22˚
İstanbul
22˚
şiddetli yağmur
Nem %54
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Sonuç
Kayseri'de açıldı, dünya ile yarışıyor: KANKA şifa dağıtacak

Kayseri'de açıldı, dünya ile yarışıyor: KANKA şifa dağıtacak

TGRT HABER Türkiye’nin en büyük çocuk kemik iliği nakli ve kök hücre tedavi merkezine sahip KANKA Çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi açıldı. KANKA Kansere Karşı Birlikte Derneği tarafından Kayserili iş insanları ve hayırseverlerin bağışları ile tamamlanan hastane, Avrupa'da ve ABD’deki Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve Kemik İliği Nakli Hastaneleri ile yarışıyor. Hastane geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin telefonla katılmasıyla açılışı gerçekleşmişti. 80 MİLYON TL’LİK DESTEKLE YAPILDI Kansere Karşı Birlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Musa Karakürkçü, “Hastane derneğimiz tarafından iş insanları ve hayırseverlerden alınan destekle tamamlandı ve Erciyes Üniversitesi’ne devredilecek. Bu hastane Türkiye’nin yaşanan sorunlar karşısında tek yürek olmasının güzel bir örneğidir. Covid-19 gibi maddi manevi zorlu bir dönemde bile iş insanları desteklerini vermeye devam ettiler. 80 milyon TL miktarında bir destek aldık. Türkiye’ye çocuk kanserleri tedavisi alanında dünyadaki diğer örnekleriyle yarışacak bir hastane kazandırdık.” dedi.   TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ, DÜNYA İLE YARIŞIYOR Erciyes Üniversitesi bünyesinde yer alacak olan hastane, Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine de hizmet verecek. Sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahip olan hastanede Kemik İliği Nakli Merkezi, Talasemi hemoglobinopati Merkezi, Hemofili Merkezi ve Ayaktan Tedavi Merkezi bulunuyor. Hastane, 61 hasta odası ve 44 ayaktan tedavi odası ile birlikte toplam 105 çocuk hematoloji onkoloji ve kemik iliği nakli hastasına aynı anda hizmet verecek. Ayrıca nötropenik hastalar için kemoterapi odası, talasemi ve hemofili hastaları için ayrı merkezlerin yer aldığı hastanede çocuk oyun alanları, tiyatro merkezleri ve aile evleri bulunuyor. NAKİLLER DÜNYA STANDARTLARINDA Kemik İliği Nakli Merkezi, çocuk kemik iliği nakilleri için JACIE (Joint Accreditations Comittee of ISCT and EBMT) akreditasyonu almış ilk ve tek merkez olması açısından büyük önem taşıyor. Nakiller, Avrupa ve Amerika’dakilerle aynı kalitede gerçekleşiyor. Hastane, sağlık turizminde açısından büyük bir öneme sahip. Ayrıca ileride gen tedavileri ve CAR T hücre tedavileri için aday bir merkez konumunda. #r-2787153,2786392,2786253,#

Haberler
06 Temmuz 2021 - 10:41
21 aylık Liya'nın acilen kök hücre nakli olması gerekiyor

