinalar, penguenler, köpek balıkları ve foklar var. Hiçbirinin amacı insana saldırmak değil ama insanla da karşılaşmadıkları için nasıl tepki vereceklerini bilemeyiz. Onları da rahatsız etmeden ve fazla riskler almadan adaptasyon dalışları yapacağız." Dalış sırasında meydana gelebilecek sıkıntıların önüne geçebilmek için maksimum önlemler alacaklarına dikkati çeken Şahika, "Risk faktörlerine karşı önlem almaya çalışıyoruz. Örneğin; 'Dalış yaptık, gemimiz bize ulaşamadı. Buzulun üzerinde gemimizi ya da botu beklememiz gerekecek. Beklerken kullanabileceğimiz bazı ısıtıcı battaniyeler ile koruyucu kıyafetleri yanımızda bulundurmak istiyoruz. Acil durum planları yapmaya çalışıyoruz. Hatta daha önce giden ekiplerden bazılarına dalış sonrasında botları geç ulaşmış, uzun süre alınmayı beklemişler. İnşallah böyle bir durumla karşılaşmayız." şeklinde görüş belirtti. Antarktika'nın sahip olduğu zor şartlar nedeniyle dalgıçlar tarafından çok fazla tercih edilmediğini kaydeden rekortmen sporcu, "Beyaz Kıta'da şartlar çok zor. Antarktika'da şimdiye kadar dalış yapmış nadir sporculardan biri olacağım. Orada tüpsüz, nefesini tutarak dalış yapan ilk Türk kadını olacağım." ifadelerini kullandı. "Teknolojik imkanların olmaması seferin en zor tarafı" Şahika Ercümen, 30 gün sürecek sefer sırasında zorlu şartlar nedeniyle telefon ve internet gibi iletişim araçlarının bulunmayacak olmasına ilişkin, şunları kaydetti: "Teknoloji ve bilim adına araştırma yapılması için gidiliyor ama bizim orada hiçbir teknolojik imkanımız yok. Dünyanın bazı yerlerinde sadece doğanın kurallarının geçerli olduğunu görmek güzel bir şey. Bu, seferin en zorlu kısımlarından biri olacak. Ailen ve sevdiklerinle iletişim kuramamak, onlardan ayrı kalmak... Türkiye'de ne olduğunu bilmiyorum. Belki burada iyi ya da kötü bir şey olacak. Enteresan bir deneyim olacak. Beni bu da çok heyecanlandırıyor. 30 gün boyunca dünyadan kopuksun. Orada bir bilim ekibi ile penguenler, foklar ve balinalar senin en yakın arkadaşın oluyor. Gece, yıldızlar ve balina sesleriyle uyuyorsun. Doğanın içinde sen de oranın bir parçası olmaya çalışıyorsun. Bunun gerekliliği teknolojiden uzak kalmaksa da biz buna razıyız." "Bu, yeni bir serüvenin başlangıcı" Kariyerinde 9 dünya rekoru bulunan Şahika Ercümen, "Antarktika'ya Bilim Üssü Kurulması Projesi" kapsamında yapacağı dalışın yeni bir serüvenin başlangıcı olacağını söyledi. Elde ettiği her başarının ardından daha iyisini yapabileceğini düşündüğünü vurgulayan Şahika, şu görüşleri paylaştı: "Aslında bu yapacağım en iyi şey mi ya da herhalde son mu derken, bir anda çok daha iyisinin olabileceğini fark ediyorsun. Onu başardıktan sonra bir adım daha fazlasının olduğunu görüyorsun. Bundan 5 sene önce birisi bana Antarktika'da dalacağımı söylese, herhalde bunun kariyerimin en önemli dalışlarından birisi olacağını düşünüp, orada da noktalarım derdim ama hiç öyle değil. Bundan sonra başka adımlar gelecek. Daha iyileri olacak. Bu, yeni bir serüvenin başlangıcı diyebilirim. Tam olarak somut bir şekilde söyleyemesem de daha farklı ve hem doğanın hem de insanın limitlerini bayağı bir zorladığımız dalışlar yapmayı planlıyoruz." Asıl mesleği diyetisyenlik olan, doğru nefes alma ile nefeslenme teknikleri eğitimi veren ve motivasyon konuşmaları yapan Şahika Ercümen, Antarktika'dan döndüğünde yoğun bir temponun içine gireceğini belirterek, "Özel hayatımda çözmem gereken şeyler var. Çalışmalarıma, hayallerime ve hedeflerime devam edebilmek için destek arayışında olacağım. Bunların hepsi mart ayına kalacak. Sponsorluk arayışları ve diyetisyenlik çalışmalarını bir arada götürmem gerekiyor. Döndüğümde her şey çok daha hızlı devam edecek." diyerek sözlerini tamamladı.

