• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  108869
 • up
  USD
  5.7701
 • down
  EURO
  6.3816
 • down
  GBP
  7.589
 • down
  Altın
  271.121
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 22.12.2015 - 15:35 Yorum : 0

Ehliyet sınavı, açıklandı mı? / Ehliyet Sonuçları online - 12 Aralık MTSAS sınav sonuçları 2015!

Ehliyet sınavı, sonuçları açıklandı mı? Ehliyet sınavı ne zaman açıklanacak? sorusu büyük merak konusu oldu. Ehliyet, Sürücü belgesi almak için sürücü adaylarının trafik, ilk yardım ve motor bilgisi derslerinden girdiği sınavdan en az 70 puan almaları gerekmektedir. 12 Aralık 2015 günü yapılan Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS) sınav sonuçlarını haberimizden sorgulayabilirsiniz. Ehliyet Sonuçları, ehliyet sınavı, MTSAS, ehliyet online, açıklandı mı sürücüler merakla beklemekte. 12 Aralık günü yapılan ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. Ehliyet sonuçları hakkında detaylı bilgiler haberimizde...

Ehliyet sınavı, açıklandı mı? / Ehliyet Sonuçları online - 12 Aralık MTSAS sınav sonuçları 2015!

Ehliyet sınavı, ehliyet, Ehliyet sonuçları açıklandı mı? sürücüler merakla beklemekte. 12 Aralık günü yapılan ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. Ehliyet sonuçları hakında detaylı bilgiler haberimizde...Ehliyet Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak belli oldu, sürücüler heycanla o tarihi bekliyor.  12 Aralık 2015 günü yapılan Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS) sınav sonuçlarını haberimizden sorgulayabilirsiniz. Ehliyet Sonuçları, ehliyet sınavı, MTSAS, ehliyet online, açıklandı mı sürücüler merakla beklemekte. 12 Aralık günü yapılan ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. 
2015 Ehliyet sınav sonuçları açıklanıyor. Ehliyet almak için sınav sonuçlarını bekleyen sürücü adayları, 2015 MTSAS'dan en az 70 puan alarak, direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan sınavın ne zaman açıklanacağı büyük merak konusu. Ehliyet sınav tarihlerini ve sorularını daha önceki haberlerimizde sizlerle detaylı olarak paylaşmıştık. Ehliyet sınav sonuçlarını da haberimizde sizlerle paylaşacağız.
12 Aralık 2015 günü yapılan ehliyet sınav soruları cevaplarını sınavın yapıldığı günden hemen sonra okuyucularımızla paylaştık. Her yıl 6 kez yapılan ehliyet sınavının sonuncusu ise Aralık ayında yapılmıştı. Ehliyet sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resim sitesi 'meb.gov.tr' adresi üzerinden açıklanacak.

EHLİYET SONUÇLAR

2015 EHLİYET SINAV SORULARI CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

 

2015 YILI EHLİYET SINAVI TAKVİMİ

27 Haziran 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı (MTSAS) için sınav ücretinin bankalara yatırılacağı tarihler; 6 Nisаn-12 Haziran arası. 22 Ağustos 2015 tarihinde gеrçеklеştirilеcеk ehliyet sınavı için sınav ücretinin bаnkаyа yatırılacağı tarihler; 1-21 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak. 10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı için adaylar ehliyet sınav ücretini 25 Ağustоs-15 Eylül 2015 tarihleri arasında bankalara yatırılacak. 12 Aralık 2015 tarihinde 2015 yılının en son ehliyet sınavı için ise adaylar ehliyet sınav ücretini 16 Ekim-17 Kasım 2015 tarihleri arasında yatırılacak.

MTSAS Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kaç Lira?

Motorlu taşıtlar sınav ücreti olan MTSAS sınavı 2015 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dahil 60,00 TL olacak. Sınav ücretlerini Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T .C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Şubelerinden birine "Kurumsal Tahsilât Programı" aracılığı ile kendi T.C kimlik naumarası ile yatırılabilecek. MTSAS takviminde belirtilen sınav fiyatı yatırma müddeti içerisinde yatırılması gerekmektedir.