21 aylık Liya'nın acilen kök hücre nakli olması gerekiyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Hatice-Ufuk Gümüşöz çiftinin kızlarına, nisan ayında Akut Miyeloid Lösemi (AML) teşhisi kondu.  Anne Hatice Gümüşöz, ilk olarak kızının şubat ayında yürüyüşünün değişmeye başladığını ve teninde solukluk görüldüğünü anlattı. Doktora götürdüklerini ancak bir şeyden şüphelenilmediği için eve geri gönderildiklerini söyleyen Gümüşöz, yaklaşık 2 hafta sonra Liya'nın yere düştüğünü, acile götürdüklerini ancak yine bir şey bulunulamadığını ifade etti. "Ayaklarının üstüne basamıyordu" Nisan başında Liya'nın uykusunda ağlayarak uyandığını ve hiçbir şekilde yere basamadığını vurgulayan anne Gümüşöz, "Yine acile gittik ve Liya 6 saat sonra hala ayakları üzerine basamadığı için röntgen çekip kan testi yaptılar. Bir şeyden şüphelendiklerini söylediler ve hastaneye yatırmak istediler. Sonra da kötü haberi aldık." dedi. "Lütfen yardım edin, hastalara umut olun" Kendilerine Liya'nın yüzde 60 yaşama şansı olduğunun söylendiğini ve kök hücre nakli olmazsa bu oranın çok daha düşeceğini aktaran anne, "Liya yüksek risk grubunda ve kesinlikle kök hücre nakli olması gerekiyor. Biz sizden yardım istiyoruz. Türkiye'de Kızılay'a gidip kan verebilirsiniz. İngiltere'de ise DKMS adlı kuruluş bu tür faaliyetlerde bulunuyor. Lütfen yardım edin. Sadece Liya'ya değil, onun gibi hastalara umut olun." diye konuştu. "Tüm dünya başımıza yıkıldı" Baba Ufuk Gümüşöz de "Liya bizim tek kızımı, hayatımızın anlamı. Liya müzik dinlemeye seven, bebek dilinde eşlik etmeyi seven sevgi pıtırcığımız. Fakat 14 Nisan'da kızımıza AML teşhisi kondu ve tüm dünya başımıza yıkıldı." ifadesini kullandı. Kök hücre bağışçısı olunması için çağrıda bulunan Gümüşöz, sürenin her geçen gün azaldığını belirtti. Kemik iliği bağışçısı nasıl olunur Bir tür kan ve kemik iliği kanseri olan AML, özellikle vücudun beyaz kan hücrelerini etkiliyor. Her 100 bin kişi içinde 3 kişide görülen hastalığın tedavisinde, kemik iliği nakli hayati önem taşıyor. Bağışçıdan alınan kan veya tükürük örneği, hastayla uyumlu olup olmadığının anlaşılması için tahlil ediliyor. Eğer örneğin uyumlu olduğu sonucuna varılırsa narkoz altında veya bölgesel anesteziyle kalça kemiğinden enjektörlerle ilik toplanıyor. Bağışçılar, genellikle sadece bir kaç süren hafif bir ağrı dışında herhangi bir acı duymuyor. Kemik iliği bağışında bulunmak kişiye zarar vermiyor ve bağışta kan grubu şartı aranmıyor. 17-55 yaş arası ve sağlıklı kişiler, bağışçı olabiliyor. Türkiye'de herhangi bir Kızılay Kan Merkezi'ne başvurulabilirken, İngiltere'de https://www.dkms.org.uk/en/liya linki üzerinden test kiti istenebiliyor. 

Haberler
14 Temmuz 2020 - 09:04
Dr. Büküşoğlu: 'Kök hücreler üzerinde böylesine etkileri olması şaşırtıcı ve sürpriz'

Dr. Büküşoğlu: 'Kök hücreler üzerinde böylesine etkileri olması şaşırtıcı ve sürpriz'

