22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %39
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
Sonuç
TOGG için bir fabrika daha: Dışa bağımlılığı azaltacak

TOGG için bir fabrika daha: Dışa bağımlılığı azaltacak

Bursa'daki TOGG fabrikasının bitişiğindeki 600 dönüm araziye yapılacak fabrika, ülkemizin elektrikli araçlar ve mobilite ekosisteminin teknolojik dönüşümüne destek olacak. TOGG'un batarya modülünü üretecek Siro, enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya büyük katkı sağlayacak. Ayrıca fabrika, 15 gigavatsaat kapasiteli batarya hücresi ve 19,8 gigavatsaat kapasiteli batarya modülü yatırımıyla dikkat çekiyor.  Fabrika hakkında açıklama yapan Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, "Batarya fabrikasının, otomobil fabrikasının yanında olmasının hem yerli otomobil projemize destek hem de yurt dışında Asya ve doğu bloku ülkelerine ihracat anlamında önem taşıyacağını içeren tüm raporları hazırlayıp yetkililere sunduk. Büyüklerimiz de bu bölgeyi yatırım için uygun gördüler. Kendilerine teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.  ÖNCELİK TOGG OLACAK  Batarya fabrikasının ilk olarak TOGG için üretim yapacağını söyleyen Paşa Ağdemir, ardından ihracata yöneleceğini belirtti. Açıklamasının devamında ise, "Otomobil fabrikasının yanında 5 milyar dolarlık batarya fabrikasının kurulması ülkemizin ne kadar önemli bir yerde olduğunu, ilçemizin ise ne kadar şanslı olduğunu gösteriyor." dedi. Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, Bursa'nın Türkiye otomobil ve otomobil yan sanayisinin yüzde 60'ını oluşturduğunu vurguladı. Ardından Ağdemir, otoyol ve limana yakın olduklarını tren yolu bağlantısının da yakında olacağını belirtti. İstihdam hakkında konuşan Ağdemir, "Batarya fabrikası yaklaşık 2 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak, dolaylı yoldan ise 10 bin kişi bu işten faydalanacak. İstihdamla beraber nüfusumuzun 50-60 bin civarında artacağını düşünüyoruz. Bunların üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Gemlik, birçok büyük firmaya ev sahipliği yapıyor. Bu projeler hepimizi çok heyecanlandırıyor." diyerek sözlerini noktaladı.  #r-2806738,2806275,#

Haberler
01 Ocak 2022 - 17:30
Türkiye’nin Otomobili’nin fabrikasında son durum!

Türkiye’nin Otomobili’nin fabrikasında son durum!

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek yerli otomobilin üretileceği fabrikada inşaat çalışmalarının son durumu paylaşıldı. Akıllı teknolojiler ile donatılan yerli otomobilin Bursa’daki Gemlik ilçesine kurulacak fabrikada üretilecek.  500 BİN KİŞİ ÇALIŞMALARI İZLEDİ Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Gemlik tesisinde devam eden çalışmalarını takip edilmesi için başlattığı canlı yayını, 40 günde 500 binden fazla kişi tarafından izlendiği açıklandı. İNŞAAT ÇALIŞMALARINDA SON DURUM TOGG’un aynı çatı altında topladığı fonksiyonları, akıllı ve çevreci özellikleriyle bir fabrikadan daha fazlası olarak tanımlanıyor. KOLON MONTAJLARININ YÜZDE 10’U TAMAMLANDI TOGG Twitter hesabından paylaşılan videoda, tesisteki çalışmalar hakkında şu bilgilere yer verildi: Boya tesisinde temel altı su yalıtım işleri, temel demir ve beton işleri tamamlandı, çelik kolon imalatları devam ediyor. Gövde tesisinde temel altı su yalıtım işleri, temel demir imalatı tamamlandı, temel beton işlerinin yüzde 95'i, kolon montajlarının yüzde 10'u tamamlandı. Montaj tesisinde temel altı su yalıtım işlerinin yüzde 85'i, temel demir imalatlarının yüzde 80'i, temel beton işlerinin yüzde 58'i tamamlandı, kolon montaj işleri başladı. Enerji tesisinde temel altı su yalıtım işleri, temel demir imalatları, temel beton işleri tamamlandı, kolon ve döşeme imalatları başladı. Su işleme tesisi ve tesis ana giriş binasında, temel altı yalıtım işleri tamamlandı, temel kalıp imalatları başladı. Temel güçlendirmeleri tamamlanan birimler, Arıtma, Montaj, Enerji, Boya, Gövde, Tesis ana giriş, Batarya, Su işleme tesisi olarak açıklandı.  

Haberler
19 Mayıs 2021 - 11:18
Gemlik Körfezi'ndeki kirliliğin sebebi belirlendi

Gemlik Körfezi'ndeki kirliliğin sebebi belirlendi

Görüntüler, Bursa'nın Gemlik Körfezi açıklarında kameraya yansıdı. Öğle saatlerinde bir kuru yük gemisinin çevresinde oluşan beyaz tabaka, uçak pilotu tarafından görüntülendi. Kuru yük gemisinin çevresindeki denizin beyaz bir tabaka ile kaplandığı görüldü. Beyaz madde, dalganın etkisiyle Gemlik, Mudanya, Kurşunlu ve Gemsaz sahili kıyılarına da vurdu. Sosyal medyada çok sayıda izlenen görüntü bazı vatandaşların tepkisini yol açarken, bazı vatandaşlar da mevsimler olarak görülen bir doğa olayı olduğunu söyledi. Sahil güvenlik o gemiye ulaştı Yetkililer, beyaz örtünün bir doğa olayı mı yoksa bir çevre felaketi mi olup olmadığını belirlemek için çalışma başlattı. Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığı ekipleri, H.K. isimli Türk bayraklı kuru yük gemisine Gemlik Körfezi'nde görüntüsünün alındığı bölgede bekleme yaptığı sırada ulaştı. Geminin kontrollerini yapan Sahil Güvenlik ekipleri, geminin pis suyunun olmadığını, geminin yüklü olduğu için balastlarının boş olduğunu, bu kirliliği ortaya çıkarabilecek bir durumun oluşmadığını tespit etti. Her ihtimale karşı denizdeki kirli bölgeden numune de toplayan ekipler, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne (TÜBİTAK MAM) ve İl Çevre Laboratuvarı'na incelenmek üzene numuneleri gönderdi. Salya adı verilen fitoplankton patlaması Geminin etrafındaki kirlilik gibi görünen beyaz tabakanın balıkçılar tarafından salya diye bilinen fitoplankton patlaması denilen doğa olayı olduğu ortaya çıktı. Deniz içerisinde yüzen alg denilen mikroorganizmaların yılın belirli zamanlarında öldükleri zaman suyun üzerinde böyle bir görünüme sebep oldukları, deniz üzerindeki tabakanın bazen sarı, bazen turuncu, bazen de kirli beyaz olabildiği belirtildi. Gemlik Körfezi'nde son bir yıl içerisinde bu doğa olayı çok fazla artış gösterdiği için balıkçılar balık avlayamayacak duruma geldiler. Gemlik Körfezi ve çevresinde avlanan balıkçılar, denize bıraktıkları ağları geri topladıklarında ağlarına salya dolduğunu, balık avlayamaz duruma geldiklerini söylediler.

Haberler
14 Mart 2021 - 12:58