Haberler
23 Ocak 2019 - 14:55
Bakan Özlü'den Antarktika'da üs açıklaması

Bakan Özlü'den Antarktika'da üs açıklaması

Düzce Üniversitesi (DÜ) bünyesinde kurulan Teknopark'ın inşaatını inceleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. Teknopark'ın toplam 14 bin metrekare kapalı alanı olacağını vurgulayan Özlü, şöyle konuştu: "Geçen yıl Aralık ayında Düzce Üniversitesi Teknoparkı'nın yapımına karar verdik, Mart ayında inşaata başladık, inşaat çok hızlı ilerliyor. İnşallah Kasım ayında bu inşaat bitecek, açılışını yapacağız. Bu teknopark tamamlandığında, başlangıçta 600 kişi, genelde bin kişi istihdam olacak. Önümüzdeki günlerde Teknopark Genel Müdürümüz, bu teknoparkta önemli firmaların yer alması için girişimlerde bulunacak. Bu teknopark, bölgenin en iyi teknoparkı olacak." Özlü, Antarktika'da bilim üssü kurmak için çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Şu anda ulusal araştırma programımızı yazıyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin öncülüğünde, Türkiye'nin birçok üniversitesinden araştırmacılar,  Türkiye'nin Antarktika Ulusal Araştırma Programı'nı hazırlıyor. Antarktika'da söz sahibi olmak için üç kere sefer düzenlemek var. Birincisini düzenledik, 2 sefer  daha düzenleyeceğiz. İkinci seferimizi inşallah Kasım ayından sonra orada yaz  mevsimi olduğu için Aralık ayı gibi düzenleyeceğiz. Ulusal programımızı  hazırlayacağız" dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Antarktika Anlaşması'nın imzalandığını da hatırlatan Özlü, "Türkiye, Antarktika'da söz sahibi olan 29 ülke arasında olacak" dedi. Bir gazetecinin yerli otomobille ilgili sorusuna ise Özlü, "İnşallah bu ay içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanacağız. Bir  açıklamamız olacak" cevabını verdi.