Bilimsel çalışmalar sonucu, uzun yıllardır hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilacın aynı zamanda kök hücre sayılarını önemli ölçüde artırdığı saptandı. Dr. Yüksel Büküşoğlu, "Çok yeni bir bilimsel çalışma, nebivolol etken maddeli, çok uzun yıllardır yüksek tansiyon tedavisinde kullandığımız bir ilacın aynı zamanda kök hücrelerin sayısını önemli ölçüde artırabildiğini, çoğalmasını da hızlandırabildiğini gösteriyor. Vücudun yenileyici, onarıcı, gençleştirici kapasitesini oluşturan kök hücrelerin çoğalmasını ve sayısının basit bir şekilde artırılmasını sağlayabilecek bu çalışma çok önemli ve etkili olabilir. Yıllardır hipertansiyon tedavisinde kullandığımız ve kalp damar sağlığı üzerinde koruyucu etkilerini zaten bildiğimiz böyle bir ilacın aynı zamanda kök hücreler üzerinde böylesine etkileri olması son derece şaşırtıcı ve sürpriz." şeklinde konuştu. "Kök hücreler sayesinde vücudumuz kendini yeniliyor" Kök hücreler sayesinde vücudun kendi kendini yenileyip gençleştirebildiğini belirterek, Dr. Büküşoğlu, "Kök hücreler vücudun iyileştirme, onarma, tamir etme ve gençleştirme yeteneğini oluşturuyor. Dolayısı ile vücudumuzun sağlıklı, genç ve işlevsel kalması doğrudan kök hücrelerimizin sayısı ve fonksiyonlarıyla ilgili. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra belki de hekim kontrolünde kullanılan böylesi bir tansiyon ilacı da vücudumuzdaki kök hücrelerimizin sayısını ve işlevselliğini artırabilir” ifadelerini kullandı. Dr. Büküşoğlu, kök hücre tedavisinin tıbbın birçok alanında çok sayıda hastalığın tedavisinin yanı sıra diz ve kalça kireçlenmesi, kıkırdak hasarı, menisküs, eklem tedavileri ve estetik amaçlarla da kullanıldığını söyledi.

Haberler
26 Haziran 2020 - 16:23
ABD'den Kovid-19 tedavisinde kök hücre denemesine onay

ABD'den Kovid-19 tedavisinde kök hücre denemesine onay

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavisinde, başka hücrelere dönüşebilme ve kendini yenileyebilme kapasitesine sahip mezenkimal kök hücrelerin kullanmasını öngören klinik denemeye onay verdi. "Clinical Trials Arena" internet sitesinde yer alan habere göre, merkezi Teksas eyaletinde bulunan Hope Biosciences şirketinin ikinci aşama klinik deneme için yaptığı başvuru kabul edildi. Şirket, Houston kentindeki River Oaks Hastanesinde yürüteceği klinik denemede, Kovid-19 tedavisi gören 110 hastaya yağ türevli mezenkimal kök hücreleriyle (HB-adMSCs) terapi uygulayacak. Hastalara 10 günlük periyotta 4 doz halinde 100 milyon mezenkimal kök hücresi enjekte edilecek. Hastaları solunum cihazına ihtiyaç duymadan iyileştirmeyi amaçlıyorlar Şirketin kurcusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Donna Chang, tedavinin hedefinin klinik durumu ağır hastaları, solunum cihazının bağlandığı entübasyon aşamasına geçmeden iyileştirmek olduğunu belirterek, "Mezenkimal kök hücre aktararak hastanın bağışıklık sisteminin Kovid-19'un oluşturduğu hasara direnmesini ve hücrelerin yenilenmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Hastaları solunum cihazına bağlanmaktan kurtarabilirsek hayatta kalma şanslarını arttırabiliriz." değerlendirmesinde bulundu. Şirket daha önce virüsün enfeksiyonunu önlemeye yönelik iki klinik deneme yürütmüştü. Çin'de ortaya çıktıktan sonra 200'den fazla ülkeye yayılarak pandemiye dönüşen Kovid-19'a karşı ne bağışıklık sağlayacak bir aşı ne de kesin etkili bir ilaç veya tedavi henüz bulunamadı.