EHLİYET SINAVI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR?

Adayların konulara göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, sınavda verilen yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan üzerinden hesaplama yapılır. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

SINAV SONUÇLARI

12 Aralık 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavının sonuçları 22 Aralık 2015 tarihinde ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü '2015 Yılı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu' hazırladı. Sınav uygulamasıyla ilgili işlemler için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne, başvuruyla ilgili işlemler ise bakanlık Bilgi İşlem Grup Başkanlığı'na yapılacak. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu (MTSK) Modülü ile ilgili işlemleriyle Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı ilgilenecek.

MEN CEZASI 2 YILA ÇIKARILDI

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 12 Aralık tarihinde binlerce sürücü adayı sınava girdi. MEB tarafından sınav soruları ve cevapları erişime açılırken, ehliyet sınav sonuçlarının ise ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. İşte ehliyet sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı bilgisi… Ehliyet uygulamalı sınav süresi yeni yönetmelikte 35 dakikaya çıkarıldı. Bunun ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanıma ile ilgili sorular sorularak adayın sınav heyecanının azaltılması sağlanacak. Uygulama eğitim ve sınavlarında emniyet kemeri takma zorunluluğu araçta bulunan herkes için geçerli olacak. Başkasının yerine ehliyet sınavlara girenler ile sınavda problem çıkaranların men cezası ise 2 yıl olacak.

TABAN UYGULAMASINA GEÇİLİYOR

Ehliyet sınavı alacak bireylerin katıldığı kurslarda da yeni düzenlemeler söz konusu. Ehliyette taban fiyat uygulamasına geçilecek. İllerde oluşturulacak 7 kişilik komisyon tarafından maliyetler dikkate alınarak ders saat ücretleri belirlenecek.

2016 YILINDA GİRİLECEK DİREKSİYON SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

10 Ocak 2016 sınav sonuçları: 20 Ocak 2016 tarihinde açıklanacak.

21 Mart 2016 sınav sonuçları: 31 Mart 2016 tarihinde açıklanacak.

27 Haziran 2016 sınav sonuçları: 7 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak.

22 Ağustos 2016 sınav sonuçları: 2 Eylül 2016 tarihinde açıklanacak.

10 Ekim 2016 sınav sonuçları: 20 Ekim 2016 tarihinde açıklanacak.

12 Aralık 2016 sınav sonuçları: 22 Aralık 2016 tarihinde açıklanacaktır.

YENİ EHLİYETLER İÇİN İSTENEN BELGELER DEĞİŞTİ

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

YENİ SÜRÜCÜ BELGELERİ İÇİN VATANDAŞLARDAN ŞU BELGE VE İŞLEMLER İSTENECEK

"Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi,sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi."

Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.

POSTAYLA TESLİM EDİLECEK

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defasürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeplesürücü belgesi iptal edilmiş olup da yenidensürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

 Kış şartlarında ve yağmurlu havalarda güneş gözlüğü kullanılmasının sürücülere daha iyi görüş sağladığı bildirildi.
İleri sürüş teknikleri uzmanı Ender Kozlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trafik kazalarının önlenmesi için sürücülerin eğitimli olmasının büyük önem taşıdığını belirtti.İnsanların araç kullanırken neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilme olasılığının az olduğunu, bunun ancak eğitimle öğrenilebileceğini ifade eden Kozlu, bu kapsamda düzenledikleri eğitimlerde "aracın kayması esnasında kontrol kayıplarını en aza indirme ve aracı kontrol edebilme", "ABS, ASR, ESP nedir" ve "hava yastıkları ne işe yarar" gibi konuların anlatıldığını vurguladı.

