18˚
İstanbul
18˚
açık
Nem %44
Rüzgar 6.36 /s
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
24˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
Salı
22˚/14˚
20 Mayıs 2022 Cuma
Sonuç
45 milyar doların buhar olduğu 'kripto para batığı'na ilk soruşturma

Batan coinlere ilk soruşturma

Milyarlarca doların buhar olduğu kripto para krizinde LUNA ve UST depreminin uluslararası piyasalarda yankıları sürüyor. Bitcoin sabit coinlere karşı güvenli liman olmaya başlarken çöküş ilgili ilk resmi soruşturma da geldi. Güney Kore, LUNA ve UST'nin batışıyla ilgili düğmeye basan ilk ülke oldu.   BİTCOİN CÜZDAN REKORU KIRDI Zincir üstü veri gözlemcisi Glassnode tarafından yapılan bir araştırmaya göre, portföyünde en az 1 Bitcoin bulunduran cüzdan sayısı 841 bin 224 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Yatırımcının yeniden Bitcoin’e yöneldiğini ortaya koyan istatistik, LUNA ve UST krizinin ardından piyasalardaki gidişat ile ilgili önemli bir veri oldu. Batmadan önce en büyük 7. kripto olan LUNA ve onunla aynı çatı altındaki sabit coin UST coin piyasasında birçok sorunun doğmasına yol açtı. Sabit coinlerde yaşanan çöküşün ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler Finans Sektörü Düzenleme Kurumu'nun (FINRA) yıllık konferansında yaptığı konuşmada, “Burada yapılacak çok şey var ve bu arada, yatırım yapan halk o kadar iyi korunmuyor” dedi. ÇÖKEN KRİPTOYA SORUŞTURMA UST'yi bu yok oluşa neyin gönderdiği hâlâ net değil. Bu sırada Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Finansal Denetleme Hizmeti (FSS), UST çöküşüyle ​​ilgili soruşturmalarına başlattı. Soruşturma, yaşananların nedenlerinin belirlenmesi ve gelecekte benzer şoklara karşı yatırımcıların korunmasının güçlendirilmesini amaçlıyor.  #haber# Güney Kore’de 200.000'den fazla yatırımcının kriz sonucu zarar gördüğü belirtilirken bu batışın TERRA ekosistemindeki maliyeti ise 42 ile 45 milyar dolar arasında. Öte yandan olayın yaşandığı geçen hafta ortasında kripto para piyasasının değeri 1.1 trilyon dolara kadar düştü ve çeşitli tahminlere göre yaklaşık 100 milyar dolar ise tamamen “kayboldu”. Güney Kore yetkili makamları, kripto para borsalarının operatörlerinden işlem hacimleri, UST ve LUNA ile doğrudan veya dolaylı işlemlerin geçmişi ve bu işlemlerin sahiplerinin toplam sayısı gibi bilgileri talep etti. Ayrıca, mali düzenleyiciler, yukarıda belirtilen kuruluşlardan, yatırımcıların fonlarını korumak için alınan (veya alınmayan) karşı önlemler hakkında rapor vermelerini ve ayrıca ne olduğuna ilişkin değerlendirmelerini sağlamalarını istedi. KORKU ENDEKSİ PANDEMİ BAŞLANGICINDAKİ GİBİ Bitcoin, Fed’in sıkılaştırma hamleleriyle pekişen bu olaylar sonucunda tarihinde ilk kez üst üste 7 haftayı düşüşle kapatırken bugün Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi olarak adlandırılan endeks 8/100 ile koronavirüs salgınının başladığı Mart 2020'deki seviyelerine kadar geriledi. Fed başkanı Powell ve ECB başkanı Lagarde’ın bu akşamki konuşmalarında faiz ve sıkılaştırma konusundaki yön belirleyici ipuçları kripto paralar dahil tüm riskli varlıklarda birinci sıradan takip edilecek. KRİPTO PARALARDA GÜNCEL DURUM İÇİN TIKLAYINIZ.