Haberler
23 Nisan 2020 - 00:45
Türkiye'den kök hücre bağışlanan İtalyan çocuk için hava sahası açıldı

Türkiye'den kök hücre bağışlanan İtalyan çocuk için hava sahası açıldı

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 14 Mart'ta İtalya Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Nakli Merkezi Genel Direktörü Prof. Dr. Massimo Cardillo tarafından Türk yetkililere "Yardım Talebi" başlıklı bir e-posta gönderildi.  Kök hücre nakli planlanan çocuk hasta için uluslararası kök hücre bankalarından yapılan taramada, dünyada sadece Türkiye'den uyumlu donör çıktığı belirtildi. Kovid-19 pandemisi nedeniyle uygulanan uçuş yasakları ve benzeri kısıtlamaların olduğu dönemde, İtalyan çocuğun hayata tutunması için Sağlık Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı. Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) aracılığıyla kök hücreler standartlara uygun olarak temin edildi. Bu aşamadan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından, kök hücrelerin İstanbul'da veya Atina'da uygun prosedürler çerçevesinde teslim edilmesi planlandı ve değerlendirmenin ardından teslimatın İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı. Kök hücre İstanbul'da teslim edildi Bunun üzerine Kovid-19 tedbirleri kapsamında Atatürk Havalimanı'nda gerekli tüm önlemler alındı. İtalya'dan gelecek personelin Kovid-19 testinin "negatif" çıktığının teyit edilmesinin ardından havalimanında teslimat için izole bir oda hazırlandı. Roma'dan 31 Mart'ta havalanan İtalya Hava Kuvvetlerine ait "Falcon 900 tipi jet", özel izinle saat 17.33'te Atatürk Havalimanı'na indi. Kök hücreler, uçuş ekibinde yer alan ve Kovid-19 testi "negatif" olarak bildirilen Dr. Simone Bagliani'ye, Türk ekibi tarafından izole odada teslim edildi. "Türkiye'nin yardımını asla unutmayacağız" Daha sonra havalanan jet, kök hücreyi sorunsuz bir şekilde Roma'ya götürerek, naklin yapılacağı hastaneye teslim etti. İtalya Kemik İliği Donör Kayıt Merkezi (Italian Bone Marrow Donor Registry-IBMDR) Direktörü Dr. Nicoletta Sacchi, nakil işleminin yapılması sonrasında Türk makamlarının bilgilendirileceğini belirterek, "Bu oldukça zor dönemde Türkiye'nin yardımını asla unutmayacağız." dedi. Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, diğer ilgili kurum ve kuruluşların desteğinin çok önemli olduğuna işaret eden Sacchi, "Minnettarlığımı ve şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca olayın asıl kahramanı donörlere teşekkürlerimi iletiyorum. Türkiye'ye ve donörlerimize minnettarız." ifadelerini kullandı.

Haberler
09 Nisan 2020 - 12:39
Kök hücre umudu

Kök hücre umudu

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele merkezlerinden biri de İstanbul Bakırköy’de bulunan Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi… Burada görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Selçuk Köse de virüse yakalandı. Yoğun bakımda olan Köse’nin tedavisinde kök hücre tedavisi uygulandı. Bu tedavinin olumlu sonuç verip vermediği önümüzdeki günlerde belli olacak. Eğer başarı sağlanırsa diğer hastalar için de bir umut kapısı aralayacak. Tedavinin protokolünü oluşturan Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Direktörü Prof. Dr. Ercüment Ovalı, çalışmaların seyri hakkında bilgi verdi. Profesör, daha önce Erişkin Tipi Akciğer Yetmezliği Sendromu olan ARDS hastalarında etkinliği ispatlanan yöntemin, Çin’de koronavirüs ile mücadelede kullanıldığını belirtti. Bunun, Türkiye’de de uygulanması için Sağlık Bakanlığından izin istediğini belirten Ovalı “Bakanlık sadece bir hasta için onay verdi. 100 hastada denemek için başka bir proje daha sunduk. Şu an Köse ile beraber Türkiye’nin çeşitli hastanelerindeki ekipler tarafından yedi hastada deneniyor. İnterlökin 6 ve bebek kordon kanından elde edilen kök hücre tedavisi uygulanıyor. Bir, iki kişinin iyileşmesi işe yaradığını göstermez ama doktorların eline bir seçenek sunmuş oluyoruz. Umarız etkili olur. Tedavi için sadece umut verici bir gelişme diyebiliriz. Bu tedaviyi denemek isteyen gruplara ücretsiz veriyoruz. Sonuçlara göre de Sağlık Bakanlığı, protokolün uygulanıp uygulanmamasına karar verecek” diye konuştu. SAĞLIKLILARI HASTALAR KURTARABİLİR Prof. Dr. Ovalı, Sağlık Bakanlığına şu ana kadar dört proje daha sunduklarını aktardı. Ovalı, şunları söyledi: Aşı projesi kabul edildi. Covid-19 hastalarından alınan antikorlarla tedavi için de Bakanlık’tan haber bekliyoruz. Bu yöntemde daha önce hastalığı geçirenlerin kanlarındaki bağışıklıktan faydalanılacak. Bir diğer proje ise bu virüsle savaşabilmek için ‘virüs spesifik T lenfosit’ dediğimiz yani bağışık insanların plazmasının dışında hücrelerini de kullanarak tedavi yapmak. Bir diğer ise İnterlökin tedavisi” dedi. Türkiye Gazetesi

Haberler
29 Mart 2020 - 06:34
İstanbul'da Kök Hücre Kongresi düzenlendi

İstanbul'da Kök Hücre Kongresi düzenlendi

3'üncü Kök Hücre Kongresi, 12-14 Nisan tarihleri arasında Marmara Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Uluslararası katılımla Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği tarafından düzenlenen kongrede birçok farklı klinik ve preklinik alandan bilim insanı katıldı. Kongrede Dr. Tuncay Taş, sertleşme problemi alanında klinik kök hücre araştırmasını paylaştı.  Kongrede sertleşme problemi alanında klinik kök hücre araştırmasını Dr. Tuncay Taş, meslektaşlarıyla paylaştı. İstanbul Cerrahi Hastanesi Üroloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş, sertleşme probleminde kök hücre tedavisi için şunları söyledi: ''Massachusetts Male Aging Study araştırmasına göre; dünyada 40 yaş üstü erkelerin yüzde 52'si (Hafif şiddette yüzde 17.2, orta yüzde 25.2, ağır yüzde 9.6) sertleşme problemine maruz kalmaktadır''. Dr. Öğr. Üyesi Taş, diyabet, hipertansiyon, obezite veya koroner kalp hastalığı zemininde gerçekleşen sertleşme probleminin ilaçla tedavisinin yüzde 40 oranında başarısız olduğunu belirterek, ''İlaç tedavisinden yanıt almayan hastalarımıza uyguladığımız yeni klinik araştırma sonuçlarımız, kök hücre içeren Stromal Vaskuler Fraksiyon ile bazı hastaların kendiliğinden ilişkiye girmelerini sağlamak için yeterli sertleşme fonksiyonunu geri kazanabileceğini göstermektedir'' dedi. Dr. Öğr. Üyesi Taş, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Bu, çalışma öncelikle tolerans, güvenlik, dozaj ve etkinliği ele alan pilot bir çalışmadır. Çalışmamızda lokal anestezi ile göbek etrafından alınan yağlardan taze izole edilmiş Stromal Vaskuler Fraksiyon yine lokal anestezi ile penise tek doz enjekte edildi. Her 3 hastanın ikisinde arzu edilen başarı elde edildi. Ancak klinik çalışmaların artması ve kılavuzlara girmesi ile verilerimizin ve tekniğimizin bilim dünyasına katkısını daha net göreceğiz''.  

