21˚
İstanbul
21˚
az bulutlu
Nem %56
Rüzgar 4.35 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
Sonuç
Kabil'de çekim yapan CNN ekibine Taliban'dan tehdit

Kabil'de çekim yapan CNN ekibine Taliban'dan tehdit

ABD ordusunun Afganistan'dan çekilmeye başlamasının ardından Taliban merkez vilayetleri ele geçirmeye başladı. Son olarak ise pazar günü Kabil'e giren Taliban, ülke yönetimine de el koydu. Ülkeden kaçmak isteyenler ve Taliban'a karşı direnenler ülkede kaos ortamı oluştururken CNN International ekibi, Kabil'den son durumları anlatmak istediği sırada Taliban'ın sözlü saldırısına ve tehdidine uğradı.  CNN'in orta doğu muhabiri Clarissa Ward'ın Afganistan'daki yönetimi Taliban'ın ele geçirmeden önce başı açık bir şekilde haber sunması Taliban geldikten sonra ise çarşafa bürünmesi dünya gündeminin çok konuşulanları arasında yerini almıştı. Bir günde yaşanan bu değişim, gözler önündeyken Taliban, kadın haklarına saygı duyacaklarını, ülkede genel af ilan ettiklerini söylemişti fakat Taliban'ın bu ılımlı yaklaşımlarının gerçeği göstermediği icraatlarıyla ortaya çıkıyor. TALİBAN ATEŞ ETMEYE BAŞLADI CNN International muhabiri Clarissa Ward, Kabil sokaklarında canlı yayın yaparken Taliban üyeleriyle karşı karşıya kaldı. Canlı yayın sırasında Ward'ın etrafını bir anda ülkeden kaçmak isteyen Afganlar sardı ve Afganistan'dan nasıl çıkabileceklerini sormaya başladı. Bu durum üzerine Taliban, sokaktaki kalabalığı dağıtmak için ateş açtı. Ward, o anlarda yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:  "Etrafta bize yaklaşan Taliban savaşçıları vardı, bir adam yüzümü kapatmam için bana bağırıyordu, yoksa benimle konuşmazdı.'' Bir noktada, bir Taliban savaşçısı AK-47 saldırı tüfeğinin güvenliğini açtı, havaya kaldırıp ateş açmak için hazırlık yaptı. Clarissa Ward o korkunç anlarda adamın silahını yayının yapımcısının üzerine doğrulttuğunu ve tehdit ettiğini aktardı. Ardından CNN ekibi saniyeler içinde siper almak için koşmak zorunda kaldı. Ward'un bu anlarda ''Koşun, hızlanın'' diye bağırarak ekibini alandan uzaklaştırmaya çalıştığı duyuldu. O anlarda CNN'in yapımcısı telefonuyla video çekerken Taliban'ın iki üyesi saldırıya hazır bir şekilde yeniden gazetecilerin üzerine doğru geldi. Bir başka Taliban araya girdi ve diğerlerine Ward'ın ekibinin haber verme izni olan gazeteciler olduğunu söylediğinde, geçmelerine izin verildi. #r-2791937,2791999,2791756,#