Haberler
17 Mayıs 2022 - 15:39
Tuna Kaya Kripto paralarda bıçak sırtı seviyeyi açıkladı: Yükselirse önü açık, düşerse kaos

Kripto paralarda bıçak sırtı seviye: Yükseliş ya da kaos

Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımını açıkladığı haftanın ardından tüm dünyada riskli varlıklardan kaçış başladı. ABD merkez bankasının bilanço küçültmeye dair adımlarının nasıl olacağını da netleştirmesi, dolara ivme kazandırdı. Parasal sıkılaştırma hamleleri, başta ABD borsaları S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones’ta sert kayıp rüzgarları esmesine neden olurken teknoloji ağırlıklı endekslerde görülen manzara kripto paralara da sirayet etti. Kripto piyasası sert bir düşüş iklimine girdi. Popüler altcoin LUNA’da yaşanan çöküş, piyasadaki düşüş trendine katkı sağlarken, Fed’den gelen kararlılık sinyalleri yeni pozisyonlanmanın yönünü belirledi. LUNA'DAN SONRAKİ DURAK Ekonomist Tuna Kaya, kripto ekosisteminde LUNA olayının moral bozucu etkisine vurgu yaparak, hafta boyu yankıların süreceğini aktardı. “Bundan sonraki süreçte Fed’in sıkılaştırmaya devam etmesi ve (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) SEC’in sabit kripto para Tether’a yönelik Ripple’a benzer yeni bir dava açılması söz konusu olabilir. Piyasa bu stres altında devam ediyor. Bitcoin yön arıyor” diyen Tuna Kaya, LUNA olayında farklı ellerin devreye girmiş olabileceğini tekrar vurguladı. #haber# SEC’in Tether’a (USDT) yönelik olası bir davasının bir başka moral bozucu etken olacağını belirten Tuna Kaya, Tether’ın şeffaf olması gerektiğini söyledi. Kaya, ABD’de sabit kriptolar üzerinden yeni regülasyonların başlayabileceğini söyleyerek “bu yıl özellikle de yaz aylarında bu gündemin etkili olacağını” açıkladı. BITCOIN VE ALTCOINLER İÇİN ÖNEMLİ SEVİYELER Bitcoin için “34 bin 850 doların yukarı doğru aşılması gereken sınır bölge olduğunu” açıklayan Tuna Kaya, düşüş durumu için “28 bin 800 dolar ve 26 bin 500 dolar seviyelerinin destek bölgesi olduğunu” söyledi. Kaya’ya göre 26.500 seviyesinin kırılması durumunda 23 bin dolar söz konusu olabilir. Kaya ayrıca altın, gümüş ve diğer piyasaların da karışık olduğunu hatırlatarak piyasanın bir şekilde döneceğinin altını çizdi. “Bitcoin son haftalarda Nasdaq’tan ayrışmaya başlamıştı ki LUNA depremi bunu bozdu. Bu yüzden diyoruz ki yatırımcılar her zaman sepet oluşturmalı. Bitcoin ve Ethereum ağırlıklı olarak en az 15 altcoin olacak şekilde.” diyerek yatırımın çeşitlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kaya, LUNA’daki gibi olayların muhtemel olduğunu belirtti. Kaya ayrıca, kendisi altcoinlerde yüzde 10, Bitcoin ve Ethereum’da yüzde 5’lik bir kayıp durumunu göze alarak stop noktasını belirlediğini açıkladı.

Haberler
16 Mayıs 2022 - 16:28
Kripto krizinde 45 milyar dolar buharlaştı, Fitch ve S&P ardı ardına açıklama yaptı