Haberler
19 Nisan 2019 - 12:55
Türkiye'de 4 bin 500 hasta kök hücre nakli bekliyor

Türkiye'de 4 bin 500 hasta kök hücre nakli bekliyor

Ordu'nun Ünye ilçesinde Devlet Hastanesi'nde kök hücre bağışının önemi hakkında konferans verildi. Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ünye Meçhul Asker Ortaokulu liderliğinde ülkede, başta lösemi hastaları olmak üzere kök hücre bağışı bekleyen hastalara umut ışığı olma adına Ünye'de kamu kurum ve kuruluşlarından, okullardan, sivil toplum örgütlerinden ve vatandaşlardan 26 Nisan tarihinde Ünye Cumhuriyet Meydanı'nda Kızılay tarafından kök hücre numune alımı yapılacak.  Bu program öncesinde Ünye Devlet Hastanesi'nde düzenlenen konferansta kök hücre bağışıyla ilgili yanlış bilinenler anlatıldı. Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Güray Yılmaz, “Kana bağlı hastalıklar lenfoma ve lösemi gibi hastalıklar çok zor hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavi süreci çok meşakkatlidir. özellikle kemoterapi döneminde sonuç alınamayan hastalarda kemik iliği nakli gerekiyor” dedi.  Türk Kızılay Orta Karadeniz Gönüllü Verici Merkezi Kök Kazanım Uzmanı Erdal Ayar ise, “Kan bağışı sürekli ihtiyaçtır. Bu nedenle erkekler yılda 4 kez, kadınlar ise yılda 3 kez kan bağışında bulunabilir. Burada dikkat çekmek istediğimiz ise kök hücre numune alımıdır. Bu numuneler kök hücre bekleyen hastalarla uyum sağladığında donörümüzden bu kez kök hücre alıyoruz. Bunun da iki yöntemi var. Birincisi iki koldan kan alma şeklinde tanımlayabiliyoruz. Bu süreç bir kaç saat sürüyor. Sonrasında ise herhangi bir istirahat olmadan normal yaşantınıza dönebiliyorsunuz. Ancak bunun süreçleri var. Diğer yöntem ise kemik iliğinden kök hücre alımıdır. Her iki yöntemde de ciddi ve kalıcı rahatsızlıklar bulunmamaktadır. Numune alındıktan sonra eşleşme olsa dahi numune verenin cayma hakkı vardır. Bu durum ülkemizde çok düşün seviyededir. Çünkü bir can kurtarmanın bilinci içinde olan vatandaşlarımız bu işlemi sonuna kadar sürdürüyor. Bugün ülkemizde 4500 hasta kök hücre nakli beklemektedir” diye konuştu.  

Haberler
17 Nisan 2019 - 22:07
Bilim insanlarından tarihi değiştirecek keşif

Bilim insanlarından tarihi değiştirecek keşif

Modern bilimin sunduğu pek çok imkan sayesinde, vücudumuzun farklı bölümlerinden aldığımız hücreleri, nöronlara dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu konuda yapılan araştırmalarda fareler üzerinde yapılan keşifler, bilim insanlarına yön veriyor. 2011’de deri hücrelerinden beyin hücresi elde edilmek için yapılan bir araştırma, yöntemin başarılı olduğunu ancak pek kolay olmadığını gösterdi.    Yani bilim insanlarının insan vücudundan bir başka hücre grubunu seçmesi gerekiyordu. Stanford Üniversitesi araştırmacıları, kandaki bağışıklık hücrelerini bu iş için seçtiler. Yapılan çalışmanın baş yazarı Marius Wernig, “Deriden üretimde kullanılan kök hücrelere ulaşmak pahalı ve zahmetlidir. Ayrıca bu hücrelerin elde edilmesi, hastaların acı çekmesine neden olur, dolayısıyla yeni bir kaynağa ihtiyacımız vardı” diyor. Yapılan çalışmalar sonucunda, 1 mililitre kandan ortalama 50.000 nöron üretmenin mümkün olacağı kanıtlandı. Ekip, tekniği uygularken sadece 4 farklı proteinden yararlandı. Kısaca T hücreleri beyin nöronlarına dönüştürüldüler. T hücreleri, basit bir yuvarlak şekle sahip çok özel hücrelerdir, bu nedenle nöronların salkım saçak yapılarına bürünmeleri durumu oldukça kafa karıştırıcı.   Peki bu teknik neden geliştirildi? Nerede kullanılacak? Otizm ya da şizofreni gibi biyolojisi henüz kesin bir şekilde tanımlanmamış hastalıklar var. Yapay nöronlar sayesinde insanların yaşadıkları değişimler, onlara zarar verilmeden gözlemlenebilecek. Ancak bir sıkıntı var; bu teknikle elde edilen nöronlar, beyin hücrelimizdeki ya da sinir sistemimizdeki kadar olgun sinapslar (bağlantılar) kuramıyorlar. Araştırmacılara göre bu durum, sinirsel hastalıkların laboratuvar ortamında taklit edilmelerine engel değil.    (Webtekno)