Haberler
19 Ağustos 2021 - 11:09
Melania Trump'ın gizli ses kayıtları yayınlandı

Melania Trump'ın gizli ses kayıtları yayınlandı

CNN'in haberine göre, gizlice yapılan kayıtlar Melania Trump'ın 2018'de danışmanlığını yapan Stephanie Winston Wolkoff'a ait. "Suç ortağı olduğumu söylüyorlar" Ses kaydında, Melania Trump, Trump'ın Meksika sınırını yasa dışı yollardan geçen aileleri çocuklarından ayırma politikası ile Noel hazırlıkları gibi geleneksel ABD başkanı eşi görevlerini yerine getirmesi noktasında kendisine yöneltilen eleştirilerden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Melania Trump, ses kaydındaki, "Suç ortağı olduğumu söylüyorlar. Onunla aynıyım, onu destekliyorum. Ben olduğum yerde yeterince yapamıyorum, yeterince söylemiyorum." ifadelerini kullandı. "Noel malzemeleri ve dekorasyonları kimin umurunda?" Ses kaydında Noel hazırlıklarıyla ilgili eleştirilere değinen Melania Trump, "Noel meseleleri üzerine biraz zaman ayırıyorum, biliyorsun. Noel malzemeleri ve dekorasyonları kimin umurunda? Ama benim bunu yapmam gerekiyor, değil mi? Tamam, Noel için çalıştığımı ve Noel'i planladığımı söylüyorum ve peki ailelerinden ayrılan çocuklar ne olacak?" şeklinde konuştu. Göçmen çocuklarla ilgili ses kaydı Melania Trump, göçmen çocukları anneleriyle yeniden bir araya getirmeye çalıştığını vurgulayarak, "Şansım yoktu, sürecin kanun yoluyla ilerlemesi gerekiyor." dedi. Ailelerinden alınan çocukların gözetim merkezlerinde uygun şartlarda misafir edildiklerini savunan Melania Trump, "Çocuklar, 'Vay be kendi yatağım mı olacak? Yatakta mı uyuyacağım? Giysilerim için bir dolabım olacak mı?' diyor. Bunu duymak çok üzücü ama kendi ülkelerinde buna sahip değillerdi, yerde uyuyorlardı. Orada güzelce bakılıyorlar. Ama biliyorsun, evet, ebeveynleriyle değiller, üzücü. Ama buraya tek başlarına, yasa dışı yollarla geldiklerinde bir şeyler yapmalısın." değerlendirmesinde bulundu. Ses getirecek kayıtlar Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham, yaptığı açıklamada, Wolkoff'un ses kaydını yayınlamasının 'ifşa etmeme sözleşmesinin' bilerek ihlali olduğunu bildirdi. Wolkoff'un Melania Trump hakkında kaleme aldığı "Melania ve Ben: First Lady ile Arkadaşlığımın Yükselişi ve Düşüşü (Melania and Me: The Rise and Fall of My Friendship with the First Lady) adlı kitapta Melania Trump'ın üvey kızı Ivanka Trump ile ilişkisinden evliliğine ve hükümet politikalarına kadar birçok konuda ses getirecek noktalara değindiği belirtiliyor.

Haberler
02 Ekim 2020 - 14:16
Trump ve CNN arasında 'sahte kaynak' gerginliği

Trump ve CNN arasında 'sahte kaynak' gerginliği

ABD Başkanı Donald Trump'ın, yayın kuruluşu CNN'in Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele ekibindeki kaynaklarını "hayal ürünü" olarak nitelemesi, CNN ile Trump arasında gerginliğe yol açtı. Trump ile Amerikan yayın kuruluşu CNN arasında uzun süredir yaşanan "yalan haber" gerginliği, bu kez Kovid-19 bağlamında Twitter'dan devam etti. CNN'in Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü konusunda yaptığı haberlere tepki gösteren Trump, kuruluşun Beyaz Saray Muhabiri Jim Acosta'ya yüklendi. Trump, "CNN'in Görev Gücü'nde bir kaynağı yok. Onların kaynağı uydurma ve tamamen hayal ürünü. Jim Acosta sahte bir muhabir." ifadesini kullandı. Bunun üzerine CNN'in iletişim ekibinin Twitter hesabından Trump'ın paylaşımına yanıt verildi. Paylaşımda, "Yanlış. Acosta gerçek kaynakları olan gerçek bir muhabirdir. Acosta, Görev Gücü üyeleriyle sizden daha sık görüşüyor." denildi. Beyaz Saray ile Acosta arasında "akreditasyon" gerginliği yaşanmıştı ABD'de 6 Kasım 2018'de düzenlenen Kongre seçimleri sonrası, Beyaz Saray'da düzenlenen bir basın toplantısında Trump'la yaşadığı gerginliğin ardından Acosta'nın Beyaz Saray için kullanılan basın kartı askıya alınmıştı. CNN ve Acosta, olay sonrası Trump ve o dönem Beyaz Saray Sözcüsü olan Sarah Sanders dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey Beyaz Saray yetkilisinin aleyhine dava açarak, Acosta'nın tekrar basın toplantılarına girmesine izin verilmesini talep etmişti. Washington'daki federal mahkeme hakimi Timothy J. Kelly de Acosta'nın lehine hükmederek, dava sonuçlanıncaya kadar basın kartının geri verilmesini kararlaştırmıştı.

Haberler
05 Ağustos 2020 - 18:51