Kripto krizinde ağır bilanço, panik açıklamaları üst üste geldi

Popüler kripto para birimleri arasında yer alırken düşüş haftasında dijital varlık piyasasından yüz milyarlarca piyasa değeri silindi. Kripto veri ve istatistik şirketi Coingecko’ya göre, tamamen yok olan Terra (LUNA) ve UST, ekosisteme 45 milyar dolardan fazllasına mâl oldu. CoinGecko, ortaya koyduğu 2022 1. Çeyrek Raporu’nda LUNA’yı en çok kazanan kripto olarak işaretlemişti. UST ise, 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasa değerini yüzde 61 oranında artırarak 17 milyar dolara ulaştırmıştı. Henüz 5 Nisan’da 119 dolar ile en yüksek değerine ulaşan LUNA kripto piyasasındaki büyük fırtınanın ana nedeni haline geldi. S&P: ZAMANLI BİR UYARI AA’da yer alan habere göre, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), yaptığı açıklamada, gelişmekte olan kripto para ekosisteminin görece küçük boyutu ve geleneksel finansla olan sınırlı bağlantısının sınırlı etki meydana getireceğini aktardı. Mevcut kripto düşüşü "zamanlı bir uyarı" olarak nitelendirilirken açıklamada, sabit coinler de dahil olmak üzere kripto varlıklardaki son düşüşün, bu varlıkların henüz sistematik olarak önem taşımadığı bu nedenle, geleneksel finansal piyasalar veya makroekonomi üzerinde önemli bir etkisi bulunmayacağı kaydedildi. KRİPTO SEKTÖRÜ BÜYÜDÜĞÜNDE İŞLER DEĞİŞİR Kripto sektörünün büyüdüğünde işlerin farklı olabileceğinin belirtildiği açıklamada söz konusu ekosistemin doğasında olan potansiyel risklerin, düzenleyici baskının temelini oluşturduğu aktarıldı. S&P açıklamasında belirli kripto varlıkların hem boyut hem de kapsam olarak büyümeyi sürdüreceği belirtilirken geleneksel finansal sistemle bağlantılarının da büyümeye ve derinleşmeye devam edeceği kaydedildi. #haber# Kripto varlıkların düşüşünden kaynaklanan şok dalgalarının kripto piyasalarında kaldığı belirtilen açıklamada, düşüşün en çok küçük yatırımcıları etkilediği ifade edildi. Açıklamada, finansal istikrar endişelerinin de buna paralel olarak artacağına işaret edilerek, düzenleyici kararların bir sonraki kripto düşüşünün yansımalarının ne kadar büyük ve zarar verici olabileceğini belirleyeceği ifade edildi. FITCH: KRİPTO DÜZENLEMELERİ HIZLANACAK Diğer bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de dün yaptığı açıklamada, yatırımcıların sabit coin’lere güvenini kaybetmesinin kripto para birimleri ve dijital finans için önemli olumsuz yansımaları olabileceği aktararak son gelişmelerin sabit coin’lerin düzenlenmesine yönelik çağrıları artıracağını bildirmişti. Kripto piyasaları ile düzenlenmiş finansal piyasalar arasındaki bağlantıların zayıf kalmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, bunun kripto para piyasası oynaklığının yayılma potansiyelini sınırlamasının, daha geniş finansal istikrarsızlığa neden olmasının beklendiği kaydedilmişti.

Haberler
14 Mayıs 2022 - 14:31
Kripto para milyarderi düşüş stratjisini açıkladı: Alacak mı satacak mı?

Kripto para milyarderi yeni hamlesini açıkladı

Bitcoin’in 26-27 bin dolarlara,  Ethereum’un 1800 dolarlara kadar düşerek tüm coin piyasasının altüst olduğu haftada en büyük düşüş ise Luna’da görüldü. Yüzde 98 değer kaybederek piyasadan silinen kripto para birimindeki düşüş diğer coinleri de etkiledi. Bitcoin ve altcoin milyarderi olarak bilinen Sam Bankman-Fried de düşüşlerden en çok zarar görenler arasında oldu. Bankman-Fried’in 22 milyar dolar olan serveti Mart sonundan itibaren yarıya indi. Genç milyarder açıklama yaptı. Kripto para piyasasının hiçbir zaman sıfıra inmeyeceğini ve toparlanacağını söyleyen Bankman-Fried elindeki kriptoları tutacağını belirtti. Fried’in bu kararı Bitcoin de dahil çeşitli dijital para birimlerine sahip olan ve piyasadaki düşüşlere karşın satmayı reddeden Elon Musk’a benzetilirken aslında çokça tavsiye edilen bir davranış. Yatırımcılar zarar eden coin’lerini elden çıkardıklarında riskli varlıklar olarak bilinen kripto paralar oynaklıkları ile yükseldiğinde zararını karşılayamadan terk etmiş oluyorlar. #haber# Sam Bankman-Fried de bu prensibi göz önünde bulundurarak kripto paralarını elinde tutacağını bildirdi. PİYASAYA DAHA BÜYÜK YATIRIM YAPIYOR Milyarder, kripto para piyasasındaki çöküşlere rağmen bir başka kripto para borsası olan Robinhood’un hissesininin yüzde 7,6’lık kısmını satın aldı. Bankman-Fried bu satın alım için 648,3 milyon dolar ödedi. Robinhood’un kontrolünü değiştirecek veya etkileyecek herhangi bir eylemde bulunma niyetinde olmadığını açıkça belirten Sam Bankman-Fried’in, Robinhood’u sadece “Çekici bir yatırım” olarak gördüğünü belirtti. BITCOIN KRİTİK BÖLGEDE Tüm kripto para piyasasını peşinden sürükleyen Bitcoin dün kendini 30 bin dolar üzerine atabilmişti. Ancak bu uzun sürmedi. Lider kripto, güvenli bölgeye geçemeyerek yatırımcıların tansiyonunu yüksek tutmaya devam ediyor. Fed'in faiz artırımının ardından kripto paralarda yüzde 90'lara varan düşüş olmuştu. Dün ise toparlanma sinyalleri geldi.  GÜNCEL KRİPTO PARA FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Haberler
14 Mayıs 2022 - 11:16
Kripto paralar yeniden artıya geçti: Altcoin piyasasında yüzde 50'ye yaklaşan kazançlar

Kripto paralarda olumlu rüzgar: Yüzde 50'ye yakın kazançlar başladı

Terra blok zincirinde meydana gelen çöküş ve ilişkili para birimleri LUNA ve UST’nin sebep olduğu kripto para depremi bugün durmuş gibi gözüküyor. Ancak yine de analistler temkinli. ABD Hazine Bakanı Yellen dahil birçok yetkili konuyla ilgili söz alırken alımlar için yeşil ışık yakılıp yakılmadığı merak konusu oldu. Bitcoin, yaklaşık yüzde 10'luk bir düşüş ile önceki gün 25.000 dolara yaklaşarak yatırımcılarına korkulu anlar yaşattıktan sonra bugün yeniden 30.000 doların üzerinde işlem gördü. ALTCOIN’LER ARTIŞA GEÇTİ Son zamanların favori altcoini ApeCoin ralli yaptı ve 24 saat içinde yüzde 49'dan fazla yükseldi. En büyük altcoin Ethereum yüzde 9,5 artarak kendini 2 bin doların üzerine atabildi. Ripple (XRP) yüzde 21 Solana (SOL) yüzde 19, Dogecoin (DOGE) yüzde 21, Shiba Inu (SHIB)  yüzde 27 ve Cardano (ADA) yüzde 33 artış gördü. #haber# Analistler Bitcoin’in, 30 bin ve 30 bin 500 dolarlık direnç seviyelerinin üzerinde kalmasının gerektiğini söylüyor. Böylece en büyük kripto para yeni bir yükseliş başlatabilir. Bunun ardından bir sonraki işaret seviye ise 31 bin 500 dolar olarak dile getirildi. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, küresel enflasyonla mücadele etmek için para politikasını sıkılaştırmaya geçerken, dijital paralardan ve risk varlıklarından kaçışlar büyük etki meydana getirdi ABD’de S&P 500 yüzde 0,13 ve Dow Jones yüzde 0,33 düşerken, Nasdaq yüzde 0,06 yükselişle kapattı. YELLEN’DAN PİYASAYA ELEŞTİRİ Hazine Bakanı Janet Yellen dünkü konuşmasında, Terra'nın düşüşünün ABD dolarına sabitlendiği iddia edilen jetonların tehlikelerini gösterdiğini söyledi. Yellen, kripto para patlamasının küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturmadığını da sözlerine ekledi. Kripto para piyasası yalnızca 24 saat içinde 200 milyar doların üzerinde varlığı sildi. En büyük kripto para borsası Binance, LUNA ve UST için marj ticaretinde alım satımı kaldırdı. Açığa pozisyon olarak adlandırılan short işlemler için kapatılıp otomatik ödeme yapılacağı ve ayrıca UST ve LUNA’nın spot çiftleri için de alım satımların durdurulduğu bildirildi. Buna göre Binance platformunda LUNA ile Bitcoin, Erhereum ve Türk Lirası gibi birçok çift ile işlemler durduruldu. 13 MAYIS GÜNCEL KRİPTO PARA PİYASASI İÇİN TIKLAYINIZ.