Özellikle kış aylarında araç kullanmanın daha fazla dikkat ve tecrübe gerektirdiğine işaret eden Kozlu, öncelikle sürücülerin, sürüşü zorlaştırdığı için mont, kalın kazak ve eldivenle araç kullanmamasını istedi.
Kozlu, kış şartlarında görüşün zorlaştığına dikkati çekerek, şu önerilerde bulundu:

"Aşırı yağmurlarda özellikle polarize olan güneş gözlükleri kullanılmalı. Güneş gözlüğü yağmurlu havalarda görüşü artırıyor, bilimsel olarak kanıtlandı. Her sürücüye bir defaya mahsus güneş gözlüğü kullanmalarını ve farkı görmelerini tavsiye ediyorum. Yaptığımız testlerde, güneş gözlüğünün yağmurun aracın ön camında görüş noktasını azalttığı durumlarda görüş rahatlığını arttırdığını gördük."

Kış aylarında araçların yol tutuşu için kış lastikleri kullanılmasının da büyük önem taşıdığını hatırlatan Kozlu, bunun yanında ihtimaller göz önüne alınarak zincir bulundurmak gerektiğine işaret etti.

Trafik kazalarının önlenmesi için cezaların artırılması gerektiğini de savunan Kozlu, şunları kaydetti:

"Ehliyet, çok kolay ve çok basit bir sistem üzerinden veriliyor. Avrupa ülkelerinde bu böyle değil, daha zor. Bizde de yakın zamanda 2 yıl boyunca geçici ehliyet verilecek, iki yıl sonra asıl ehliyet verilecek. Cezai yaptırımlar ne kadar fazla olursa trafik kazaları o kadar az olur. Bunu parasal ölçüde düşünmemek gerekiyor. İnsanlar maddi ölçüleri ne kadar yüksekse o kadar hata yapabilir vaziyette görüyorlar kendilerini. Para cezaları ne kadar yüksek olursa hataların da önüne geçmiş olacağız."


MTSAS 2016 ehliyet sınav takvimini de aşağıdaki gibidir:
2016 MTSAS EHLİYET SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?
1.sınav:Ocak 2016 Cumartesi
2.sınav:Mart 2016 Cumartesi
3.sınav:Haziran 2016 Cumartesi
4.sınav:Ağustos 2016 Cumartesi
5.sınav:Ekim 2016 Cumartesi
6.sınav:Aralık 2016 Cumartesi
Ülkemizde çeşitli ehliyet türleri bulunmaktadır. Bu ehliyet türlerine göre de bazı yaş sınırları vardır. Mesela motor ehliyeti almak isteyen sürücü adayları 17 yaşını doldurmuş olması gerekirken Otomobil ehliyeti almak isteyen sürücü adaylarının da 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Ağır vasıta araçlarının ehliyetini almak için ise 22 yaşınızı doldurmanız gereklidir. Yaş şartını sağladıktan sonra bazı belgeleri alarak ehliyet kurslarına başvurabilirsiniz.
MTSAS Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kaç Lira?
Motorlu taşıtlar sınav ücreti olan MTSAS sınavı 2015 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dahil 60,00 TL olacak. Sınav ücretlerini Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T .C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Şubelerinden birine "Kurumsal Tahsilât Programı" aracılığı ile kendi T.C kimlik naumarası ile yatırılabilecek. MTSAS takviminde belirtilen sınav fiyatı yatırma müddeti içerisinde yatırılması gerekmektedir.
YENİ EHLİYETLER İÇİN İSTENEN BELGELER DEĞİŞTİ
İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? Ehliyet sınavı ne zaman açıklanacak? sorusu büyük merak konusu oldu. Sürücü belgesi almak için sürücü adaylarının trafik, ilk yardım ve motor bilgisi derslerinden girdiği sınavdan en az 70 puan almaları gerekmektedir. 12 Aralık 2015 günü yapılan Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS) sınav sonuçlarını haberimizden sorgulayabilirsiniz.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber