23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
Sonuç
Burkina Faso'da darbe! Ordu darbe bildirisi okuyup yönetime el koydu

Burkina Faso'da darbe! Ordu darbe bildirisi okuyup yönetime el koydu

Burkina Faso'da bir sdüredir devam eden darbe girişimi hükümetin düşürülmesiyle sonuçlandı. Devlet televizyonuna çıkan bir grup asker, darbe bildirisiyle yönetime el konulduğunu duyurdu. ANAYASA ASKIYA ALINDI, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ Bildiri, kendilerine "Kurtuluş ve Restorasyon için Yurtsever Hareket (MPSR)" adını veren grup adına Yüzbaşı Kader Ouedraogo tarafından okundu. Ouedraogo, Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore iktidarının devrildiğini ve Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'nın MPSR'nin lideri olduğunu söyledi. Yüzbaşı Ouedraogo, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve meclisin feshedildiğini, gece yarısından itibaren hava ve kara sınırlarının ikinci bir emre kadar kapalı tutulacağını ve ikinci bir emre kadar 21.00'den 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti. TÜRKİYE'DEN İLK MESAJ Dışişleri Bakanlığından Burkina Faso'daki darbeyle ilgili yapılan ilk açıklamada, "Burkina Faso'da darbe girişiminde bulunulduğuna ve Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore'nin alıkonulduğuna ilişkin haberleri derin endişe ile karşılıyoruz. Dost ve kardeş Burkina Faso'nun anayasal düzeni ile toplumsal barış ve istikrarının bozulmamasını temenni ediyoruz. Türkiye, içinden geçtiği bu hassas dönemde Burkina Faso'nun yanında olacaktır" denildi. BM'DEN DARBEYE KINAMA Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Burkina Faso'daki darbeyi kınayarak, darbe liderlerine silahlarını bırakma çağrısı yaptı. Guterres, Sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Burkina Faso'daki gelişmeleri derin endişeyle takip ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin nerede bulunduğu ve güvende olup olmadığından duyduğu endişeyi dile getiren Guterres, Burkina Faso'da yapılan darbeyi güçlü şekilde kınadı. Darbe liderlerine silahlarını bırakması ve ülkenin devlet başkanı ile kurumlarının korunması çağrısında bulunan Guterres, Burkina Faso'daki tüm tarafları itidal ve diyalog kurmaya davet etti. #r-2809773,2806628,#

Haberler
24 Ocak 2022 - 22:05
Son dakika! Burkina Faso'da askerler Cumhurbaşkanı Roch'u alıkoydu

Son dakika! Burkina Faso'da askerler Cumhurbaşkanı Roch'u alıkoydu

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin, askeri tesislerde bir grup asker tarafından alıkonulduğu duyuruldu. Batı medyasında çıkan haberlerde,  Kabore'nin askeri kışlalardan birine götürüldüğü kaydedildi. Dün sabah Vagadugu'daki iki askeri kışlada sabah silah sesleri duyulmuş ve olayın kalkışma olabileceğinden endişe edilmişti. Hükümet darbe ihtimalinin bulunmadığını duyurmuş ve durumun kontrol altında olduğunu ifade etmişti. Askerlerin darbe niyetiyle değil daha iyi çalışma şartları talebiyle isyan çıkardığı belirtilmiş, ülke çapında mobil internet kesintisi yaşanmıştı. Açıklamaların ardından sokağa dökülen bir grup, hükümet partisi Halkın İlerleme Hareketinin binasına saldırmıştı. Bunun üzerine ülke çapında yeni bir emre kadar saat 20.00'den 05.30'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş eğitime de 2 gün ara verilmişti. Akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Kabore'nin evinin etrafında silah sesleri duyulmuş ve Kabore'nin alıkonulduğu öne sürülmüştü. BURKİNA FASO'DA TERÖR SORUNU Burkina Faso'da 22 Kasım'da Sanmatenga eyaletinde düzenlenen saldırıda 9'u jandarma 19 kişi hayatını kaybetmişti. Sahel bölgesinde 14 Kasım’da düzenlenen saldırıda ise 49'u asker 53 kişi yaşamını yitirmiş, ülke çapında Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin istifası için eylemler düzenlenmişti. Terör saldırılarında üst üste çok sayıda askerin hayatını kaybetmesi kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Terörle mücadelede başarısızlıkla eleştirilen Kabore, 9 Aralık'ta Başbakan Joseph Marie Dabire'yi görevden alarak 2 gün sonra yerine Lassina Zerbo'yu getirmişti. Komşu ülke Mali'deki El Kaide ve DEAŞ bağlantılı terörist gruplar, 2015'ten bu yana Burkina Faso'nun kuzey ve doğusunda sık sık saldırı düzenliyor.

Haberler
24 Ocak 2022 - 10:55
Burkina Faso'da Kovid-19'a yakalanan bakan sayısı 6'ya çıktı

Burkina Faso'da Kovid-19'a yakalanan bakan sayısı 6'ya çıktı

Ulaştırma, Kentsel Hareketlilik ve Yol Güvenliği Bakanı Vincent Dabilgou, Facebook hesabından Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.  Kendisiyle temas edenlere, 2 hafta karantinada kalmaları çağrısı yapan Dabilgou, halktan kişisel hijyen ve sosyal mesafeye dikkat etmelerini istedi. Daha önce de Dışişleri ve Eğitim Bakanı da dahil 5 bakanda Kovid-19'a rastlanmıştı. Öte yandan ülkede vaka sayısı 15 artarak, 187'ye yükseldi. Kovid-19 nedeniyle 12 kişi hayatını kaybederken virüs bulaşan 23 kişi ise iyileşti. Senegal'de vaka sayısı 115' ulaştı Batı Afrika ülkesi Senegal'de de Kovid-19 vaka sayısı 12 artarak 115'e çıktı. Ülkede, Kovid-19 bulaşan 27 kişi sağlığına kavuştu. Nijerya'da Kovid-19 nedeniyle başkent ve 2 eyalette sokağa çıkma yasağı Devlet Başkanı Muhammed Buhari, ulusa sesleniş konuşmasında, salgınla mücadele kapsamında başkent Abuja, Lagos ve Ogun eyaletlerinde 30 Mart'tan itibaren 14 gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.  Virüsün en çok Abuja ve Lagos'ta yayıldığını kaydeden Buhari, Ogun eyaletinin de Lagos'a yakın olduğu için yasak kapsamına alındığını dile getirdi. Buhari, ayrıca ülkenin tüm sınırlarının da kapatılacağını ifade etti. Nijerya'da şimdiye kadar 97 Kovid-19 vakası görülürken, virüs nedeniyle 1 kişi yaşamını yitirdi. Mısır, Fas, Tunus ve Ürdün'de Kovid-19 ölüm ve vaka sayısı arttı Mısır Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle 4 kişinin daha hayatını kaybettiği ve böylece ülkedeki toplam ölüm sayısının 40'a yükseldiği belirtildi.  Açıklamada, ülkede 33 kişide daha Kovid-19 tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 609'a yükseldiği, şu ana kadar da 132 kişinin iyileştiği aktarıldı. Fas Fas Sağlık Bakanlığına bağlı koronavirüs portalından yapılan açıklamada, ülkede Kovid-19 vaka sayısının 463'e yükseldiği belirtildi. Açıklamada, 13 kişide daha Kovid-19 tespit edildiği, böylece toplam vaka sayısının 463'e yükseldiği, ölümlerin ise 26 olduğu kaydedildi. Açıklamada, 13 kişinin de iyileştiği bildirildi.  Ülkedeki can kaybı en son 26, vaka sayısı ise 450 olarak açıklanmıştı. Tunus Tunus Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 34 kişinin daha Kovid-19 testinin pozitif çıktığı, son verilerle ülkedeki toplam vaka sayısının 312'ye yükseldiği ifade edildi. Bakanlık dün virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 8, vaka sayısını da 278 olarak açıklamıştı. Ürdün Ürdün Sağlık Bakanı Saad Cabir, yaptığı basın açıklamasında, ülkede Kovid-19 nedeniyle üçüncü ölümün geçekleştiğini belirtti.  Cabir, 13 kişide daha Kovid-19 görüldüğünü, böylece toplam vaka sayısının 259'a ulaştığını, tedavisi tamamlanan 18 kişinin ise taburcu edildiğini ifade etti. 