Haberler
13 Mayıs 2022 - 12:42
Küresel piyasalar krizde uyarısı yapan İslam Memiş, altın ve dolar için uyardı: Yapacak bir şey yok, piklere diplere hazır olun

İslam Memiş'ten kritik dolar ve Bitcoin yorumu

Geçtiğimiz hafta faiz artırımına giderek piyasalarda fırtına estiren ABD, bu hafta da açıkladığı enflasyon rakamlarıyla piyasaları etkiledi. Rusya-Ukrayna savaşının küresel ekonomiye etikelir ise sürüyor. Çin, emtiaların fiyatlarını kontrol altında tutmak için hamleler yaptı. Para ve altın piyasalarında sisli hava hakim. Haftalardır yükselişini devam ettiren dolar ve Euro hayli yükselirken gram altın ise ibreyi yeniden yukarı çevirdi. Borsada değer kayıpları yaşanırken kripto paralar çakılmış durumda. Piyasalarda yaşanan karmaşa nedeniyle vatandaşın gündeminde “Altın yükselecek mi?”, “Dolar kaç lira olacak?”, “Kripto paralar daha da düşecek mi?” gibi sorular var. Altın tahminleri ile ünlü finans analisti İslam Memiş, son yaşananlar ekseninde kritik değerlendirmelerde bulundu. BİTCOİN İÇİN YAPACAK BİR ŞEY YOK İslam Memiş, Merkez Bankalarının güdümünde para ve altın piyasalarında fiyatlamaların gerçekleştiğini söyledi. Kripto para yatırımcısının sepet yaparak bugüne kadar gerekli tedbiri almış olması gerektiğinin altını çizen Memiş, “Yapacak bir şey yok. Merkez Bankalarının güdümünde piyasalarda bu trend devam edecek. Bir hafta bakacaksınız sert bir şekilde yükselmiş, bir hafta bakacaksınız sert bir şekilde düşmüş. Dolar tarafında sert yükselişler, elbet sert düşüşlere yerini bırakacak. Karma karışık devam edecek” dedi. HAZIRLIK YAPIN “Piyasalar tıkandı” diyen Memiş, Temmuz ayında küresel finans piyasalarında yeni bir ekonomik kriz dalgası başlama ihtimaline karşı bir hazırlık yapılması gerektiğine vurgulayarak şunları söyledi: #haber# “Merkez Bankaları faiz artırımı yaparak enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Ancak yine de enflasyon yükseliyor, alım gücü düşüyor. İnsanlar enflasyon düşecek, piyasalar düzelecek sanıyor. Al-sat yaptırılarak varlıklar eritiliyor. Burada gelenekselci olan insanlarda bir sorun yok. Yenidünya düzeninde, Temmuz ayında enflasyon bir miktar çekilecek ama sonrasında bir hiperenflasyon olabilir. Tüm yatırım araçlarında Temmuz ayında bir karmaşa olabilir. Dolar 104 ile 106’ya yükselmesi ABD’nin işine gelmiyor. Küresel finans sistemi krize girdi.” ÜLKELER ÇIKMAZ İÇİNDE “Sonbaharla birlikte enflasyonun hipertansiyona dönmesi mümkün” diyen Memiş, “Ülkeler çıkmaz içindeler. Emtiaya ve kripto paralara baskı yaparak, faiz artırarak enflasyonu tutmaya çalışıyorlar. Temmuzda güçlere yetmeyecek. Temmuz ayında neyin ne olduğu daha iyi anlaşılacak. İnsanlar çok şey hayal eder ama az şeyin sahibi olurlar. Umutların daha karamsar olduğu bir dönem girildi” ifadelerini kullandı. #video# KAPSÜL EVLERDE YAŞAYACAĞIZ Enflasyona karşı dünya genelinde tersine göçler olduğu tespitinde bulunan Memiş, artık şehirlerin boşalmaya başladığını ifade etti. “Mecburiyet karşısında yeni bir sistem oluşuyor. Artık ev almak mümkün değil. İnsanlar 10 ya da 15 yıllık kontrat yapmak zorunda kalacak. Gelecekte kapsül evler olacak”  

Haberler
12 Mayıs 2022 - 14:50