Haberler
03 Eylül 2017 - 17:35
Antartika'ya Türk üssü için yola çıkacaklar

Antartika'ya Türk üssü için yola çıkacaklar

Türkiye'nin kutup bilimleri çalışmaları yapan ilk ve tek merkezi İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (İTÜ PolReC) Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy'un da aralarında bulunduğu ön fizibilite ekibi, Antarktika'da kurulması planlanan Türk Üssü için çalışmalar yürütmek üzere gelecek günlerde yola çıkacak. Özsoy yaptığı açıklamada, coğrafi anlamda bakıldığında Antarktika'nın dünya üzerindeki beşinci büyük kıta, mesafe olarak bakıldığında Türkiye'den kilometrelerce uzakta olduğunu belirterek, iklim değişimi konuları hakkında bilgi sahibi olmak adına kıtada çalışma yürütülmesinin önemli olduğunu vurguladı. Genel anlamda, üzerinde hiç savaşın olmadığı, tamamen barışa ve bilime adanmış bir kıtadan bahsedildiğini ifade eden Özsoy, "Bu kıtanın bilimsel önemi çok büyük. Arktik ve Antarktika denilen dünyanın iki buzdolabı var. Dünyanın geçmişten bugüne geldiği süreç içerisinde bakıldığında kutup bölgelerindeki buzların varlığı aslında iklimi yumuşatan bir etken. Bu çerçevede söz konusu bu bölgelerdeki iklimsel değişimlerin dünya üzerindeki etkileri konusunda bilgi sahibi olmak büyük önem arz ediyor." diye konuştu. Özsoy, Antarktika'nın hiçbir dünya ülkesine ait olmadığını ancak 53 bayrak ülkesi tarafından yönetildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sisteme Türkiye olarak 1995 yılında danışman olmayan (gözlemci) statüsünde taraf olmuşuz. Kıtanın araştırma ve barışa yönelik olmasından dolayı korunma kısmı çok önemli. Bilimsel bir çalışma yaparken bile doğaya, oradaki canlılara zarar vermeyeceğinize dair taahhüt veriyorsunuz. Bu anlamda, Antarktika Andlaşması Çevre Koruma Protokolü'nü sistemin içerisindeki ülkeler imzalamışken, taraf olduğumuz bir konuda bunu imzaladığımızı göstermemiz önemli. Daha yeni imzalamış olmamıza rağmen uluslararası camiada hemen çok olumlu geri dönüşler oldu. 1960'lardan beri Antarktika'ya Türk bilim insanları gidiyor. Yani Türkiye tarihsel anlamda 50 yıldır kutup bilimlerinde aktif çalışmaktadır. Şu anda da 3 Türk bilim insanı orada araştırmalarını yürütüyor. Bireysel olarak da bilim insanlarının farklı bilim üslerine gitmesi önem arz ediyor." Antarktika'da Türk Üssü kurulmasına ilişkin, bugünün teknolojik şartları ve Türkiye gibi güçlü bir ülke göz önünde bulundurulduğunda imkanların çok büyük olduğunu vurgulayan Özsoy, öncelikli fizibilite çalışmalarının yapılması ve Türkiye'nin üzerinde çalışacağı öncelikli bilim alanlarının tespit edilmesiyle en uygun yerin belirlenmesinin önemli olduğunu kaydetti. Özsoy, söz konusu gelişmeler ışığında üssün tasarlanmasının çok önemli olduğunu, diğer ülkelerin üslerini araştırdıklarını belirterek, Antarktika'nın Türkiye'nin 17 kat büyüklüğünde olduğunu, lojistik ve hukuksal anlamda ve birçok kalemde çok iyi değerlendirmelerin yapılması gerektiğini söyledi. Gelecek günlerde yola çıkmak için hazırlanıyorlar Burcu Özsoy, üs maliyetlerine ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti: "Bazı istasyonlar sadece 3 ay açık oluyor, bazıları da 12 ay boyunca mevcudiyetini sürdürüyor. Bir üssün bir yıllık maliyetinin yüzde 70'i yakıt, yiyecek, bilim insanlarının taşınması ve benzeri şeylere, yüzde 30'luk kısmı bilim için harcanıyor. Örneğin, ABD üssü bir yılda 500 milyon dolar harcama yaparken, Çek Cumhuriyeti 250 bin dolar ile bilim yapıyor. Malezyalılar üssü olmamasına rağmen yılda 200 bin dolar harcayarak özgün bilim ortaya çıkarabiliyor. Belçikalıların üssü yeşil üs olarak 28 milyon avroya inşa edildi. Şu an Antarktika'daki en iyi üs olarak değerlendiriliyor. Üssün yapılmasının dışında sürdürülmesi çok önemli. Aralık ayından sonra üssün maliyeti noktasında rakamlar ortaya konulacaktır. Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın uhdesinde zaten çalışmalar başladı. Ön fizibilite ekibi olarak yola çıkmayı önümüzdeki günlerde planlıyoruz." Özsoy, 70 yıldır kıtada bilim için çalışan dünya ülkelerinin fiziki bilimler, yer bilimleri ve canlı bilimleri başlıkları altında değerlendirme yaptığını, Türkiye'nin bu üç bilimde de çalışacak potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

Haberler
20 Şubat 2017 - 14:14
NASA’dan korkutan açıklama

NASA’dan korkutan açıklama

Araştırma çerçevesinde 40 yıl boyunca Amundsen Körfezi'nde altı büyük buzul akıntısı üzerinde yapılan gözlemler incelendi ve şu anda hiçbir şeyin buzulların erimesini durduramayacağı sonucuna varıldı. Bilim adamları, buzulların gerçekten yok olması halinde, küresel deniz seviyesinin kabaca 1 metre 20 santimetre yükseleceği görüşünü savundu. Profesör Eric Rignot'nun verdiği bilgiye göre, ılık okyanus suyu buzulların ön cephelerini durmaksızın aşındırıyor ve bölgede deniz yatağının geometrisi, erozyonun şu anda kontrolden çıkmış bir süreç içinde olduğunu gösteriyor. Rignot, çekilmenin dünya çapında deniz seviyesinin yükselmesine büyük katkısı olacağını, deniz seviyesini 1 metre 20 santimetre kadar yükselteceğini, aynı zamanda Batı Antarktika Buz Tabakası'nın bitişik bölümlerine etki ederek, deniz seviyesindeki bu yükselişi üç katına çıkarabileceğini belirtti. Eric Rignot, bölgedeki buzulların arkasında bariyer görevi görecek ve çekilmeyi engelleyecek büyük bir tepenin var olmadığına dair yeni bir kanıt sunduklarını ifade ederek, "Bu nedenle bu bölümde buzulların kaybolmasının durdurulamaz olduğu sonucuna vardık" dedi. NASA'nın kriyosfer programı uzmanlarından Tom Wagner da "Söz konusu altı buzul için eşiğin geçildiği açık" derken, sonuçların bilgisayar simülasyonlarına ya da sayısal modellere değil gözlemlerin yorumlanmasına dayandığına dikkati çekti. Amundsen Körfezi, dünyanın en büyük ve en hızlı hareket eden bazı buzullarına sahip.

Haberler
13 Mayıs 2014 - 16:06