Haberler
30 Mart 2020 - 00:08
İDDEF Burkina Faso'da 'Eğitim Müessesleri Müfredat Programı' düzenledi

İDDEF Burkina Faso'da 'Eğitim Müessesleri Müfredat Programı' düzenledi

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da ‘eğitim atölyesi' çatısı altında ‘Eğitim Müessesleri Müfredat Programı' düzenledi. Düzenlenen program kapsamında ülkede hizmet veren medreselerde hafızlık ve şer-i ilim tahsil edecek olan talebeler için yıllık eğitim planı çıkarıldı ve müfredat dâhilinde uygulanacak yöntem ve usuller belirlendi. Burkina Faso hükümetini temsilen müfettiş katıldı 32 ülkedeki 63 medrese, 556 hoca ve 6 bin 200 talebe ile İslami eğitim çalışmalarına hummalı şekilde devam eden ve her geçen gün hizmet yelpazesini genişleten İDDEF, Burkina Faso'da da İslami eğitim bekleyen Müslümanlara ulaşmayı sürdürüyor. İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ghaname ve Abdullah Kabore, Summasi karyesindeki Mahmud Efendi Medresesi Müdürü Muhammed Boyna ve Burkina Faso Hükümeti tarafından görevlendirilen müfettiş Sayid Amba'nın konuşmacı olarak katıldığı programda ilk olarak sunum yapıldı. Ortaokul medresesinin özel müfredatı Abdullah Kabore, medrese hocalarına ‘Ortaokul talebelerine Kuran-ı Kerim nasıl ezberlettirilebilir?' başlıklı bir sunum yaparak ezberde kullanılabilecek püf noktaları paylaştı ve tavsiyelerde bulundu. Summasi karyesindeki Mahmud Efendi Medresesi Müdürü Muhammed Boyna ise uyguladıkları eğitim programını örnek müfredat projesi olarak anlattı. Sunumun ardından ise Eğitim Atölyesi çatısı altında üç ayrı grup oluşturuldu ve hocalar kendi fikir ve düşüncelerini beyan etti. Burkina Faso Hükümeti tarafından görevlendirilen müfettiş ise hem eğitim programını takip etti hem de medrese müfredatı hakkında bilgilendirmede bulundu. Tüm bu istişareler kapsamında eğitim müfredatı özel ve titiz bir çalışmayla ortaya çıkmış oldu. İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ghaname, "Üç oturum şeklinde gerçekleşen eğitim müessesleri müfredat programımız elhamdülillah çok verimli ve bereketli geçti. Kur'an-ı Kerim ve şer'i ilimler tahsil edecek talebelerimiz için var olan uygulamaları ve yeni yöntemleri ele alarak titiz bir çalışmayla özel bir eğitim müfredat programı ortaya çıkardık. İDDEF'e, müfettişimize ve katılımcı hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Ümmet-i Muhammed'e hayırlı olsun inşallah" diye konuştu.

Haberler
03 Ekim 2019 - 12:29
Darbeci generale 20, karısına 30 yıl hapis

Darbeci generale 20, karısına 30 yıl hapis

Burkina Faso Askeri Mahkemesi, eylül 2015'teki darbe girişiminin arkasında olduğu gerekçesiyle 20 yıl hapis cezasına çarptırdığı General Gilbert Diendere'den sonra karısı Fatoumata Diendere'yi "eşine darbe yapmasını teklif etmek" suçundan 30 yıl hapse mahkum etti. Devlet televizyonundaki habere göre, 80'den fazla kişinin yargılandığı darbe girişimi davasında dün 20 yıl ceza alan General Diendere'nin ardından eşinin de aralarında bulunduğu 8 kişi "darbe girişiminde rol almak" iddiasıyla bugün mahkemeye çıktı. Mahkeme, "eşine darbe yapmasını teklif ettiği" gerekçesiyle Generalin karısı Fatoumata Diendere ve 5 kişiye 30 yıl, diğer iki kişiye 20 yıl hapis cezası verdi. Böylece Fatoumata Diendere, eşinden 10 yıl fazla ceza almış oldu. Burkina Faso halkı ve sivil toplum kuruluşlarının, "demokrasi karşıtı güçlere karşı bir zafer" olarak değerlendirdiği davanın bir sonraki duruşması 22 Ekim'de yapılacak. Burkina Faso’da askeri mahkeme, 2015 yılında geçici hükümete karşı düzenlenen darbe girişiminin arkasında oldukları gerekçesiyle 80’den fazla kişinin yargılandığı davada, General Gilbert Diendere'ye "cinayet ve devlet güvenliğine zarar vermek" suçundan 20, General Djibril Bassole'ye ise vatana ihanet suçundan 10 yıl hapis cezası vermişti. 2015 darbe girişimi Burkina Faso’yu 30 yıl yöneten Blaise Compaore, halk ayaklanmasıyla 2014'te devrilmişti. Diendere komutasındaki Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı, eylül 2015'te Compaore'nin yerine gelen geçici hükümetin kabine toplantısını basarak yönetime el koyduğunu ilan etmişti. Darbe ile yönetimden uzaklaştırılan dönemin Devlet Başkanı Michel Kafando, bir hafta sonra iktidarı geri aldığını, başkanlığını yaptığı geçici hükümetin yönetime geri döndüğünü açıklamıştı. Halkın darbeye karşı çıkması sırasında 15 kişi ölmüş, 200’den fazla kişi yaralanmıştı.

