22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %56
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
Sonuç
Son dakika: Yeni Hazine Bakanı Nureddin Nebati oldu! Ekonominin yeni bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Son dakika: Yeni Hazine Bakanı Nureddin Nebati oldu! Ekonominin yeni bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Hazine Bakanlığı görevinde değişikliğe gidildi. Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talep eden Lütfi Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Nureddin Nebati atandı. Atama, Anayasa'nın 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince yapıldı.  ATAMA SONRASI YENİ BAKANDAN İLK AÇIKLAMA Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanan Nureddin Nebati sosyal medya hesabından ilk açıklamasını yaptı. Yeni Bakan Nebati, "Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü hazine ve maliye bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı rabbim nasip etsin inşallah" mesajını paylaştı. ALTUN'DAN ATAMA DAİR AÇIKLAMA Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi tebrik ederken görevinden affını isteyen Lütfi Elvan'a da teşekkür etti. Altun yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan sayın Dr. Nureddin Nebati’yi tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Görevi devreden sayın Lütfi Elvan bakanımıza bugüne kadarki hizmetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. NUREDDİN NEBATİ KİMDİR? Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964'te Şanlıurfa Viranşehir'de doğdu. Babasının adı Süleyman, annesinin adı Emine'dir. Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora ünvanını aldı. İş Adamı, Tekstil işiyle uğraştı. Akaryakıt istasyonu işletmeciliği yaptı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. Halen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar,Tügva,Önder,Utesav Üyeliği devam etmektedir. AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak 2014-2015 yılları AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi. Orta düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır. Dolardaki hareketliliğe Merkez Bankası'nın müdahale ettiği gün bakan değişikliği yapıldı. 

Haberler
02 Aralık 2021 - 00:46
ABD Hazine Bakanı'ndan yüksek frekanslı işlem açıklaması

ABD Hazine Bakanı'ndan yüksek frekanslı işlem açıklaması

Bloomberg'e verdiği mülakatta gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Mnuchin, ABD endekslerinde günlük 500 puanlık değişimler yaşanmasının normal olmadığına işaret etti. Mnuchin, "Daha uzun vadede piyasalar farklı ekonomik bileşenleri yansıtır ancak şimdi normal bir günde 500 puan aralığında değişimler yaşanıyor. Bunun önemli bir bölümü piyasa yapısıyla ilgili ve bu gözden geçireceğimiz birşey." açıklamasında bulundu. YFİ ve Volcker kuralını, volatiliteye yol açan etkenler olarak nitelendiren Mnuchin, "Borsalardaki dalgalanmaların önemli bir bölümü piyasa yapısından kaynaklanıyor. Bunun bir bölümü, YFİ ve Volcker kuralının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan kombinasyon." dedi. Mnuchin, ayrıca kaldıraçlı kredilerin oluşturduğu risklerin Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından inceleneceğini bildirdi. ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in bu yorumları, ABD piyasalarının son haftalarda büyük kayıplar yaşayarak 2018 yılının tüm kazançlarını silmesinin ardından geldi. YFİ ve Volcker kuralı Algoritmik alım-satım işlemlerinin bir alt sınıfı olan YFİ, önceden programlanan yatırım stratejileri doğrultusunda saniyenin milyonda biri hızlara ulaşan otomatik alım-satım işlemleri olarak tanımlanıyor. Volcker kuralı ise bankaların müşterilerinin mevduatlarını kullanarak kendi çıkarları için ticari işlem yapmalarını yasaklıyor ve hedge fonları gibi riskli yatırım araçlarını kullanmalarını sınırlandırıyor. 2008 küresel finansal krizi sonrasında hayata geçen Volcker kuralı, ayrıca sermaye piyasası türev araçları, karmaşık piyasa işlemleri ve şirket yöneticilerinin ikramiyeleri ve kredi derecelendirme kuruşlarını hükümetin denetimine tabi hale getirmişti.

Haberler
19 Aralık 2018 - 04:41
ABD Hazine Bakanı'ndan Kongreye "borç tavanı" çağrısı

ABD Hazine Bakanı'ndan Kongreye "borç tavanı" çağrısı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Kongre liderlerine, ülkenin borç tavanını süresi 16 Mart'ta sona ermeden yükseltmeleri çağrısında bulundu. Mnuchin, Kongre liderlerine bir mektup yazarak ülkenin borç tavanının ilk fırsatta yükseltilmesini istedi. Mektubunda, "16 Mart 2017 Perşembe günü, ABD'nin ödenmemiş borçları yasal limite ulaşacak. Hazine o tarihte ABD'nin geçici olarak temerrüde düşmesini önlemek için olağanüstü tedbirler almayı planlıyor." yazan Mnuchin, ilk tedbir olarak yerel yönetimlere ait tahvil satışlarının askıya alınacağını bildirdi. Ayrıca Mnuchin, ABD'nin borçlarına sadık kalmasının ve ödemesinin çok kritik bir sorumluluk olduğuna dikkati çekerek, "Kongreyi ortak önceliklerimiz için borç limitini ilk fırsatta yükseltmeye teşvik ediyorum." ifadesini kullandı. ABD Kongresi, Mnuchin'in çağrısını dikkate alarak Kasım 2015'te askıya alınan borç limitini 16 Mart'tan önce yükseltirse federal hükümet borçlanmaya devam ederek temerrüde düşmekten kurtulacak. Borç tavanı bu tarihten önce artırılmazsa federal harcamalar bir süreliğine Hazinenin olağanüstü durumlar için tuttuğu fonlarla karşılanabilecek olsa da kısa sürede geçici temerrüde düşme riski ortaya çıkacak. Buna karşın uzmanlar hem Beyaz Saray'ın hem de Kongrenin Cumhuriyetçilerin kontrolünde olmasının, borç tavanı sorununun geçmiş yıllara kıyasla daha kolay çözülmesini sağlayacağını öngörüyor. Kongre Bütçe Ofisinin verilere göre, ABD'nin kamu borcu 9 Mart itibarıyla yaklaşık 19 trilyon 965 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Haberler
10 Mart 2017 - 09:17