Haberler
07 Haziran 2018 - 12:17
MS hastalığında kök hücre tedavisi umudu

MS hastalığında kök hücre tedavisi umudu

Hastalarda semptomlarda iyileşme sağlandığı ve hastalığın durduğu gözlendi. Kök hücre nakli yapılan 52 hastadan sadece 3'ünde nakiller başarısızlığa uğradı. BBC'nin haberine göre, ABD, İngiltere, İsveç ve Brezilya'da 100'ün üstünde MS hastasıyla yapılan araştırma, kök hücre naklinin, semptomlarda iyileşme sağladığını ve hastalığı durdurduğunu gösterdi. Araştırma çerçevesinde hastanın bağışıklık sisteminin kanser ilaçları kullanılarak temizlendiği, ardından sistemin kök hücre nakliyle yeniden çalıştırıldığı belirtildi. Kök hücre nakli yapılan hastaların hepsinde MS'in alevlenip yatışan türünün bulunduğu, araştırmanın sonuçlarının Lizbon'da Avrupa Kemik ve İlik Nakli Topluluğunun yıllık toplantısında duyurulduğu kaydedildi. Araştırmada kan yapıcı kök hücre nakli yapılan hastalar ilaç tedavisi olanlarla karşılaştırıldı. Bir yıl sonra kök hücre nakli yapılan hastaların sadece birinin kötüye gittiği, ilaç kullanan grupta kötüleşen hasta sayısının 39 olduğu belirtildi. İzleyen 3 yıl süresince 52 hastadan üçünde nakiller başarısızlığa uğrarken, 50 hastadan ilaç tedavisine yanıt vermeyenlerin sayısının 30 olduğu bildirildi. Hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkan ve ataklar halinde görülen MS, erkeklere oranla kadınlarda 2 kat fazla görülüyor. Hastalık, bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşmasına yol açıyor. Dünyada yaklaşık 3 milyon MS hastası bulunuyor.