Haberler
03 Eylül 2019 - 21:59
Terör saldırısında yaralanan THY personeli Türkiye’ye getirildi

Terör saldırısında yaralanan THY personeli Türkiye’ye getirildi

Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da bir Türk lokantası ve yakınlarındaki bir otele yönelik silahlı saldırıda bacağından yaralanan Türk Hava Yolları Ouagadougou İstasyon Şefi Mustafa Mehmet Çelik ve eşi THY’ye ait uçakla İstanbul’a getirildi. Çelik’i Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı karşıladı. Çelik’e geçmiş olsun dileklerini ileten Aycı; "Şu anda aramızdalar. Hamdolsun şuanda buraya kavuştu. Zor bir ortamda zor bir yerde kaldı. Ama orada metanetini kaybetmeden kardeşimiz orada dimdik durdu. Şimdi buraya sağsalim getirebilmiş olmak, bundan sonrada çalışanlarımız mensuplarımız şirketimiz Afrika’da olmaya devam edecek. Dünyanın her yerinde olmaya devam edeceğiz. Operasyonlarımız devam edecek. Tedbirlerimizi alarak daha dikkatli durarak. Bugün terörün yeri ve zamanı yok. Dünyanın her yerinde her an muhatap olabilirsiniz. Mustafa Bey kardeşimiz buna maruz kaldı. Ekibimizin oradan çok kısa süre önce ayrılmıştı. Ekibimizde daha önce ayrılarak bundan bir sıyrıldı. Mustafa yaşadı. Tedbirlerimizi alarak daha dikkatli olarak bu riskleri minimuma indirerek yönetmek görevimiz. Vazifemiz. Allah beterinden saklasın. Mustafa’yı da ailesine saklasın. Orada başka bir şirketin mensubu ölenler arasındaydı. Ona da Allah’tan rahmet diliyorum. Görev şehidi kardeşimize de Allah rahmet diliyorum. Başsağlığı diliyorum o şirkete. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Terörle mücadelenin bütün dünya da ne kadar önemli olduğunu, işbirliğinin beraber hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Küresel operasyon yapan bir şirket olarak küresel riskleri anlamak ve bunlara kavrayarak tedbir alarak yönetmek önemli bir iş. Dünya da giderek artan risklere karşı yeni tedbirler yeni çalışmalar her zaman yapılmak durumunda. Bizlerde elimizden geleni yapacağız.” dedi İnsanın yuvaya dönmesinin her haliyle güzel olduğunu söyleyen Türk Hava Yolları Ouagadougou İstasyon Şefi Mustafa Mehmet Çelik, “ İnsanın yuvaya dönmesinin her haliyle güzel. Orada yaklaşık 15-20 dakikalık seri saldırının içindeydim. O şirketten olan arkadaşım hemen yanımdaydı. Beni en çok etkileyen olay o oldu. Vücuduyla bana siper oldu desem yeridir. Ben önde o arkada olsaydı bugün benim cenazem gelip o yaşamış olacaktı. Allah ailesine sabır versin. iki tane çocuğu vardı. Beni etkileyen olay o oldu. 18 insanın vefat ettiği olayda sağ olarak memlekete dönmek güzel.” dedi Daha sonra uçaktan özel bir araçla indirilen Çelik, ambulansla hastaneye götürüldü. Yerel kaynaklar yaşanan silahlı saldırıda en az 20 kişinin hayatını kaybettiği duyurmuştu.

Haberler
15 Ağustos 2017 - 16:47