Haberler
19 Mart 2018 - 10:53
Kök hücrenin 'matematiği' çözülecek

Kök hücrenin 'matematiği' çözülecek

TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında desteklenen "Uyarılmış Kök Hücrelerin Oluşum ve Başkalaşım Süreçlerinin Sistem Biyolojisi ve Biyomühendislik Yaklaşımlarıyla Modellenerek Geliştirilmesi" projesiyle, kök hücrelerinin başkalaşım süreçlerinin matematiksel olarak modellenmesini hedefleniyor. GTÜ Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Pir, yaptığı yazılı açıklamada, kök hücrelerin başkalaşım süreçlerini matematiksel olarak inceleyeceklerini belirterek, vücutta yaştan dolayı işlevini kaybeden ya da genetik olarak problemli dokuları tamir edecek teknolojiye çok yakın olduklarını kaydetti. "Ciddi hastalıklarda daha hızlı iyileşme süreci sağlanabilecek" Genetik hastalıklarda bile kök hücrelerin onarılabildiğini ve sağlıklı hale gelmiş kök hücrelerin ihtiyaç duyulan doku hücrelerine başkalaştırılabildiğini anlatan Pir, ancak bu dönüşümün haftalar sürebildiğini ve başarı oranının düşük olduğunu bildirdi.Pir, eğer bu süreçleri matematiksel olarak ifade edebilirlerse değişik şartlar altındaki süreçlerin başarısı konusunda da tahminlerde bulunabileceklerini aktararak, şunları kaydetti: "Başkalaşımı başarısız kılan herhangi bir aksaklığın hangi noktadan kaynaklandığını ve o aksaklığı nasıl düzeltebileceğimizi tahmin edebiliriz. Kök hücrelerin başkalaşımlarını matematiksel olarak çalışmamızın nedeni; tıbbi kullanım amacıyla bu çalışmaları yapan araştırmacılara yardımcı olmak. Örneğin, daha hızlı nöron hücresi oluşturmak için stratejiler önermek istiyoruz. Böylece ciddi hastalıklarda daha hızlı iyileşme süreci sağlanabilecek."

Haberler
27 Kasım 2017 - 21:11
THY çalışanlarından kan ve kök hücre bağışı

THY çalışanlarından kan ve kök hücre bağışı

Çalışanlar, gün boyu süren etkinlikte, hayat kurtarmak için sıraya girdi.  THY işbirliği ile Adana Havalimanı’nda gerçekleştirilen kan ve kök hücre bağışı etkinliğine, kurum personeli yoğun ilgi gösterdi. Vali Yardımcısı Kadir Okatan, kan ihtiyacının yalnızca düzenli kan bağışları ile karşılandığını belirterek, “Bazı hastalıkların tedavisi de yalnızca kök hücre nakli ile gerçekleşmekte. Türk Kızılayı'nın insanların yararına gerçekleştirdiği bu iki alandaki çalışmaya, duyarlılık gösterip kan ve kök hücre bağışları ile destek olan vatandaşlarımız her türlü takdiri hak ediyor” dedi. Okatan, karşılıksız yapılan bu yardımların ileri medeniyet mensubu olmanın bir göstergesi, gerçek bir sivil toplum dayanışması olduğunu vurguladı. Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı da kan ve kök hücre bağışlarının, bu tür etkinliklerin yanı sıra kan bağış merkezleri ya da şehrin çeşitli bölgelerine yerleştirilen yaşam evleri ve araçlarında yapılabildiğine dikkat çekerek, “Kan bağışı yapabilmek için 18-65 yaş aralığında ve sağlıklı olmak gerekiyor. Kök hücre bağışçısı olmak isteyen kişi ise 18-50 yaş aralığında ve sağlıklı olmalı. Kronik hastalığı bulunmayan, HIV (AIDS) tanısı konulmamış, hepatit B, hepatit C ve sifiliz hastalıkları geçirmemiş olmalı” ifadelerini kullandı. Kök hücre tedavisinin; kemik iliği kanserleri, lenfomalar, çeşitli organ kanserleri, kemik iliğinin yetersiz çalıştığı veya çalışmadığı durumlar, kalıtsal anemiler, immün yetersizlikler ve kalıtsal metabolik hastalıklarda uygulandığını belirten Saygılı, şöyle devam etti: “Bizler iyilik yolunda ilerlerken, yardım elimizi insanlara bağışçılarımız ve gönüllülerimiz sayesinde ulaştırıyoruz. Sağlıklı her bireyi hayat kurtarmaya davet ediyoruz. Türk Hava Yolları iyiliği taşımamız konusunda bizim çözüm ortağımız. Bugün de kan ve kök hücre bağışı yaptılar. Türk Kızılayı'nın kurumsal sponsoru Türk Hava Yolları’na ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.” Etkinliğe, Türk Kızılayı Adana Kan Bağış Merkezi Müdürü Ümit Tokgöz de katıldı.

Haberler
06 Ağustos 2017 - 10:06